کندوان تبریز، روستایی بی نظیر در میان کوه


قبل از سفر به کندوان این مقاله را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد این روستای زیبا به دست آورید.

آیا تا به حال خوابیدن در کوه و صخره را تجربه کرده اید؟ این باید یک تجربه هیجان انگیز و جدید باشد که همه دوست دارند آن را امتحان کنند. اکنون راهی بهتر برای به دست آوردن این تجربه در میان کوه ها و صخره ها و همچنین در یک هتل گرم و راحت! اگر دلتان می‌خواهد چنین تجربه‌ای را داشته باشد، حتما برای سفر به کندوان تبریز رزرو کنید و اقامتی بی‌نظیر را در این روستای تاریخی تجربه کنید.

در اینجا به شرح کامل این روستای زیبای کندوان تبریز می پردازیم تا قبل از سفر به این منطقه با آن آشنا شوید تا سفر لذت بخشی تری را برای خود رقم بزنید.

کندوان کجاست و چگونه می توان به کندوان رسید؟

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی واقع در شهرستان اسکو است که قدمتی هفت هزار ساله دارد. این روستای تاریخی دارای جاذبه های گردشگری است و در ۲۲ کیلومتری اسکو و ۶۲ کیلومتری تبریز قرار دارد.

معماری روستای کله قندی کندوان این بنا در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. به دلیل منحصر به فرد بودن و محبوبیت بسیاری از افراد، بسیاری از شرکت های گردشگری، از کندوان تبریز دیدن کنید در برنامه هایشان.

در قدیم به دلیل وجود خانه سنگی، نام این مکان تاریخی «کندجان» (محلی برای نجات جان انسان ها) بوده که هنوز هم در شناسنامه کندوان از آن استفاده می شود.

چرا به کندوان ایران برویم؟

شهر تروگلودیت اغلب بر روی غارها ساخته شده است. روز کندوان کاپادوکیه هر دو روستاهای تروگلودیتی هستند که در آن مردم قرن ها در غارها زندگی می کردند. کاپادوکیه اکنون فقط برای گردشگری است و بیشتر غارها هتل و رستوران هستند و مردم دیگر در آنجا زندگی نمی کنند.

اما کندوان در ایران تنها روستای غارنشینی است که هنوز مردم از غارها به عنوان خانه خود استفاده می کنند. بنابراین، در این مکان شگفت انگیز، تجربه واقعی تری به دست می آید.

تاریخ کندوان تبریز

کندوان در گوشه ای دورافتاده از شمال غربی ایران و نزدیک به شهر تبریز واقع شده است. در رشته کوه سهند قرار دارد و هوا بسیار سرد است. بیشتر اوقات سال، مناظر خیره کننده ای از قله های پوشیده از برف در اطراف روستا وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید با از کندوان تبریز دیدن کنید سفر به این منطقه، اواخر بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید از این مکان بی نظیر است.

رشته کوه سهند دارای ۱۳ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است. این رشته کوه دارای صخره های چشمگیر و عجیبی است. سهند یکی از معروف ترین آتشفشان های ایران است که اکنون خاموش شده اما بیش از ۱۱ میلیون سال است که فعال است.

برخی از باستان شناسان می گویند که مردم ۳۰۰۰ سال پیش در غارها زندگی می کردند. اما به گفته مردم کندوان هنوز قدمت این روستا ۷۰۰ سال است.

اولین ساکنان پناهندگان خوارزمی بودند که از سپاه مغول گریختند. آنها در غارها پنهان می شدند و در آنجا زندگی می کردند زیرا غارها پناهگاه خوبی بودند. آنها در واقع یکی از کارآمدترین خانه های روی زمین هستند. زیرا صخره ها غار را در زمستان گرم و در تابستان خنک می کنند.

نام کندوان احتمالاً به کلمه فارسی کندو اشاره دارد. روستا از دور شبیه کلونی و کندوی عسل است و مکان زیبایی برای دیدن است.

