مراقبت از گوش با 10 ترفند م dailyثر روزانه


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با جهان نیز اهمیت ویژه ای دارد. اطراف ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها غافل از این هستند که چنین نظافت نامناسب و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً در حال تمیز کردن است ، بنابراین موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این امر باعث می شود که بتوانید فقط با یک پارچه مرطوب پاک کنید. همه چیز را که از گوش باقی مانده است بردارید.

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش مخدوش شده است ، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، از جمله این که می تواند در نتیجه گوش آسیب ببیند. گوش پاک کن ممکن است مقداری از موم گوش را حذف کند ، اما عمدتا موم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن با آب گرم استفاده کنید. اگر فکر می کنید گوش شما زخم است ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت زخم را بردارید. همچنین می توانید از قطره های چشم بدون نسخه با مشورت داروساز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش کمک می کند تا جرم را معکوس کند.

2- اجسام خارجی و جلوگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که می توانند اجسام خارجی را از سر گوش به آنها وارد کنند. برخی از این اجسام ممکن است کار مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این اجسام این است که نباید از آرنج کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب گوش مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها شود ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی مراقب باشید و آنها را در گوش خود قرار دهید.

حتما بخوانید: نام 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها و نقاط عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت شنوایی

جوانان عاشق گوش دادن به موسیقی با صدای بلند هستند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای حفظ سلامت هرچه بیشتر این بافت ها ، مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

در صورت استفاده از سمعک ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک ضروری است. عرق و پلاک تجمع یافته در مجاری گوش می تواند با سمعک شما تداخل داشته باشد و همچنین به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک را داخل گوش خود قرار می دهید ، همه میکروب ها و باکتری های روی سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص مراقبت از شنوایی نشان دهید.

5- ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ها ، صورت و گردن ، آیا کرم را روی گوش خود نیز استفاده کردید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، زیرا خوب است بدانید که گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار می گیرند و قرار گرفتن آنها در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند منجر به خطرات و آسیب های پوستی شود. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

علیرغم مفید بودن توصیه هایی که برای مراقبت سالانه گوش ارائه می شود ، ما نباید مراجعه به پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته نیازی نیست که این ویزیت هر ساله انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان برای بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش های خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. شش نکته زیر ، اگر رعایت شود ، به شما کمک می کند گوش های خود را سالم و طولانی مدت نگه دارید ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از قرار دادن اجسام تیز در گوش خودداری کنید. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل پیچ است. علاوه بر آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر وجود دارد که موم گوش را بیشتر به داخل فشار دهند.

2- گوش ها را تمیز کنید. آیا می دانستید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و موم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای نهایی خانگی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش ها را نشویید. به ندرت اتفاق می افتد که حجم زیادی از توده در گوش شما جمع شود و نیاز به تمیز شدن کامل توسط پزشک متخصص داشته باشد.معمولا یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از صدای بیرون استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. هر زمان که در محیطی پر سر و صدا هستید ، مانند یک کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوب شب ، حتماً از گوش بند استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که برای مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار گرفته اید ، اطمینان حاصل کنید که گوش های خود را گاه به گاه استراحت دهید تا بتوانند دوباره از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود کم شنوایی دارید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، می توانید کم شنوایی تدریجی داشته باشید. به حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان در این مراکز تعیین می کنند که آیا باید برای انجام آزمایشات بیشتر به متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگر مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش ساده برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. وزوز گوش علاوه بر مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، می تواند منجر به علائمی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی شود. اگر زنگ زدن در گوش بیش از حد تکرار می شود ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن به محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. در صورت تکرار مکرر این عارضه ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *