گاومیش گلی پرآب ترین چشمه آبگرم سرعین


یکی از پرآب ترین و قدیمی ترین آبگرم های شهرستان سرعین که سالانه گردشگران و گردشگران زیادی را به این شهر می کشاند، آبگرم گاومیش گلی است.

به گزارش دیدشهر، چشمه گاومیش گلی به عنوان نماد آبگرم و آبگرم تاریخی و اصیل منطقه شناخته می شود که بیشترین بازدید گردشگران را در منطقه دارد.

این چشمه پرآب‌ترین چشمه معدنی شهرستان سرعین از نظر میزان آب و وسعت است که در دره‌ای واقع شده است، این چشمه معدنی دارای استخری روباز به مساحت ۴۰۰ متر و عمق ۱۳۰ سانتی‌متر است.

آب گرم

تاریخچه نامگذاری بوفالوها

با توجه به نامگذاری آن به عنوان گاومیش بر اساس منابع و سنت های بزرگان در سال های گذشته، قبل از استفاده بهینه از آن در این راه، گاومیش مردم سرعین در حوضچه پس از کاهش دمای آب و معتدل شدن آن. انجام شد، می خوابیدند و به همین دلیل اهالی سرعین و دیگران آن را آبگرم گاویش گلی نامیده اند.

یکی از بحث هایی که در مورد نامگذاری آبگرم سرعین به ویژه آبگرم گاومیش گلی وجود دارد این است که شیر و خورشید در سال ۱۳۲۹ این آبگرم را ارائه کرده و در آن استخر فعلی یا صاحبان سرعین به ویژه آقای ابی زاده ساخته اند. برخی می گویند شیر و خورشید است و برخی آقای عسگر ابی زاده را بانی آن می دانند. این موضوع هنوز برای کسی تصمیم گیری نشده است.

آب گاومیش ترش، بی رنگ و کمی معطر است که به دلیل مواد معدنی موجود در آن این طعم و بوی خاص را دارد. مواد معدنی موجود در این چشمه های معدنی شامل کربنات ها، بی کربنات ها، کلریدها، آنیون های سولفات و کاتیون های کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است.
آب در محدوده کلرید، بی کربنات سدیم و آب کلسیم گرم است.

آب این چشمه همیشه جاری و می جوشد و روزنه ها پراکنده و دمای آب ۴۶ درجه سانتی گراد است.

خواص درمانی گاومیش گلی

آبگرم قلی بیستون به دلیل دارا بودن، منابع معدنی موجود، حجم و دمای بالای آب برای درمان بیماری های عمومی، سیستم حرکتی (دردهای روماتیسمی مزمن)، بیماری های زنان، بیماری های خوکی و قلبی و همچنین تقویت عمومی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. .

امکانات آب درمانی

گفتنی است آبگرم گاومیش گلی در حال حاضر دارای ۱۷ دوش آب سرد و آب گرم، استخر کلر در ورودی محوطه اصلی و سرویس بهداشتی، بوفه لوازم بهداشتی و آرایشی و مواد غذایی می باشد.

نشانی

در ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل، در میانه شهر سرعین و در ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا، در دامنه کوه سبلان، درست در منطقه ای قرار دارد که زمستان زیر صفر درجه دمای طبیعی برای آن محسوب می شود. ساکنان آن نزدیک به ۵۰ درجه است و رسوبات زرد رنگ اکسید آهن در اطراف آن دیده می شود.

آبگرم گلی بوفالو

آبگرم گلی بوفالو

آبگرم گلی بوفالو

آبگرم گلی بوفالو

در مورد آن بخوانید:

ویژگی منحصر به فرد آبگرم میش گلی

آبگرم گاومیش گلی، سرعین طرق، تاریخ گردشگری اردبیل

گاومیش گلی پرآب ترین چشمه آبگرم سرعین