گفتمان موسیقی جهان اسلام در فرهنگ ایرانی/ بررسی چند نکته مهم – شما آنلاین هستید


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی ناحیه پانزدهم با حضور محمد یاری خدا فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدعلی مرآتی دبیر جشنواره، احمد صدری، حمید عسکری و منصوره طب زاده اعضای شورای سیاستگذاری و اعضای شورا در خصوص زمان و مکان برگزاری جشنواره موسیقی ناحیه پانزدهم گفتگو کردند.

محمد | خداوند در ابتدای این نشست یاری مدیرکل دفتر موسیقی ضمن بررسی جشنواره موسیقی استانی در روزهای اخیر خواستار ارتقای کمی و کیفی جشنواره در شرایط پسا کرونا شد.

در ادامه محمدعلی مراتی دبیر جشنواره موسیقی ناحیه پانزدهم نیز با تاکید بر اینکه باید از مشکلات دوره های گذشته درس بگیریم، پیشنهاد کرد یک روز به اجراهای جشنواره اضافه شود و گفت: سال گذشته به دلیل ابتلا به کرونا دچار مشکل شدیم. یک سری محدودیت برای اجراها ما آن را داریم زیرا زندگی مردم برای ما یک اولویت است. حالا اگر محدودیت کرونا کاهش یابد، می‌توانیم روز عید را چهار روز در نظر بگیریم و در روز دیگری مراسم ختم برگزار کنیم.

مرآتی درباره انتخاب عنوان مناسب برای جشنواره موسیقی در این منطقه گفت: همیشه. پرستار بچه ما فرهنگی به نام ایران داریم و اکنون می توانیم آن را به نماد تبدیل کنیم. وی با عنوان «فرهنگ ایرانی؛ سنت‌های قومی و گفتمان‌های موسیقایی جهان اسلام» را مطرح کرد که اعضای شورا در ادامه به بحث و گفتگو پیرامون این موضوع پرداختند.

وی درباره زمان برگزاری جشنواره نیز اظهار کرد: پیشنهادی که برای زمان برگزاری جشنواره داریم این است که زمانبندی مشخصی برای جشنواره تعیین کنیم اما با توجه این امکان پذیر نیست زیرا ماه قمری هر سال تغییر می کند. بازه زمانی ۱۰ روز پایانی آبان ماه را در نظر گرفته ایم و باید با مسئولان استان کرمان برای مهلت صحبت کنیم.

دبیر جشنواره موسیقی ناحیه پانزدهم درباره موضوع این دوره از جشنواره گفت: جشنواره از ظرفیت های گسترده ای برخوردار است و می خواهیم با دعوت از کشورهای همسایه، دوستان و نزدیکان، این وحدت گفتمانی را به حضور و ظهور این وحدت گفتمانی برسانیم. . تنوع سنت های قومی بدون توجه در مرز سیاسی، گفتمان موسیقی جهان اسلام، طبقه بندی موسیقی، ارتباط و تأثیرات متقابل موسیقی بین اقوام مختلف و عناصر موسیقی یکسان، محورهای پیشنهادی برای دوره جشنواره موسیقی ناحیه است.

در ادامه این جلسه سایر اعضای شورا به بیان نقطه نظرات خود در خصوص مدت زمان برگزاری این جشنواره پرداختند و بررسی های بیشتر به جلسات بعدی شورای سیاست گذاری موکول شد.