کلید واکسیناسیون برای “ایمنی فوق العاده” در برابر COVID-19


تصویر خبر: کلید واکسیناسیون برای

سه شنبه، ژانویه. ۲۵، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

به گفته محققان، عفونت‌های کروناویروس قبل یا بعد از واکسیناسیون سطوح برابری از ایمنی را افزایش می‌دهند و کلید این به اصطلاح «سوپر ایمنی» واکسینه شدن است.

فیکادو تافس، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، گفت: «تفاوتی ندارد که شما آلوده شوید و سپس واکسینه شوید یا واکسینه شوید و سپس یک عفونت پیشرفت کند». او استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه بهداشت و علوم اورگان (OHSU) در پورتلند است.

Tafesse در یک انتشار خبری دانشگاه گفت: “در هر صورت، شما یک پاسخ ایمنی واقعاً قوی دریافت خواهید کرد – به طرز شگفت انگیزی بالا.”

این مطالعه شامل ۱۰۴ کارمند دانشگاه بود که واکسن فایزر را دریافت کردند. از این تعداد، ۴۲ نفر هرگز آلوده نشده بودند، ۳۱ نفر قبل از واکسیناسیون آلوده بودند و ۳۱ نفر بعد از واکسیناسیون (عفونت های پیشرو) آلوده شدند.

نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان در معرض سه نوع ویروس SARS-CoV-2 قرار گرفتند و نتایج نشان داد که هر دو گروهی که آلوده شده بودند نسبت به گروه‌هایی که آلوده نشده بودند، ایمنی بسیار قوی‌تری در برابر ویروس‌ها داشتند.

به طور خاص، خون افرادی که واکسینه شده و آلوده شده بودند (ایمنی هیبریدی) به همان اندازه آنتی بادی‌های فراوان‌تر و مؤثرتری داشت – حداقل ۱۰۰۰ درصد مؤثرتر – نسبت به خون کسانی که واکسینه شده بودند اما هرگز آلوده نشده بودند.

این مطالعه قبل از ظهور نوع بسیار قابل انتقال Omicron انجام شد، اما نویسندگان معتقدند که پاسخ ایمنی ترکیبی مشابه آن نوع خواهد بود.

Tafesse توضیح داد: “احتمال تشخیص پیشرفت زیاد است، زیرا در حال حاضر ویروس زیادی در اطراف ما وجود دارد.” “اما ما با واکسینه شدن خود را بهتر می کنیم. و اگر ویروس بیاید، مورد خفیف تری خواهیم داشت و در نهایت با این ایمنی فوق العاده مواجه خواهیم شد.”

یافته ها به صورت آنلاین در ژانویه منتشر شد. ۲۵ در مجله علم ایمونولوژی.

دکتر یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه گفت: «من انتظار دارم در این مرحله بسیاری از افراد واکسینه شده با عفونت‌های پیشرفت‌کننده مواجه شوند – و از این رو نوعی ایمنی ترکیبی هستند. بیل مسر، استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی و پزشکی (بیماری های عفونی) در OHSU.

به گفته مسر، با ادامه خشم Omicron، بسیاری از افراد واکسینه نشده که قبلاً آلوده شده بودند، احتمالاً دوباره آلوده می‌شوند و نسبت به افرادی که واکسینه شده‌اند، میزان پاسخ ایمنی بسیار متغیرتری خواهند داشت.

وی افزود: “من می توانم تضمین کنم که چنین مصونیتی متغیر خواهد بود، به طوری که برخی از افراد مصونیت معادل واکسیناسیون را دریافت می کنند، اما بیشتر آنها این کار را نمی کنند.” و هیچ راهی وجود ندارد، به جز آزمایش‌های آزمایشگاهی، که بدانیم چه کسی چه مصونیتی می‌گیرد.

یکی دیگر از اعضای تیم تحقیقاتی با این موضوع موافقت کرد.

دکتر یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه گفت: “ایمنی در برابر عفونت طبیعی به تنهایی متغیر است. برخی افراد پاسخ قوی ایجاد می کنند و برخی دیگر پاسخ نمی دهند.” مارسل کرلین، دانشیار پزشکی (بیماری های عفونی) در OHSU و مدیر بهداشت حرفه ای OHSU. اما واکسیناسیون همراه با مصونیت از عفونت تقریباً همیشه پاسخ های بسیار قوی ارائه می دهد.

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد واکسن‌های کووید-۱۹، به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده مراجعه کنید.

منبع: دانشگاه علوم و بهداشت اورگان، انتشار خبری، ژانویه. ۲۵، ۲۰۲۲

رابرت پرت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/