یک خانه متروک را به یک عمارت زیبا و دلربا تبدیل کنید


گفت و گو با شهروند مهربانی که خانه ای قدیمی شامل آشپزخانه، انبار انبار و سرداب قدیمی خرید و به روش سنتی آن را بازسازی کرد.

در زمانی که خرید خانه برای بسیاری از مردم به یک رویا تبدیل شده است، هنوز هم می توان با پولی بسیار کمتر از آنچه در وب سایت ها و شرکت ها می بینیم و می شنویم صاحب خانه شد. البته به این راحتی هم نیست و داشتن مبلغ اولیه در کنار صبر و تلاش لازم است. همراه با ترک عادت هایی مانند زندگی در شهر بزرگ، نزدیک بودن به خانواده و تحمل موقت برخی سختی ها. چندی پیش در اینستاگرام با حیاط زیبای خانه ای در میدان آذربایجان شرقی آشنا شدم که صاحب آن صحنه بازسازی خود را به تماشاگران نشان داد. به صاحب خانه زنگ زدم و پرسیدم چند می شود؟ او گفت که سخت کار کرده است تا خانه متروکه را به یک عمارت زیبا و جذاب تبدیل کند که به گفته خودش شبیه لوکیشن فیلم ترسناک است و هنوز هم مشغول است. پوشش امروزی برای کسانی که عاشق معماری قدیمی و خانه های بزرگ هستند عالی است.

داستان خرید یک عمارت

وقتی زنگ زدم و با هم صحبت کردیم، از لهجه زیبای آذری اش لذت بردم و از زحماتی که کشید تعجب کردم.

آقای «شهرام رهنوردی» متولد ۱۳۵۸ و ساکن تبریز گفت: مدیر یک موسسه حقوقی داوری هستم، من و همسرم یک دختر حدوداً ۴ ساله داریم که به امید فرزندی دیگر. خدایا.خوشبختانه من و همسرم تفاهم زیادی داریم.مخصوصاً در زمینه علاقه به همه چیزهای قدیمی؛ از وسایل قدیمی گرفته تا ماشین و خانه… مثلا یکی از سرگرمی های من خرید ماشین های قدیمی و تعمیر آنهاست. ، که سپس آن را می فروشم.” من علاقه مندم بدانم یک مرد جوان چگونه می تواند این خانه را بخرد.

ماجرای خرید «عمارات الرشام» را از او پرسیدم که اینگونه پاسخ داد: «من تبریزی هستم و خانواده همسرم اهل اسکو، در یک طبقه در خانه پدری، کنار مادرم زندگی می کنیم. ما در تبریز ۵۵ متر زمین داریم به اضافه یک باغ بادام در حومه شهر، آن زمین کوچک را گذاشتیم تا با فروش آپارتمان بخریم، باغ هم بی ارزش است و تنها گذاشته ایم، در خانه مادربزرگ همسرم محله اسکو یه خونه مخروبه هست که به ما پیشنهاد خرید دادند ولی چون بزرگ بود نمیتونستیم جلو بریم از اسکو تا تبریز نیم ساعت ماشین راه بود با همسرم نشستیم فکر کردیم و به این نتیجه رسیدیم که وقتی با دیگر صاحبان زمین به تفاهم رسیدیم و آن را بفروشیم و خانه بخریم یا بسازیم و … خیلی طول می کشد و حتی ممکن است مهر هم نزنیم. آی نتیجه پس چرا الان ریسک نکنیم؟ این عمارت نیز یک خانه اعیانی قدیمی است که اکثر وارثان آن در خارج از کشور هستند. در نهایت با کمک پدر همسرم وارثی پیدا کردیم و زمین و باغ کوچک را فروختیم و توانستیم این مکان را بخریم.»

بعد از خرید متوجه شدیم چی خریدیم!

از او خواستم جزئیات خانه و شرایط خرید آن را به ما بگوید، او توضیح داد: از سال ۱۳۹۳ که مادر صاحب قبلی این عمارت فوت کرد، خانه خالی مانده و فقط یک سرایدار روی زمین زندگی می کند. طبقه.. خانه با زیربنای ۱۲۶۰ متر مربع و ۴۰۰ متر مربع، علاوه بر یک کارخانه قدیمی پشت خانه، اسناد کارخانه مجزا است، با خانه خریدیم و می خواهیم وصل کنیم، خانه خصوصی است. لین و سمت راست کاملاً متعلق به این عمارت است.یک در به کارخانه و یک درب خانه و در آخر به باغچه پشتی عمارت باز می شود.کوچه برای ماشین قابل دسترسی نیست زیرا در زمان روسی حمله عرض کوچه را باریک کردند تا سوارکاران نتوانند آن را دور بزنند و مزاحم خانه شوند، در سال ۲۰۱۹ این خانه را به قیمت ۴۷۰ میلیون تومان خریدیم، بر اساس متراژ به ما نفروختند، ب erkata برای این مقدار است. آن زمان مبلغ خوبی بود و یکی از دوستانم در همان زمان یک آپارتمان ۱۱۰ متری با این مبلغ خریده بود. باغ بادام را ۱۰۰ میلیون و یک دانگ زمین را ۳۷۰ میلیون تومان فروختم. حتی باغ پشت عمارت را هم ندیدیم، چون قفل های درها زنگ زده بود و درختان مثل جنگلی از حدقه در آمده بودند و داخلش را نمی دیدیم. بعد از خرید از آنجا قفل را شکستیم و دیدیم چه خریدیم! آسیاب پشتی نیز یک آسیاب پارچه ریسی است. یک نوع معروف روسری ابریشمی. برخی از تجهیزات کارخانه هنوز وجود دارد، اما به دلیل اینکه سقف فرو ریخته است، تجهیزات زیر آن باقی می‌مانند تا با دقت برویم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.»

