کلیسای متروکه ای با قدمت دو قرن در اردبیل


در سفر یکی از مواردی که باعث تحول فکری در افراد می شود دیدن بناهای تاریخی در شهرهای تاریخی و قدیمی است که یکی از آن بناها کلیسای مریم مقدس اردبیل است.

کلیسای مریم مقدس اردبیل

به گزارش دیدشهر، به دلیل قرار گرفتن اردبیل در مسیر جاده ابریشم، این شهر از دیرباز محل سکونت تجار و گردشگران ادیان مختلف بوده است، اما رابطه این شهر با مسیحیت به زمان های بسیار دور برمی گردد.

در کوچه ای به نام ارمنستان گازران یا اونچو میدان کلیسای متروکه ای وجود دارد که کمتر از دو قرن قدمت دارد.

این کلیسا در سال ۱۲۵۵ ساخته شد و متولیان ساخت این کلیسا خانواده‌های گالوست میرزایان و خاچاطور شهبازیان بودند.

این بنا تا سال ۱۳۲۳ فعال بود و مراسم مذهبی در آن برگزار می شد، آخرین مراسمی که در کلیسای مریم مقدس انجام شد توسط کشیش وارطان ​​ژامگورسیان بود.

پس از آن سال به دلیل مهاجرت ارامنه از اردبیل به تبریز، مراسم مذهبی در تبریز برگزار شد و این کلیسا تعطیل شد.

ساختمان کلیسای مریم مقدس در ابتدا دارای لوازمی مانند حمام و مدرسه بوده که به کلی ویران شده است و از تمامی بناهای تاریخی آن فقط ساختمان کلیسا باقی مانده است.

در سال ۱۳۷۹ این مکان برای مرمت و مرمت به اداره میراث فرهنگی واگذار شد و پس از مرمت کلیسای مریم مقدس از این مکان به عنوان زندان استفاده شد.

سال نصب و ساخت در کلیسای مریم مقدس اردبیل هزار و دویست و پنجاه و پنج است که بر روی آن ثبت شده است.

این کلیسا یک بنای آجری مستطیل شکل با گنبدی آجری ساده است. طول بنا ۱۶ متر و عرض آن ۱۴ متر است، داخل بنا مربع و دارای چهار طاق نما است که بر روی ستون های مربع شکل ساخته شده است.

طاق با نقاشی های روحانی تزئین شده و محدود به ازاره است. محراب کلیسا دارای نقاشی هایی به شکل ترنج های مختلف است و رنگ های به کار رفته در گل های مختلف ترنج سبز روشن و نارنجی روشن و متن آن آبی سرمه ای است.

پنجره هایی در قسمت پایین گنبد و در بدنه دیوار تعبیه شده که نور داخل کلیسا را ​​تامین می کند. ورودی کلیسا چوبی است و تزئینات هندسی زیبایی دارد، در محوطه کلیسا آرامگاهی از سنگ ساده و رسوب ساخته شده و بر روی آن صلیب حک شده است.

در ورودی کلیسا به خط ارمنی با تکه‌های بامبو که به صورت حروف بریده شده و به متن در میخکوب شده، نوشته شده است: این درب خانه خداست، یادگار اگالوس ملیک. میرزا یانیس به کلیسای مریم مقدس تقدیم شد.

نشانی:

اردبیل، سی متری، کوچه شهر اسلامی شورا (ساختمان سابق) معروف به زندان کوچه سی، محله ارامنه