تصویر 1656246921

معماری کندوان

سبک خانه سازی در این روستا از نوع معماری سنگی به شکل مخروط یا نیشکر است و متعلق به قرن هفتم هجری قمری است. بنای به کار رفته در این خانه روستایی فقط سنگ است. تپه ها و اهرام مخروطی بیش از ۴۰ فوت ارتفاع دارند و در داخل هر مخروط بین دو تا چهار طبقه خانه هایی ساخته شده است.

در زبان محلی به این خانه «گیران» یا «کران» می گویند. مخروط از اینبریت و گدازه ساخته شده است که از اختلاط مواد آتشفشانی سهند با گل و لای باران های شدید به وجود می آید.

تجربه من در کندوان ایران

کندوان اکنون گردشگران زیادی دارد. این شهر در واقع یکی از محبوب ترین مقاصد اطراف تبریز است و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از یک روز در این روستا لذت می برند.

در کندوان چند خانه غارنشین به عنوان سوغات فروخته شد و ایرانی های زیادی را دیدم که برای اینستاگرام خود سلفی می گرفتند.

روستاهای زیادی در ایران وجود دارند که به دلیل تاریخ و فرهنگ منحصر به فرد یا موقعیت زیبای خود به مقصد گردشگری تبدیل شده اند. کندوان نیز در این دسته قرار می گیرد، اما مکانی آرام با ترافیک منظم است.

کندوان جایی است که معماری قدیم و جدید در کنار هم قرار می گیرد. حدود ۱۱۷ خانواده هنوز در غار زندگی می کنند، اما یک ساختمان بتنی مدرن درست در کنار آنها وجود دارد. دلیل قرار گرفتن کندوان در لیست همین موضوع است میراث جهانی یونسکو واقع نشده است.

اگر با از کندوان تبریز دیدن کنید با ورود به منطقه متوجه می شوید که مردم به دیدن بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی در روستاهای خود عادت کرده اند و حضور گردشگران کار روزمره آنها را از بین نمی برد و به کاری که می کنند ادامه می دهند. مردان فوتبال بازی می کنند، گوسفندان را گله می کنند و زنان لباس ها را زیر نور آفتاب آویزان می کنند.

گردشگری منبع درآمد اضافی خوبی برای ساکنان کندوان است، اما این روستا همچنان حول محور گردشگری نمی چرخد. شما می توانید تعداد گردشگران را بشمارید زیرا مانند ماسوله یا آبیانه توریست نیست و جمعیت توریستی زیادی هم ندارد.

اگر از من بپرسید باید به کندوان ایران بروید؟ پاسخ من بله است. اگر به تبریز رفتید حتما از کندوان دیدن کنید. چرا که یکی از اصیل ترین و جالب ترین روستاهای ایران برای بازدید است.

کارهایی که در کندوان تبریز باید انجام دهید

در کندوان به جز گشت و گذار در معماری منحصر به فرد و غار نشینی کار زیادی نمی توان کرد. اگر مانند اکثر مردم یک سفر یک روزه از تبریز دارید، ۲ تا ۳ ساعت زمان مناسبی برای گشت و گذار در این روستای زیبا است.

۱- در اطراف خانه غار قدم بزنید

کندوان چندان بزرگ نیست و روستای بسیار شلوغی است. می‌توانید در خیابان‌های باریکی که به شما ایده خوبی از نحوه زندگی مردم می‌دهد، پرسه بزنید. اگر می خواهید کمی از وسط کوه این روستا پیاده روی کنید و غارهای بالای کوه را ببینید، کفش جامد پوشیدن.

برخی از غارها به فروشگاه های سوغاتی تبدیل شده اند که به شما امکان می دهد به داخل آن نگاه کنید. بیشتر خانه های غارنشین چندین طبقه هستند که طبقه پایین به عنوان اصطبل و طبقه بالا برای سرپناه استفاده می شود.

۲- مسجد کران

مسجد کران یکی از معدود مساجد جهان است که در داخل غار قرار دارد. یکی از بزرگترین غارهای کندوان است که پنج طبقه دارد.