مراحل بازسازی عمارت

در عکس ها و فیلم هایی که قبل و بعد از بازسازی خانه دیده ام، مشخص است که آقای رهنوردی برای تبدیل خانه متروکه و فرسوده به این عمارت زیبا زحمت زیادی کشیده است. خودش مراحل کار را اینگونه توضیح داد: «ساختمان در حال تخریب است. در مدت سه سالی که خانه را خریدیم، شروع به بازسازی آن کردیم، اما چون بزرگ است، برای اتمام آن به زمان بیشتری نیاز داریم. ما می خواهیم به روش سنتی بازسازی کنیم که فعلاً به دلیل هزینه بالای مصالح و نیروی کار متوقف شده ایم. من، برادر و دوستان کارهای زیادی انجام داده ایم. تا امروز حدود ۴۰۰ میلیون تومان هزینه کرده ایم. بازسازی طبقه بالا تمام شده است. بازسازی طبقه همکف که شامل سرداب و آشپزخانه است – آن روزها با هیزم آشپزی می کردند – به زودی به پایان می رسد. ما آشپزخانه را به همان روش قبلی حفظ کرده ایم. انبار نان و سیلوی گندم داریم. ما سه تنور با صندلی داریم. سقف زیرزمین طاقدار است و اجرای آن دشوار است. در طبقه پایین انباری داریم که پنجره ای به باغچه پشتی دارد و دریچه هوا روی پشت بام است. بیش از ۱۰۰ سال پیش، سقفی طاقدار در آنجا ساختند. معماران و مهندسانی که ما آوردیم گفتند نمی‌دانیم چگونه آن را ساخته‌اند. از پیرمردی پرسیدم، گفت با قالب های خاکی سقف درست می کردند. حالا دور زیرزمین سکویی درست کرده‌ایم که شب‌ها چای می‌نوشیم یا با دوستانمان مافیا بازی می‌کنیم تا ببینیم باید چه کار کنیم.»

عمارت کاربردهای دیگری هم داشت

سوالی دارم که آیا خانه ای با این خصوصیات می تواند کاربرد دیگری داشته باشد یا خیر، آقای رهنوردی پاسخ داد: علاوه بر اینکه ما در آن زندگی می کنیم و مهمان پذیرایی می کنیم، عمارت برای عکاسی هم استفاده می شود، مثلاً عده ای برای گرفتن عکس تبلیغاتی می آیند. برای محصولاتشان یک بار برای فیلمبرداری یک موزیک ویدیو آمده بودند، برای ساختن فیلم و سریال هم آمده بودند. لوکیشن پارک و کارخانه پشت آن برای یک فیلم ترسناک عالی بود، مخصوصاً در ابتدا که هنوز به آنجا نرسیده بودیم. صحنه هنوز اما چون گروه فیلم می خواستند چند روز بمانند نتوانستیم با آنها همکاری کنیم آنها هم آمدند از بچه ها و عروس و داماد عکس بگیرند البته الان منتظر بازسازی هستیم تا قبل از تصمیم گیری بزرگتر تکمیل شود.در مورد قسمت کارخانه، برنامه ای داریم که پس از بازسازی، محل را به مشاغل مرتبط و سنتی واگذار کنیم. کارگاه کاشی سازی سنتی و غیره فعلاً به فکر اتمام بازسازی هستم.

