۱۲ فواید و کاربردهای روغن اکالیپتوس


دافع پشه

روغن اکالیپتوس به دور نگه داشتن پشه ها و سایر حشرات کمک می کند.

فهرست دافع حشرات موثر و ایمن EPA فهرست کوتاهی از هر دو روش شیمیایی و طبیعی است. نوع خاصی از روغن اکالیپتوس باعث برش می شود. روغن لیمو و اکالیپتوس (OLE) حاوی ماده شیمیایی به نام PMD است که پشه ها و سایر حشرات را از بین می برد. اما از آن برای کودکان زیر سه سال استفاده نکنید. OLE ترکیب شیمیایی متفاوتی نسبت به روغن لیمو و اکالیپتوس دارد، اگرچه نام آنها مشابه است.

رفع انسداد بینی

روغن اکالیپتوس به رفع گرفتگی بینی کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که این روغن با از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها با عفونت های تنفسی مبارزه می کند. به همین دلیل است که می توانید آن را در شستشوی بینی سالین پیدا کنید. همچنین باعث می‌شود که موهای ریز و مو مانند در ریه‌ها (به نام مژه‌ها) که مخاط و مواد زائد را از راه‌های هوایی شما حذف می‌کنند، سریع‌تر حرکت کنند. این می تواند با عفونت ها نیز مبارزه کند.

تسکین درد آرتریت

روغن کافور به عنوان یک مسکن موضعی عمل می کند.

اکالیپتوس یک عنصر اصلی در برخی از مسکن های موضعی است. اینها مسکن‌هایی هستند که مستقیماً روی پوست خود می‌زنید، مانند اسپری‌ها، کرم‌ها یا پمادها. اگرچه روغن اکالیپتوس مسکن اصلی نیست، اما با ایجاد حس خنکی یا گرمی که ذهن شما را از درد منحرف می‌کند، عمل می‌کند.

مسکن پس از جراحی

عطر روغن اکالیپتوس ممکن است به شما کمک کند درد کمتری داشته باشید و فشار خون خود را کاهش دهید.

در یک کارآزمایی بالینی، افرادی که روغن اکالیپتوس را پس از جراحی تعویض زانو استنشاق کردند، درد کمتری احساس کردند و فشار خون پایین‌تری داشتند. محققان معتقدند که این ممکن است به دلیل وجود چیزی در روغن به نام ۱.۸-cineole باشد. ممکن است حس بویایی شما با سیستم عصبی شما برای کاهش فشار خون شما کار کند.

قبل از عمل اعصاب را آرام کنید

روغن اکالیپتوس به کنترل درد بعد از عمل کمک می کند و به شما کمک می کند قبل از جراحی آرامش داشته باشید.

روغن اکالیپتوس نه تنها می تواند به تسکین درد پس از عمل کمک کند، بلکه ممکن است به آرام نگه داشتن شما قبل از جراحی نیز کمک کند. محققان تأثیر استنشاق روغن‌های ضروری را بر اضطراب در افرادی که در شرف جراحی بودند اندازه‌گیری کردند. آنها قبل از انجام عملیات به مدت ۵ دقیقه بوی روغن های مختلف را استشمام کردند. ۱.۸ سینئول موجود در روغن اکالیپتوس آنقدر خوب عمل کرد که محققان پیشنهاد کردند ممکن است برای کل این روش مفید باشد.

پولیش کردن پلاک

علاوه بر خمیر دندان معمولی، خمیر دندان کافور با التهاب لثه و تشکیل پلاک مبارزه می کند.

آیا نمی دانید که آیا خمیر دندان گیاهی به خوبی مواد معمولی کار می کند؟ شاید. یک مطالعه کوچک یک خمیر دندان طبیعی حاوی اکالیپتوس را با یک خمیر دندان استاندارد مقایسه کرد. محققان هر دو نوع را روی ۳۰ نفر مبتلا به ورم لثه (یک بیماری شایع لثه که باعث تورم و قرمزی می شود) و تشکیل پلاک (لایه چسبنده ای که در صورت عدم مسواک زدن کافی دندان های شما را می پوشاند) آزمایش کردند. هر دو خمیر دندان به یک اندازه برای کاهش این مشکلات کار می کنند.

