کمبود بودجه برای یگان های حفاظت میراث فرهنگی


مرکز پژوهش های شورا اعلام کرد: بودجه و اعتبارات در نظر گرفته شده برای یگان حفاظت میراث فرهنگی ناکافی و حمایتی و چالش برانگیز است.

کمبود بودجه برای یگان های حفاظت میراث فرهنگی

به گزارش دیدشهر، در گزارش پایش مرکز تحقیقات شورا بر یگان حفاظت میراث فرهنگی و صنایع دستی که در مرداد ۱۴۰۱ منتشر شد، آمده بود: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اما برای تقویت یگان حفاظت میراث فرهنگی از محل. از اموال مصادره شده ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبارات هزینه ای و ۵ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان اعتبار دارایی سرمایه و در مجموع ۸ میلیارد و ۷۴۸ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

مرکز پژوهش های شورای اسلامی اعلام کرده است که این اعتبار به دلیل اینکه جزو اعتبارات مختلف و مبتنی بر کشف جرایم مربوط به میراث فرهنگی است، نمی تواند کافی تلقی شود و از یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور حمایت می کند.

بر اساس این گزارش، یگان حفاظت میراث فرهنگی دارای وظایف و مأموریت‌های زیر است: «حفاظت از اماکن، تجهیزات و اموال منقول و غیرمنقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «حفظ نظم و امنیت موزه‌ها، گنجینه‌ها». بناها و مجموعه‌های تاریخی» و «محل برگزاری رویداد یا همایش مربوط» و «کلیه اماکن و تأسیسات حفاظت‌شده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع جرائم علیه میراث فرهنگی، گردشگران داخلی و خارجی»، “کشف جرایم و دستگیری مجرمان، تشکیل پرونده و معرفی آنها به مراجع قضایی در حوزه حفاظت”، “اجرای وظایف قانونی در سمت ضابط ویژه”، “حفاظت و اسکورت محموله های تاریخی-فرهنگی با هماهنگی ناجا”، “مدیریت قانونی با استفاده کنندگان و فروشندگان تجهیزات غیرمجاز مانند فلزیاب و ضبط و ضبط این تجهیزات”، “اجرا مصوبه کمیته حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «پیگیری خدمات انتظامی گردشگران خارجی در چارچوب نیروی قضایی با هماهنگی و نظارت ناجا». توسط کارگزار نیروهای مسلح در مواردی که به تصویب می رسد در سال ۱۳۷۳ موضوع «تأسیسات حفاظتی، امنیتی، تاریخی و فرهنگی، تجهیزات و اماکن و تپه های تاریخی و باستانی نظامی» اضافه شود. طبقه‌بندی سالانه محوطه‌های باستانی که کمترین خسارت و تخریب را در سال دارند و تخصیص پاداش به یگان حفاظت محوطه، حفاظت قضایی و بیمه ضابطان یگان، بسترسازی برای همکاری انجمن‌های میراث فرهنگی با یگان‌های حفاظت میراث فرهنگی، تغییر وضعیت استخدامی کارکنان، تقویت تجهیزات دفاعی، امنیتی، لجستیکی و وسایل نقلیه موتوری، تقویت سیستم های حفاظت الکترونیکی و دوربین های مدار بسته در اماکن تاریخی و فرهنگی و استفاده از فناوری های نوین مانند پهپاد در امور حفاظتی و تشکیل ستاد رصد فضای مجازی. در یگان های حفاظت مجتمع از دیگر توصیه های مرکز پژوهش های شورای اسلامی است.