۲۰ کشور برتر و ۲۰ شهر برتر برای گردشگری


تقاضا برای مقاصد آفتابی و ساحلی امسال بیشترین درخواست را داشته است و بسیاری از مقاصد در جنوب اروپا عملکرد قوی داشته اند.

20 کشور برتر و 20 شهر برتر برای گردشگری

به گزارش دیدشهر، بر اساس آمار، آنتالیا در ترکیه از نظر مقاصد شهری عملکرد بسیار خوبی دارد که نسبت به سال ۲۰۱۹ پذیرای ۶۶ درصد بیشتر گردشگر بوده است.

با این حال، اروپا شهرت خود را مدیون تنوع مقاصد خود است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب می کند تا جاذبه های طبیعی، تاریخ و مراکز شهری شلوغ آن را تجربه کنند. این تقاضای رو به رشد در مقاصدی مانند استانبول (منهای ۴ درصد)، ریکیاویک (منهای ۱۴ درصد)، مادرید (منهای ۲۲ درصد) و اسلو (منهای ۲۵ درصد) بیشتر خود را نشان می دهد.

در ادامه به ۲۰ کشور برتر و ۲۰ شهر برتر در زمینه گردشگری می پردازیم.

۲۰ کشور برتر توریستی

بر اساس گزارش ForwardKeys، کشورهای آمریکای مرکزی و کارائیب بیشترین سهم را در رتبه بندی «بهبود» دارند. با نگاهی جهانی به بهبود سفر در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سطوح سال ۲۰۱۹، همچنین بر اساس آنچه در تابستان ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، قاره آمریکا، به ویژه مقاصد آمریکای مرکزی و کارائیب بهترین عملکرد را داشتند. موفقیت مستمر منطقه عمدتاً به دلیل سیاست «سفر درهای باز» است که بسیاری از این مقاصد در اوایل همه‌گیری اتخاذ کردند، و همچنین تقاضای سرخورده قابل توجه بازار در حال احیا ایالات متحده.

به عنوان نمونه می توان به جمهوری دومینیکن اشاره کرد که رتبه اول را در نمودار بهبود سال ۲۰۲۲ دارد و توانسته با رشد ۵ درصدی ورود و ۱۳ درصد افزایش ظرفیت صندلی های پرواز نسبت به سال ۲۰۱۹ بهترین عملکرد را در آن سال به خود اختصاص دهد. در جاهای دیگر، بهبود اروپا به سرعت ادامه می‌یابد، با ترکیه، مقصد برتر قاره، که نسبت به سال ۲۰۱۹ به بهبودی کامل دست یافته است. ترکیه، مانند همسایه خود یونان (منهای ۱۲%)، به دلیل کاهش الزامات ورود و تاریخ بازگشایی، سود زیادی برده است. به عنوان تقاضا برای مقاصد آفتابی و ساحلی از بازارهای آمریکا و اروپا.

در میان مقاصد برتر آفریقا و خاورمیانه، کشورهای مصر (منهای ۱۵ درصد)، امارات (منهای ۱۷ درصد) و قطر (منهای ۲۵ درصد) بهترین عملکرد را داشتند. بازگشت رویدادهای مهم جهانی مانند نمایشگاه دبی و جام جهانی کمک زیادی به بهبود سفر در منطقه کرده است. در همین حال، با توجه به رویکرد محتاطانه‌تر منطقه آسیا-اقیانوسیه برای فعال‌سازی مجدد سفر، ظهور چندین کشور در این منطقه در میان مقاصد با عملکرد برتر، باعث تقویت موقعیت بهبود جهانی در سال جاری شد. عملکرد چشمگیر پاکستان (-۵٪) و بنگلادش (-۸٪) به دلیل تقاضای سرکوب شده مسافران برای دیدار دوستان و اقوام در کشورهای خود بود.

در حالی که موارد فوق به افزایش سفرهای مقصد در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۱۹ مربوط می شود، همچنین جالب است بدانید که افزایش آنها در سال جاری نسبت به افزایش آنها در سال ۲۰۲۱ چگونه است. در بین پنج مقصد برتر در این معیار مشخص، چهار مقصد اروپایی به همراه ایرلند وجود دارد. با افزایش ۵۰ درصدی، ترکیه (۴۷ درصد) و پرتغال (۴۶ درصد) در رتبه های بعدی قرار دارند. عربستان سعودی (۵۰ درصد) و آرژانتین (۴۵ درصد) نیز سلطه اروپا را شکستند. حضور ترکیه و پرتغال در بین پنج مقصد برتر در این سنجش جای تعجب ندارد. هر دو مقاصد بسیار محبوب در جنوب اروپا هستند که از تقاضای محدود برای تعطیلات آفتاب و ساحل سود می برند. شاید تعجب آورتر این باشد که ایرلند در صدر رده بندی قرار دارد. این نشان دهنده تمایل روزافزون مسافران به مقاصد کم جمعیت و طبیعی است. به معنای مقصدی است که چیزی غیر از خورشید، دریا و شن ارائه می دهد.

