یک قاتل خاموش در پشت هوای سرد کمین کرده است


کاهش دما از یک سو و سهل انگاری از سوی دیگر باعث شده تا امروزه بسیاری از مردم بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست بدهند.

قربانی گاز گرفته شده بود

به گزارش شهرخان، هوا سرد شده و مردم برای گرم کردن خانه و محل کار خود به سیستم های گرمایشی (بخاری، شومینه، بخاری و…) روی آورده اند. دستگاهی که سوخت آن گاز است.

سوخت متداول در بین مردم به دلیل گنجاندن سوخت پاک در جرگه، در اثر بی احتیاطی می تواند تبدیل به قاتل مرموز و مرگ خاموش شود.

در سال ۱۴۰۰، ۱۹ نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل، بیش از ۹۹ درصد آتش سوزی ها و فوتی های ناشی از گازگرفتگی ناشی از عوامل انسانی و سهل انگاری است و در سال گذشته ۱۹ نفر بر اثر خفگی گاز در استان جان باختند. یک گاز مطمئن و بهینه می تواند این آسیب را کاهش دهد.

به همین دلیل در اوایل شب های زمستان اطلاع رسانی به مردم برای کاهش قربانیان این قاتل خطرناک (مونوکسید کربن) ضروری و ضروری است.

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، تاری دید، ضعف و بی حالی، تشنج، کما و در نهایت مرگ است. در صورت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، لازم است با حفظ خونسردی، فورا دستگاه گرمایشی را خاموش کرده و پنجره را باز کنید. در صورت امکان فرد مسموم را از صحنه خارج کرده و در صورت نداشتن علائم حیاتی بلافاصله عملیات احیای قلبی ریوی را برای وی شروع کنید.

۸ نکته مهم برای جلوگیری از تصادف گاز

رعایت موارد ساده اما در عین حال مهم و مهم می تواند از بروز بسیاری از تصادفات جلوگیری کند که به ۸ مورد از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

هرگز به بخاری بدون دودکش اعتماد نکنید. روشن شدن مداوم این بخاری، اکسیژن اتاق را کم می کند و باعث خفگی می شود.

قرار دادن دودکش در یک سطل آب یک باور غلط است که به هیچ وجه گاز سمی مونوکسید کربن آزاد نمی کند. هوشمندانه ترین راه استفاده از دودکش و هود ایمن است.

تغییر اندازه دهانه دودکش یکی از دلایل اصلی نشت گاز به محیط خانه است. اطمینان حاصل کنید که باید از یک لوله استاندارد هم اندازه دهانه دودکش برای دستگاه گرمایش استفاده کنید.

خروجی دودکش باید تا حد امکان نزدیک باشد. هر چه دودکش طولانی تر باشد، احتمال نشت گاز بیشتر می شود. این را جدی بگیرید.

استفاده از سه راهی و دودکش های معمولی برای سوزاندن وسایل بسیار خطرناک است. زیرا احتمال نشت گاز در محیط را بسیار افزایش می دهد.

درپوش استفاده شده در انتهای دودکش دستگاه گازسوز باید استاندارد و از نوع H باشد همچنین هنگام راه اندازی گازسوز باید درپوش را چک کرده و از باز بودن خروجی آن مطمئن شوید.

استفاده از آبگرمکن و بخاری بدون دودکش نوعی خودکشی است. اطمینان حاصل کنید که از دودکش و پوشش استاندارد برای این دستگاه استفاده می کنید.

دودکش های آکاردئونی غیر استاندارد و قابل اعتماد هستند. زیرا هر لحظه ممکن است سوراخی در آن ایجاد شود یا در جای خود نباشد و گاز نشت کند.