ساختمان سبز سازگار با محیط زیست

معماری قدیمی به گونه ای است که خانه ها هماهنگی زیادی با طبیعت دارند. خانه های قدیمی “سبز” نامیده می شوند، یعنی دوستدار محیط زیست. آقای رهنوردی درباره ویژگی های این عمارت توضیح داد: طراحی این خانه ها با محیط سازگار است. طبقه بالا خانه تابستانی است. عمارت وسط حیاط است، پنجره های دو طرف خانه باز است و در تابستان نیازی به تهویه هوا نداریم. سقف طبقه پایین نیز کوتاه است و یک خانه زمستانی برای گرمتر نگه داشتن آن وجود دارد. همه مواد طبیعی هستند. در این خانه از سیمان استفاده نمی شود و فقط با سنگ، آهک، ملات و چوب ساخته می شود. نرده بدون جوش به هم متصل می شود و از هنر فرم دهی و بست استفاده شده است. ضخامت دیوار به دلیل نداشتن ستون حدود یک متر است و از خشت خام استفاده شده است. اسکو زمستان سختی دارد اما به دلیل معماری و ضخامت دیوارها باور نکردنی است، کل خانه را با دو بخاری روی حرارت بسیار کم گرم می کنیم. انبار غله ما که یک تن گندم را در خود جای می دهد از چوب روسی ساخته شده و لولاهای در بدون جوش هستند. وی همچنین درباره فضای سبز این خانه توضیح داد: هر ۱۵ روز یک چشمه به مدت ۳۵ دقیقه برای آبیاری باغ و سپس به منازل مجاور داریم. در اینجا شیرهای آب شهر نیز برای نوشیدن موجود است. گاز، برق، تلفن و چاه عمیق ۱۰۰ ساله دارد که باید حفر شود. در عمارت از قبل درختان فندق، گیلاس و گردو وجود داشت، اما به دلیل اینکه سال ها کاشته نشده بودند، در حال خشک شدن بودند. یک مهندس کشاورزی آوردم و به توصیه او درختان را هرس و سمپاشی کردم و دوباره زنده شدند. چون درخت دارای نسل است نیازی به پیوند ندارند و تولید کرده اند. اکنون سیب قرمز، ازگیل، زردآلو، گیلاس، سیب زمینی شیرین و … کشت کرده ایم که با آب و هوای اینجا سازگار است.

خانه های قدیمی روح دارند

نمی دانم چه چیزی در این عمارت وجود دارد که شما را مشتاق خرید و بازسازی آن می کند؟ پاسخ داد: اگر کمی بخوانیم یا به یک خانه قدیمی نگاه کنیم متوجه می شویم که حال و هوای دیگری دارد، انگار زندگی می کنند و با مردم صحبت می کنند، حالا دوستانی که برای بازدید می آیند می گویند خانه های قدیمی را دیده اند. اما به نظر می رسد این خانه روحیه و انرژی مثبتی دارد.الان حتی یک آپارتمان کوچک بدون حیاط هم برای بچه ها مناسب نیست.مردم از آپارتمان و خانه های کوچک خسته شده اند.اینجا ما می توانیم حیوانات را پرورش دهیم و نگهداری کنیم.آدم واقعاً احساس زنده بودن می کند. خانه شهری، مردم وانمود می کنند که زندگی می کنند. از آنجایی که ما این مکان را خریدیم، خانواده، دوستان و آشنایان به محض اینکه یک روز تعطیل دارند به اینجا می آیند، غذا می خورند و به اینجا می آیند. بالاخره اینجا چیزی وجود دارد که همه را به آن جذب می کند. در واقع ما هستیم از مهمان نترس، تو هم باید بیای.»

هم منافع مالی و هم آسایش روانی

من نمی دانم که آیا شما این را به زوج های جوان و خانواده ها توصیه می کنید؟ پاسخ داد: این کار دو مسئله است؛ یکی بحث اقتصادی این است که این کار به صرفه است یا نه، بعد هم بحث روانی این است که برای دلشان این کار را می کنند، ما برای دل خودمان این کار را می کنیم. نه برای منفعت اقتصادی ولی وقتی اینجا را خریدیم به همسرم گفتم ما هم سود کردیم الان از نظر روحی و روانی راحت هستیم و امنیت بیشتری دارد مثلا دزدی در کار نیست حتی از نظر اقتصادی زندگی در یک شهر کوچک ارزان تر و ارزان تر است. “اکنون که مهاجرت معکوس شده است، بسیاری از مردم می خواهند از شهرها به روستاها و شهرهای کوچک برگردند تا از نظر اقتصادی و روانی آرام و به دور از سروصدا و دود و دم ماشین باشند.” وقتی خواب دیدم آقای رهنوردی که در چنین عمارتی زندگی می‌کند، می‌گوید: «این موقع ما نان و پنیر و عمارت می‌خوریم!» با بسته شدن، تلفن زنگ خورد و دوستان و فامیل گفتند. n که اگر هستی، غذا بیاور و بیا. طوری برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم همه را در خود جای دهیم. همسرم سال هاست که در روز بیست و هشتم صفر آش نذری می دهد. دو سه روز مانده به ۲۸ خانم های فامیل آمدند سبزی و حبوبات را تمیز کردند تا آن روز بپزیم. هر وقت به تبریز آمدید به ما سر بزنید، ما آماده کمک به شما هستیم.»

نویسنده: علیرضا کردار