مشکلات دندانی را بجوید

روغن اکالیپتوس موجود در آدامس های بدون قند می تواند برای سلامت دهان مفید باشد.

مسواک زدن تنها راه برای استفاده از قدرت روغن اکالیپتوس برای لبخندی سالم نیست. جویدن آدامسی که حاوی یکی از مواد تشکیل دهنده آن باشد می تواند علل دندانی مانند پلاک، التهاب لثه و خونریزی را نیز از بین ببرد. برخی از دندانپزشکان می گویند جویدن آدامس بدون قند برای تحریک غدد بزاقی و مرطوب نگه داشتن دهان مفید است. فقط به یاد داشته باشید که جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست.

جنگنده خاک خانگی

روغن اکالیپتوس یک عنصر مفید در بیش از 30 محصول پاک کننده است.

اکالیپتوس می تواند بیشتر از ظاهر زیبا و بوی الهی انجام دهد. روغن در اطراف خانه نیز مفید است. این ماده فعال در بیش از ۳۰ محصول تمیزکننده تایید شده توسط EWG، یک گروه تحقیقاتی غیرانتفاعی زیست محیطی است. در یک مطالعه، باکتری ها از جمله باکتری کولی از سطوح فولادی

شپش سر را بررسی کنید

روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای در از بین بردن شپش و تخم شپش موثر است.

آن را بگیر، شپش. درمان با روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای در یک کارآزمایی بالینی به عنوان درمان جایگزین قدیمی‌تر، پیرترین، کمتر عمل کرد. نه تنها ۱۰۰% شپش ها و تخم ها را از بین می برد، بلکه تنها با یک دوز این کار را انجام داد. درمان های دیگر به چندین مورد نیاز دارند. آزمایشات پوستی هیچ گونه تحریکی را برای بزرگسالان یا کودکان نشان نداد.

از جوندگان فرار کنید

محلول حاوی روغن اکالیپتوس ممکن است به دور نگه داشتن جوندگان کمک کند.

آیا موش ها برای استراحت خیلی نزدیک می دوند؟ آن را با محلول روغن اکالیپتوس دور نگه دارید. آن را به طور مرتب در جاهایی که می بینید اسپری کنید. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در آن – به ویژه ۱،۸ سینئول – یک آفت قوی را ایجاد می کنند. نسبت به مواد شیمیایی خشن نیز با محیط زیست مهربان تر است.

از تبخال دهان جلوگیری می کند

روغن اکالیپتوس ممکن است به محافظت در برابر تبخال دهان کمک کند.

روغن اکالیپتوس به عنوان یک دفاع در برابر ویروس هرپس سیمپلکس ۱ یا هرپس دهانی نویدبخش است. در یک مطالعه آزمایشگاهی، این دارو از داروی استاندارد تبخال، آسیکلوویر، بهتر عمل کرد. ماده شیمیایی ۱،۸ سینئول موجود در روغن ذرات ویروس را از بین می برد و ممکن است از ورود آنها به سلول ها جلوگیری کند. در آزمایشات آزمایشگاهی، روغن اکالیپتوس توانست شیوع ویروس را تا بیش از ۹۶ درصد کاهش دهد.

آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید

روغن اکالیپتوس را از طریق دهان مصرف نکنید زیرا می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند.

اگرچه روغن اکالیپتوس فواید زیادی دارد، اما شکل رقیق نشده آن در صورت مصرف خوراکی می تواند بسیار سمی باشد. فقط ۲ تا ۳ میلی لیتر می تواند باعث سرگیجه، خواب آلودگی و از دست دادن کنترل عضلانی شود. پنج میلی لیتر یا بیشتر می تواند منجر به خاموش شدن سیستم عصبی و حتی کما شود. علائم بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ظاهر می شوند. تعداد کمی از افراد در عرض چند دقیقه پس از استنشاق روغن اکالیپتوس دچار تشنج های شبه صرع می شوند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/