۳- بازار کندوان

بازار کندوان در کنار رودخانه قرار دارد و مکانی عالی برای خرید سوغاتی است. این شهر به خاطر عسل مرغوب، آجیل و گیاهانش معروف است.

۴- نمای پانوراما از کندوان

زمانی را برای عبور از پل روی رودخانه و بالا رفتن از صخره برای دیدن چشم انداز کندوان اختصاص دهید. می توانید بهترین عکس های پانوراما خود را در این منطقه بگیرید.

تصویر 1656246943

در کندوان تبریز کجا غذا بخوریم؟

کندوان در بین گردشگران محلی نیز بسیار محبوب است و چندین رستوران و چای فروشی معمولی به خصوص در اطراف رودخانه دارد. منتظر غذاهای معمولی ایرانی مانند کباب و برنج در این رستوران باشید.

با تور کندوان تبریز در سفر کجا بخوابیم؟ – زندگی در غار را تجربه کنید!

کندوان یک سفر یک روزه عالی از تبریز است. اما اگر می خواهید در یکی از غارها بخوابید و بعد از یک سفر طولانی در آنجا اقامت کنید، چندین هتل با امکانات متفاوت و هزینه های متفاوت وجود دارد که به معرفی دو مورد از آنها می پردازیم.

۱- هتل صخره ای بین المللی لاله کندوان

اگر به هتل‌های مجلل عادت دارید، یا حالتان خوب نیست و نمی‌توانید از ۱۰۰ پله سنگی ناهموار برای رسیدن به رستوران یا اتاقتان بالا بروید (مثل من!) این هتل برای شما مناسب نیست.

اگر آن را بیشتر از اقامت در یک هتل زیبا یک تجربه کمپینگ بدانید، از تجربه خوابیدن در غار لذت بیشتری خواهید برد.

امکانات در هتل لاله کندوان:

 • پارکینگ رایگان
 • اینترنت پرسرعت رایگان (وای فای)
 • جکوزی
 • صبحانه رایگان
 • رستوران

۲- هتل هما کندوان

هتل هما مکانی زیبا با پذیرایی دوستانه است. این هتل برای اقامت کوتاه مدت و بلند مدت مناسب است. پس از استراحت در این اقامتگاه می توانید از هوای تازه صبح لذت ببرید و در دل طبیعت قدم بزنید.

خدمات هتل هما کندوان:

 • رستوران ها و کافی شاپ ها
 • پارکینگ بدون سرپوش رایگان
 • تاکسی
 • اینترنت رایگان
 • نمای زیبا در برخی اتاق ها
 • مکالمه با کارکنان به زبان های عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی

سفر با تور کندوان تبریز چه زمانی بهتر است؟

کندوان دارای زمستان های طولانی و سرد و همچنین تابستان های گرم است. بهترین زمان سفر به کندوان اواخر بهار و اوایل پاییز است.

چگونه از تبریز به کندوان برسیم |

اگر به تبریز سفر کرده اید و اکنون می خواهید از آنجا به کندوان بروید، چند راه برای شما وجود دارد:

۱- تاکسی شخصی

سریع ترین راه برای رسیدن از تبریز به کندوان تاکسی است. اکثر هتل های تبریز می توانند این کار را برای شما ترتیب دهند. رفت و برگشت که شامل ۲ ساعت زمان انتظار است.

توجه: برای ماشین هزینه ورودی وجود دارد که اگر قبل از ورودی پیاده شوید و کمی تا روستا پیاده روی کنید، می توانید به راحتی از آن اجتناب کنید.

۲- حمل و نقل عمومی

ارزان ترین راه برای رفتن از تبریز به کندوان استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.

اولین قدم رسیدن به میدان راه آهن تبریز است. از آنجا شما چندین گزینه دارید. می توانید مستقیماً با مینی بوس به اسکو (۱ ساعت) یا اتوبوس به سهند و سپس تاکسی مشترک به اسکو بروید.

تاکسی های معمولی از اسکو به کندوان وجود دارد، اما پیدا کردن آنها بسیار سخت است. بهتر است ۲۰ دقیقه آخر تا کندوان با تاکسی شخصی بروید.