گلدان آیینی ماندگار در اردبیل


آب نماد تشنگی و در عین حال مظلومیت اهل بیت امام حسین (ع) است و توجه به آن حتی در آغاز ماه محرم به معنای تمرکز بر این مظلومیت و توجه ویژه به علل حوادث است. کربلا

گلدان

تشتزی یکی از مراسم سنتی منطقه اردبیل است که از نظر پیشینه تاریخی و مذهبی غنی مربوط به درار ارشد است. دارالامان; دارالعلیمان و دارالعرفان معروف است.

نمی توان شروع و پایان عزاداری اهل بیت(ع) را در اردبیل تعیین کرد، زیرا در بیشتر روزهای سال در این شهر دسته ها و مجالس عزاداری به مناسبت های مختلف برپا می شود.

مردم اردبیل مراسم عزاداری خود را از روز نهم ذی الحجه آغاز کردند که بر اساس کتاب تاریخی معتبری که اباعبدالله الحسین علیه السلام به کوفه فرستاده است، یعنی حضرت مسلم علیه السلام به شهادت رسیده است. این مراسم در ۲۶ ماه ذی الحجه برگزار شد. با مراسمی به نام تشتزی همراه است که در واقع آغاز رسمی عزاداری حسین در شهر است.

عاشقان و علاقمندان به فرهنگ غنی عاشورا هر ساله مراسم سنتی تشتشاری را از روز بیست و ششم ذوالحجه ابتدا از مسجد محله اوچدکان آغاز می کنند و پس از آن مراسم پرشور تششتی بیست و هفتم در مسجد جامع و ۲۸ ذی الحجه در مسجد حرم این شهر برگزار می شود.

مسجد جامع اردبیل واقع در محدوده خط اصلی مجموعه بازار تاریخی اردبیل، محل اصلی برگزاری مراسم گلدان در این شهر به شمار می‌رود و مسلماً عاشقان خاندان پیامبر اسلام (ص) اغلب از آن پیروی می‌کنند. که اما همزمان مراسم طهارت در محله و مساجد دیگر برگزار می شود.اردبیل نیز عاشقان و عاشقان اهل بیت (علیهم السلام) به ویژه شهدای واقعه بی بدیل قیام عاشورا دارد.

ضرب المثل ها و اسناد مستند موجود، تعلق ویژه مراسم گلدان را به اردبیل تایید می کند و این موضوع مهم را تایید می کند که خاستگاه اولیه و اصلی این مراسم شهر اردبیل است.

اما مراسم و مناسک مذهبی به ویژه مراسم عزاداری اهل بیت و به ویژه سرور آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) متعلق به فرد یا جامعه خاصی نیست، بلکه متعلق به این فرهنگ گرانقدر است. به همه مسلمانان و حتی آزادگان غیر مسلمان. این جهان متعلق است، اما این که ساکنان یک شهر اولین بانیان مراسم مذهبی هستند، برای ساکنان آن دیار افتخار و افتخار محسوب می شود. تاریخچه وجود این فرهنگ در منطقه.

امام حسین (علیه السلام) به عنوان سرور و سالار شهیدان و آزادگان برای جمعیت کثیری از مردم جهان که سعادت شناخت این امام همام و شخصیت بی نظیر تاریخی را دارند، شخصیتی است که دوست داشتنی است و در دل آنها جای دارد. ، اما طبق تاریخ; مردم ایران که از آغاز اسلام به خاندان نبوی عشق می ورزیدند و گرامی داشتند نیز نسبت به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش ارادت خاصی دارند.

به همین دلیل هر ساله در ایام محرم و صفر مراسم و آیین های خاص عزاداری و سوگواری به صورت سنتی در نقاط مختلف این دیار برگزار می شود و در برخی از شهرهای کشورمان نیز مراسمی خاص آن منطقه است. یا شهرهای مجاور .

به عنوان مثال مراسم ویژه ای در شهر مراغه معروف به علم بندان چند روز مانده به آغاز ماه محرم برگزار می شود که مخصوص این شهر مذهبی و تاریخی است.

گلدان

اکنون جامعه حسینی شهر اردبیل می داند که عزاداری سنتی گلدان گذاشتن ریشه در این دیار دارد و از این شهر به عزاداری در سایر نقاط کشورمان مانند مراغه می رسد. بناب زنجان ; قم به هپت دراز و امثال خود می بالند و البته این افتخار تنها نشانه عظمت اهل بیت (ع) و غنای فرهنگ بی نظیر عاشورا است.

این مراسم یادآور تشنگی امام حسین علیه السلام و یاران بزرگوارش است و این مراسم حکایت از علاقه و ارادت فراوان مردم منطقه اردبیل به سیدالشهدا و قمر بنی هاشم علیه السلام دارد.

در مساجد و تکایا، گروه‌هایی از مردم که سینه و زنجیر به دوش می‌کشند، رود سیاه فرات را پر از آب می‌کنند و با بشقاب‌های مسی که معمولاً بر دوش بزرگان محله حمل می‌شود، آن را در اطراف مسجد حمل می‌کنند.

عزاداران این بشقاب را در جای مخصوصی در داخل مسجد قرار می دهند که با شمع های روشن و تصویر امام مکسوم (ع) مزین شده است.

