کووید ۱۹ خطر اختلالات عصبی را افزایش می دهد – شما آنلاین هستید


مطالعه جدیدی که اخیراً در کنگره آکادمی نورولوژی اروپا در وین ارائه شده است، افزایش خطر ابتلا به برخی اختلالات عصبی در بیماران پس از دوره کووید را نشان می دهد. این مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی در افرادی که کوید مثبت هستند نسبت به افرادی که آلوده نیستند، افزایش می یابد.

پردیس ظریف کار، نویسنده ارشد مطالعه جدید از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ گفت: با گذشت بیش از دو سال از شروع شیوع کووید ۱۹، ماهیت دقیق و تکامل اثرات کووید ۱۹ بر اختلالات عصبی مشخص نشده است. .

مطالعات قبلی ارتباطی را با سندرم عصبی نشان داده‌اند، اما مشخص نیست که آیا Qovid 19 بر برخی بیماری‌های عصبی نیز تأثیر می‌گذارد و آیا با سایر عفونت‌های تنفسی تفاوت دارد یا خیر.

محققان سوابق سلامت الکترونیکی تقریباً نیمی از کل جمعیت دانمارک را بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کردند. در طول دوره مطالعه، مشخص شد افرادی که آزمایش COVID-19 مثبت داشتند، ۳.۵ برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر بودند. پارکینسون ۲.۶ برابر بیشتر احتمال دارد که تشخیص داده شود. ۴.۸ برابر بیشتر در معرض خونریزی در مغز و ۲.۷ برابر بیشتر احتمال دارد که به سکته مغزی ایسکمیک مبتلا شوند.

ظریف کار خاطرنشان کرد: افزایش خطر ابتلا به بیماری های عصبی به دنبال کووید ۱۹ منعکس کننده موارد گزارش شده قبلی به دنبال موارد آنفولانزا یا ذات الریه باکتریایی است. با این حال، به دلیل شیوع گسترده عفونت COVID-19، احتمال دارد میزان پایه این بیماری عصبی در سراسر جهان در سال‌های آینده افزایش یابد.

ظریف کار گفت: ما حمایتی را برای افزایش خطر ابتلا به اختلالات عصبی عروقی مغز در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با بیماران کووید منفی دریافتیم که باید در آینده نزدیک با مطالعات ثبت نامی گسترده تایید یا رد شود.

برای دهه‌ها، محققان ارتباط بین برخی عفونت‌های ویروسی و بیماری‌های عصبی را مشاهده کرده‌اند. شاید قابل توجه ترین افزایش در میزان بیماری پارکینسون پس از اپیدمی آنفولانزای اسپانیایی در اوایل قرن بیستم باشد.

از زمان شروع همه‌گیری در سال ۲۰۲۰، محققان در مورد افزایش احتمالی شرایطی مانند پارکینسون هشدار داده‌اند و این داده‌های جدید سیگنال اولیه‌ای را ارائه می‌دهند که این پیش‌بینی ممکن است محقق شود. سایر مطالعات جدیدتر شروع به بررسی دقیق مکانیسم هایی کرده اند که ممکن است در افزایش خطر بیماری عصبی پس از Quid 19 نقش داشته باشند.

برای سال‌ها، برجسته‌ترین فرضیه برای توضیح ارتباط بین عفونت‌های ویروسی و آسیب عصبی این بود که التهاب ناشی از عفونت می‌تواند باعث شروع یا تسریع پیشرفت بیماری عصبی شود. یک مقاله مروری منتشر شده در سال ۲۰۱۲ نشان داد که عفونت‌های ویروسی مکرر می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی را با فعال کردن «آبشاری از رویدادها» بر اساس آنچه در مراحل اولیه آسیب عصبی مشاهده می‌شود، افزایش دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که آسیب عصبی را می توان با پاسخ های التهابی مکرر (مانند تولید سایتوکین موضعی) در طول زمان تحریک کرد و سپس گسترش یافت.

در واقع، شواهدی از فعال‌سازی و پاسخ‌های میکروگلیال و آستروسیتی (سلول‌های گلیال ستاره‌ای شکل در مغز) و پاسخ‌های مربوط به مدارهای عصبی در CNS وجود دارد. [سیستم عصبی مرکزی]و PNS [سیستم عصبی محیطی]آثار.

این توالی التهابی، همراه با نوروپاتی منطقه ای و نوع سلولی، می تواند به الگوهای تخریب کننده عصبی ساختاری و عملکردی منجر شود که بیماری تخریب کننده عصبی فرد را مشخص می کند.

چندین مطالعه اخیر نشان داده اند که التهاب مغز یکی از ویژگی های برخی از عفونت های COVID-19 است. اما هنوز مشخص نیست که ویروس چگونه می تواند باعث التهاب عصبی شود یا اینکه آیا این پاسخ خود ایمنی باعث مشکلات طولانی مدت می شود.

سارا ایمرسیو از مؤسسه تحقیقاتی آلزایمر در بریتانیا درباره یافته‌های جدید COVID-19 گفت: «به یاد داشته باشید که بیماری‌های عصبی مرتبط با زوال عقل توسط عوامل مختلفی ایجاد می‌شوند، از استعداد ژنتیکی گرفته تا سن و محیط. بنابراین، کووید ۱۹ به طور بالقوه فقط نقش کوچکی در خطر کلی ابتلا به این بیماری دارد.

Imercio همچنین چندین عامل دیگر را ذکر کرد که می تواند توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به Quid 19 نرخ بالاتری از بیماری عصبی دارند.

مطمئناً برای دانستن تأثیرات درازمدت COVID-19 بر برخی بیماری های مغزی که ممکن است چندین دهه طول بکشد تا ایجاد شوند، خیلی زود است.

ایمرسیو افزود: بیماری‌هایی مانند آلزایمر سال‌هاست که در مغز رشد می‌کنند و کووید ۱۹ تنها از اوایل سال ۲۰۲۰ در اروپا در دسترس بوده است. افراد مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند COVID-19 باشند. در حالی که اعلام این یافته‌ها به طور بالقوه نگران‌کننده است، قبل از اینکه بتوانیم نتیجه‌گیری واقعی از این مطالعه بگیریم، باید به نتایج این مطالعه در یک مجله معتبر نگاه کنیم.

مطالعه جدید در مجله Frontiers in Neurology منتشر شده است.

منبع: سایت نیواطلس منتشر شده توسط آکادمی نورولوژی اروپا