یک طرح بازیابی چاه نفت کم بازده و غیرفعال را تأمین مالی کنید – شما آنلاین هستید


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، شورای اقتصاد در جلسه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بهبود نظام مالی ملی و همچنین ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، برنامه جامع حفظ و بهبود برداشت از مخازن نفتی را تصویب کرد.

در این خصوص دکتر علی نظمی معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد و به منظور ترویج احیای چاه های کم بازده و غیر فعال و همچنین افزایش ضریب بازیافت مخازن ملی با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش‌بنیان در بخش نفت بلدستی، شرکت ملی نفت ایران تصمیم به تعریف پروژه احیای چاه‌های نفتی کم‌بازده و غیر فعال دارد.

وی در ادامه به مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال اشاره کرد و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی نهادی است که علاوه بر هماهنگی سیستم تامین مالی پروژه ها، تامین مالی شرکت های دانش بنیان ملی را بر عهده دارد. ، همچنین مستقیماً در نمایش شرکت خواهد کرد.

ناظمی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، شرکت‌های دانش‌بنیانی که می‌توانند با استفاده از فناوری‌های نوین در افزایش برداشت از منابع نفتی غیرفعال و کم‌بازده نقش داشته باشند، بخشی از درآمد متعلق به آنها خواهد بود. این میزان درآمد به نوعی خواهد بود. پیش بینی می شود برای این شرکت ها بسیار جذاب باشد. صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین آمادگی تامین مالی شرکت های دانش بنیان را به عنوان سرمایه گذار و حامی دارد. بر اساس مصوبه فوق، در صورت مشارکت صندوق نوآوری در این طرح ها، علاوه بر سهم مشارکت، به ازای هر بشکه نفت تولیدی، یک دلار اضافی نیز به صندوق نوآوری تعلق می گیرد.

به گفته معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق همچنین متعهد به تخصیص مجدد منابع درآمدی حاصل از این طرح ها برای سرمایه گذاری در توسعه فناوری برای احیای چاه های نفتی کم بازده در دوره طرح و پس از اجرای برنامه است. تکمیل شده، ۵۰ درصد از این مازاد منابع، برای حمایت از شرکت های معرفی شده توسط پارک علم و فناوری صنعت نفت است که ضامن شکل گیری چرخه حمایتی منظم از شرکت های فعال در این حوزه خواهد بود.

ناظمی همچنین افزود: این مصوبه تحول قابل توجهی در اجرای الگوی سود حاصل از تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت در اکوسیستم فناوری کشور ایجاد می‌کند که می‌تواند منافع طرفین را عادلانه و مناسب تامین کند. مدل های تامین مالی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی واضح است که همین مدل را می توان در سایر پروژه های بهینه سازی کلان کشور مانند سایر بخش های انرژی نیز اعمال کرد و منافع همزمان همه ذینفعان را در نظر گرفت.

به گزارش مهر، تیرماه امسال صندوق نوآوری و شکوفایی با شرکت ملی نفت ایران، مدیران شرکت ملی نفت، موسسات مالی، فعالان بازار پول و سرمایه و سایر تامین کنندگان مالی جلساتی را برای ارتباط شرکت های دانش بنیان و فناوری برگزار کرد.