در این مراسم عزاداران غالباً با لحنی دردناک و تأثر برانگیز برای حاضران مرثیه و شعر در مورد زندگانی حضرت اباالفضل (ع) می خوانند.

آب این کاسه در بین مردم منطقه از قداست خاصی برخوردار است و بیمار و مریض مقداری از آن را برای شفای خود می نوشند.

مراسم پلاک گذاری علاوه بر مساجد شهر اردبیل در مساجد و برخی اماکن متبرکه و متبرکه روستاهای اطراف و همچنین در برخی از منازل اردبیل و روستاهای اطراف که بنا به دلایلی دارای یک جنبه ی مقدس و بشقاب های کوچکی که در مکان مخصوصی با تشریفات گذاشته می شود.

یک کارشناس فرهنگی و تاریخی اردبیل و یکی از اعضای هیئت امنای محله اصلی اردبیل گفت: پیشینه تاریخی مراسم گلدان گذاری به مناسبت آغاز رسمی روز عزاداری سالار شهیدان. کربلا فقط مختص شهر اردبیل است.

بویوک جامعی افزود: این مراسم که به غیر از مساجد محله اصلی در سایر مساجد شهر نیز برگزار می شود، معمولا از عصر ۲۷ ذیحجه در مسجد جامع آغاز و تا پاسی از شب ادامه دارد.

گلدان

وی خاطرنشان کرد: در روزهای باقیمانده تا آغاز ماه محرم، عزاداران در محلات دیگر در مساجد خود مانند مسجدالحرام حضور دارند. اونچی میدان (غازران); منابع؛ قد علی قاپو; پیره عبدالملک و محله های دیگر مراسم سنتی گلدان برگزار می کنند.

امسال نیز طبق معمول مراسم گلدان گذاری از مسجد اوچدکان و حسینیه محله ابراهیم آباد اردبیل آغاز شد و این مراسم تا روز اول محرم در تمامی مساجد و تکایای شهر و فرعی ادامه خواهد داشت. ولسوالی ها و روستاها

اجرای این مراسم روز اول در مسجد جامع شهر اردبیل، روز دوم در مساجد اصلی محلات شش گانه و مصلی بزرگ استان و روز سوم در مساجد محله اجرا می شود. ، حسینیه ها و خانه ها.

این مراسم در تمام روستاهای منطقه به ترتیب زمان و مکان برگزار می شود، حتی با رسم خاصی که مربوط به همان روستا است انجام می شود.

در این مراسم کاسه آب نماد آب فرات است و عزاداران با دست زدن به کاسه با رهبر شهید تجدید بیعت می کنند.

تشتشوی در باورهای دینی مردم اردبیلی حامل پیام معنوی سرشاری است و به عنوان نمادی از تجدید میثاق با شهدای کربلا از قداست خاصی برخوردار است.

در طول ۶۰۰ سال اجرای این مراسم در اردبیل، نماد تشتزی در عزاداری های ماه محرم به حدی آمیخته شده است که در برخی منازل شخصی اجرا می شود.

در خانه هایی که مراسم روضه خوانی در ماه محرم برگزار می شود، پس از تشتش مساجد، مراسم تشتش با حضور اهالی محل و با شیون و زاری انجام می شود.

در برخی خانه ها پس از اتمام روضه خوانی و در برخی خانه ها آب تا پایان ماه محرم در محل تعیین شده باقی می ماند.

علت توجه ویژه مردم اردبیل به موضوع آب در عزاداری کربلا، تلفیق فرهنگ و عقیدت با دین مبین اسلام و برجسته ساختن مهمترین نماد واقعه کربلاست.

آب نماد تشنگی و در عین حال مظلومیت اهل بیت امام حسین (ع) است و توجه به آن حتی در آغاز ماه محرم به معنای تمرکز بر این مظلومیت و توجه ویژه به علل حوادث است. کربلا

این رسم در طول تاریخ شش قرن گذشته تغییر کرده و حتی در مناطق مختلف با آداب و رسوم مختلفی همراه بوده است. در عین حال نماد اصلی در این مراسم آب به عنوان آب فرات و سرزمین مظلومیت اهل بیت امام حسین (ع) است.

مراسم عزاداری محرم

حرمت گذاشتن کاسه باعث شد بسیاری از نیازمندان به شفاعت شهدای کربلا بروند.

ضمناً با شروع این مراسم محبان اهل بیت (علیهم السلام) از شب بیست و پنجم ذیحجه با حضور پرشور در مساجد، تکایا و مراسم به اصطلاح هفتگی در منازل شهرها حضور یافته اند.

این عزاداری شبانه در مساجد و تکایای منطقه اردبیل تا تاسوعا ادامه دارد و عزاداران هر محله برای زنجیر زنی و یا پرستاری به عنوان مهمان به مساجد سایر نقاط شهر خواهند رفت.

متدینین اردبیل معتقدند از دهه دوم ذی الحجه مجالس و مراسم شادی از جمله برگزاری جشن عروسی و مانند آن در این منطقه به احترام شهدا تعطیل شود.

مراسم سفالگری با توجه به سابقه و عمق نفوذ اجتماعی و فرهنگی خود، سال گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان اثر معنوی ملی به ثبت رسید.