۶۰ سال از بحران موشکی کوبا؛ خطر هسته ای امروز بالاتر است – شما آنلاین هستید


60 سال از بحران موشکی کوبا؛  خطر هسته ای امروز بالاتر است
60 سال از بحران موشکی کوبا؛  خطر هسته ای امروز بالاتر است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۶۲ میلادی، جان اف کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، تصویر نظارتی از آنچه که او آن را “سند قطعی و روشن” موشک هسته ای خواند، دریافت کرد. ساخت و ساز. تأسیسات اتحاد جماهیر شوروی در کوبا. واقع در ۹۰ مایلی سواحل فلوریدا، نشان داده شده است. […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۶۲ میلادی، جان اف کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، تصویر نظارتی از آنچه که او آن را “سند قطعی و روشن” موشک هسته ای خواند، دریافت کرد. ساخت و ساز. تأسیسات اتحاد جماهیر شوروی در کوبا. واقع در ۹۰ مایلی سواحل فلوریدا، نشان داده شده است. کندی در گفتگو با مقامات ارشد دو پیشنهاد ارائه کرد: حمله نظامی یا محاصره دریایی.
این بسیج نظامی پس از آن رخ داد که رئیس جمهور وقت کوبا، فیدل کاسترو، پس از تهاجم نافرجام ایالات متحده به خلیج خوک ها در آوریل ۱۹۶۱، از مسکو برای بازدارندگی درخواست کمک کرد.
در ۲۲ اکتبر، هفتمین روز بحران، کندی اجرای یک “قرنطینه” دریایی را اعلام کرد و از کلمه “تحریم” اجتناب کرد، که می تواند به عنوان یک اقدام جنگی تعبیر شود. تحریم از هرگونه تجارت و مسافرت جلوگیری می کند، در حالی که قرنطینه فقط تجهیزات نظامی تهاجمی را ممنوع می کند.
این اقدام ساعاتی پس از نشست پرتنش کندی و مقامات امنیتی ایالات متحده صورت گرفت که بسیاری از آنها خواستار اقدامات تهاجمی تر شدند.
با این حال، پس از این قرنطینه، کاسترو ارتش کوبا را بسیج کرد، موشک های شوروی آماده شلیک شدند و کشتی های آنها به زودی در خط قرنطینه قرار گرفتند.
در همان زمان، نیروهای نظامی آمریکا در دومین سطح آمادگی دفاعی، بالاترین سطح در تاریخ آمریکا قرار گرفتند و تنها یک قدم با سطح اول آمادگی دفاعی فاصله داشتند که به معنای آغاز جنگ هسته ای است.
تا روز یازدهم مذاکرات تلفنی رابرت کندی مشاور رئیس جمهور آمریکا و آناتولی دوبرینین سفیر اتحاد جماهیر شوروی آغاز نشد اما در نهایت این گفتگوها آغاز شد و توافقی عمومی صورت گرفت که از اتحادیه درخواست شد. دولتها متعهد شدند که به کوبا و علیه مسکو و همچنین سایت اتمی پیکس حمله نکند. با این حال، مذاکره کنندگان همچنین به توافق خصوصی مبنی بر خروج موشک های آمریکا از ترکیه دست یافتند.
این بحران در ۲۸ اکتبر به پایان رسید، زمانی که نیکیتا خروشچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، تخریب تاسیسات موشکی شوروی در کوبا را در حالی که قرارداد موشکی ترکیه را مخفی نگه داشت، اعلام کرد. این راه حل به هر دو طرف اجازه داد تا وجهه خود را حفظ کنند و زیرکی دیپلماتیک کندی و خروشچف را نشان دهند. نوع دیپلماسی که کارشناسان نگران آن هستند در تشدید تنش های هسته ای کنونی بین روسیه و ایالات متحده وجود ندارد.
نیازی به گفتن نیست که اندازه و ماهیت سلاح های امروزی با شصت سال پیش بسیار متفاوت است. زمانی که آمریکا ۳۵۰۰ کلاهک هسته ای داشت و اتحاد جماهیر شوروی حدود ۵۰۰ کلاهک هسته ای داشت. طبق گزارش فدراسیون دانشمندان آمریکایی، ایالات متحده در حال حاضر دارای ۵۴۲۸ کلاهک هسته ای و روسیه دارای ۵۹۷۷ کلاهک هسته ای است.
انتهای پیام