کشف مرموز پروتئین برای درمان آلزایمر – شما آنلاین


کشف پروتئین مرموز برای درمان آلزایمر
کشف پروتئین مرموز برای درمان آلزایمر

پروتئین تاو پروتئینی است که میکروتوبول ها را تثبیت می کند. پروتئین تاو به وفور در نورون های سیستم عصبی مرکزی و به میزان کمتری در آستروسیت ها و الیگودندروسیت ها یافت می شود. پروتئین تاو که عملکرد خود را در تثبیت میکروتوبول ها از دست داده است، عامل اصلی بیماری های مرتبط با زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون است. این کشف در (آزمایشگاه Michel Cayouette) Michel Cayouette، مدیر تحقیقات نوروبیولوژی سلولی در موسسه تحقیقات بالینی مونترال […]

پروتئین تاو پروتئینی است که میکروتوبول ها را تثبیت می کند. پروتئین تاو به وفور در نورون های سیستم عصبی مرکزی و به میزان کمتری در آستروسیت ها و الیگودندروسیت ها یافت می شود. پروتئین تاو که عملکرد خود را در تثبیت میکروتوبول ها از دست داده است، عامل اصلی بیماری های مرتبط با زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون است.
این کشف در آزمایشگاه Michel Cayouette، مدیر تحقیقات نوروبیولوژی سلولی در موسسه تحقیقات بالینی مونترال (IRCM) و استاد پزشکی در دانشگاه مونترال انجام شد.
تحقیقاتی که اخیراً در مجله Science Advances منتشر شده است، نشان می‌دهد که چگونه پروتئینی به نام بی‌هوش‌کننده، سطوح تاو درون سلولی را تنظیم می‌کند و بی‌حس‌کننده را به یک عامل درمانی بالقوه برای تائوپاتی تبدیل می‌کند.
این بیماری ها سطوح تاو درون سلولی را افزایش داده اند که در نهایت برای نورون ها سمی شده و باعث انحطاط آنها می شود. بنابراین، درک فرآیندهایی که توسط آن سطوح تاو تنظیم می شود برای توسعه رویکردهای درمانی قوی برای این بیماری ویرانگر ضروری است.
محقق و نویسنده اصلی مارین لاکومب و همکارانش در آزمایشگاه نوروبیولوژی سلولی IRCM نشان دادند که غیرفعال کردن بیهوشی در نورون‌های شبکیه و نورون‌های حرکتی طناب نخاعی، پیشرفت بیماری و از دست دادن نورون‌ها را تسریع می‌کند. بنابراین، بیهوشی به عنوان یک تنظیم کننده منفی سطوح تاو داخل سلولی عمل می کند.
یافته های اخیر تیم IRCM را به این فکر واداشت که آیا بیان بیش از حد بیهوشی می تواند سطوح تاو را کاهش دهد و برای کاهش سرعت از دست دادن نورون ها مفید باشد.
مطابق با این فرضیه، دانشمندان در آزمایش‌های حیوانی مشاهده کردند که بیان بیش از حد شکل خاصی از پروتئین بی‌حس کننده به نام Numb-72 باعث کاهش سطح تاو و کاهش سرعت مرگ نورون شبکیه در مدل‌های حیوانی تائوپاتی می‌شود.
موش‌های تحت درمان با Numb-72 در آزمایش‌های بینایی بهتر از موش‌های درمان‌نشده عمل کردند و نه تنها از دست دادن نورون‌ها را کاهش دادند، بلکه عملکردشان را نیز بهبود بخشیدند. Numb-72 در واقع سطح تاو را تنظیم می کند و از تخریب عصبی در مدل های موش پیشگیری از تائوپاتی جلوگیری می کند.
اگرچه برای پیشبرد بیشتر این کشف به کار بیشتری نیاز است، از جمله آزمایش پتانسیل آن برای کاهش سرعت انحطاط نورون های انسانی، محققان امیدوارند که Numb-72 در نهایت به عاملی برای درمان تائوپاتی تبدیل شود.
منبع: سایت سای تک دیلی