گردشگری

۲۰ بهترین شهر توریستی

بررسی Forwardkeys نشان می دهد که شهر آفتابی در بالای جدول قرار دارد. در مقاصد شهری، آنتالیا ترکیه با افزایش چشمگیر ۶۶ درصدی تعداد گردشگران در صدر جدول قرار گرفت که نشان دهنده بهبود تقاضای متوقف شده برای مقصدهای آفتاب و ساحل است. با این حال، با پیوندهای قوی و پیشنهادات گردشگری متنوع، نه تنها سواحل، بلکه طبیعت، میراث و شهرهای شلوغ مانند استانبول (-۴%)، ترکیه از ترکیب متنوعی از گردشگران سود می برد. این گردشگران از مناطق نزدیک اروپا و همچنین از ایالات دوردست می آیند. ترکیه پس از تشدید جنگ روسیه و اوکراین نیز در گردشگری روسیه سرمایه گذاری کرد. در سایر نقاط اروپا، برترین شهرهای توریستی خارج از ترکیه شامل مقاصد شهری مانند ناپل (-۱۴%)، پورتو (-۱۵%) و آتن (-۱۶%) است که همگی دارای فرهنگ و تاریخ غنی و همچنین استراحتگاه های آفتابی و ساحلی که تقاضای زیادی برای آنها از بازارهای اروپا و آمریکا وجود دارد.

مالاگا (-۱۰%) از چنین تقاضایی بیشتر از سایر شهرها بهره برده است. با این حال، تنوع طبیعی و فرهنگی اروپا به مقصدهای جایگزینی منجر شده است که تعداد زیادی از گردشگران را به این قاره جذب می کند که به دنبال محصولات گردشگری غیر از آفتاب و سواحل هستند. به عنوان مثال، ریکیاویک (-۱۴٪) در پنج مقصد شهری برتر در این قاره قرار دارد و بازدیدکنندگانی از اروپا و ایالات متحده را به خود جذب می کند که می خواهند زیبایی طبیعی منحصر به فرد ایسلند را تجربه کنند. پس از اروپا، رتبه دوم در رتبه بندی شهر به سن خوزه دل کابو در مکزیک می رسد که از سیاست سفر درهای باز کشور خود و نزدیکی آن به ایالات متحده سود برده است و به لطف افزایش ۳۲ درصدی ظرفیت صندلی های پرواز. حاصل شود

سایر مقاصد برتر شهر نیز به آمریکای مرکزی و دریای کارائیب تعلق دارند و دو شهر پورتو والارتا در مکزیک (۱۳ درصد) و پونتا کانا در جمهوری دومینیکن (۱۲ درصد) بهترین عملکرد را به دلیل موفقیت سیاست درهای باز داشته اند. تقاضا برای آفتاب و ساحل در خاورمیانه، قاهره (-۱۸٪) به دلیل تنوع خود به عنوان یک مقصد تفریحی در حال پیشرفت است، در حالی که دبی (-۱۵٪) که به طور سنتی فقط یک مقصد توقف بوده است. در گذشته، اکنون خود را به عنوان یک مرکز تفریحی و گردشگری پیشرو معرفی می کند. با بازگشت گردشگران خارجی به دیدار دوستان و اقوام، بهبود سفر در آسیا و اقیانوسیه شروع به افزایش می کند. بنابراین، بهترین شهرهای منطقه در سال ۲۰۲۲ شامل لاهور (۴٪) و اسلام آباد (-۱٪) در پاکستان و داکا در بنگلادش (-۹٪) است. با این حال، برخی از مقاصد به دلیل افزایش تقاضا برای سفرهای تفریحی طولانی مدت مانند ماله (۶.۶٪) در مالدیو عملکرد خوبی داشتند.

با نگاهی به مقاصدی که گردشگران از آن بازدید می کنند، گزینه های سفر جدیدی در حال ظهور است. مقاصد آفتابی و ساحلی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۱۹ انعطاف پذیرترین مکان ها را نشان دادند و ۳۰ درصد افزایش داشتند. این در عملکرد چشمگیر بسیاری از مقاصد در آمریکای مرکزی، دریای کارائیب و اروپای جنوبی، و همچنین مقاصد جزیره های گرمسیری در آسیا و اقیانوس آرام (مالدیو و فیجی) منعکس شده است. با این حال، تورهای شهری نیز در حال بازگشت هستند. در واقع افزایش مقاصد شهری با مقاصد آفتابی و ساحلی مطابقت دارد و تا دسامبر این دو کم و بیش برابر می شوند. زیرا تقاضا برای تعطیلات آفتابی و ساحلی در طول زمستان کاهش می یابد. این روند نشان دهنده الگوی گسترده تری است که با ادامه فعال شدن مجدد سفر، محبوبیت مقاصد جایگزین افزایش یافته است، به ویژه در اروپا، که می تواند در شهرهای استانبول (-۴٪)، مادرید (-۲۲٪)، اسلو (۲۲-٪) مشاهده شود. -۲۵٪ و دوبلین (-۲۹٪) مشاهده شد.

20 کشور برتر و 20 شهر برتر برای گردشگری