کشف فسیل حشرات عجیب ۱۶۰ میلیون ساله در چین – شما آنلاین


فسیل حشرات آبزی باستانی که ۱۶۰ میلیون سال پیش زندگی می کردند نشان می دهد که این حشره کوچک خوشه های تخم های خود را روی پاهای خود حمل می کرد.

کشف این حشره حامل تخم های خود، اگرچه منحصر به فرد است، اما قدیمی ترین نمونه مراقبت از نوزاد در حشرات را نشان می دهد. اگرچه ۳۸ میلیون سال از شواهد قبلی قدیمی تر است.

مراقبت از تخم مرغ و کودک نوپا به وضعیتی اطلاق می شود که والدین از تخم های خود قبل از جوجه ریزی محافظت می کنند و پس از تخم گذاری آنها را رها نمی کنند.

این فسیل‌ها در ذخایر سنگی و رسوبی در نزدیکی روستای «دائوهوگو» در شمال شرقی چین یافت شد که ۳۰ نفر از آنها ماده بودند و تخم‌هایی در پاهای میانی این حشره سه پا آویزان بود.

تخم به پای میانی حشره می‌چسبد و با حرکت حشره به ارتعاش در می‌آید و باعث می‌شود اکسیژن برای رشد کودک در تخمک جریان یابد.

فقط حدود یک درصد از گونه های حشرات این مراقبت والدین را نشان می دهند. مانند یک کلاه گوش که از تخم های خود در برابر هاگ های قارچی مضر محافظت می کند. اکنون مشخص شده است که این حشره که ۱۶۰ میلیون سال پیش می زیسته است، بچه های خود را تا زمانی که از تخم بیرون می آیند، بر پشت خود حمل می کرده است.

این فسیل تازه کشف شده شکم، پاها و مناطقی که تخم ها در آن آویزان شده اند را با جزئیات بسیار نشان می دهد.

بر اساس این بررسی فسیلی، تخم ها به صورت متراکم در شش ردیف قرار گرفته اند که در هر ردیف حداکثر هفت تخم وجود دارد.

این تخم‌ها که ضخامتی در حدود ۰.۰۴ تا ۰.۰۵ اینچ دارند، به شاخک‌های کوتاهی که از پاهای حشرات بالغ بیرون زده و تنها حدود ۰.۵ اینچ طول دارند، متصل می‌شوند.

در این تحقیق اشاره شد که پای راست این حشره که مستقل است، ممکن است برای حفظ تعادل در هنگام شنا و تغذیه استفاده شده باشد و به دلیل بزرگ بودن تخم‌های آن، حمل و جابجایی آنها در آب به توزیع اکسیژن در لارو کمک می‌کند. انجام داده است

محققان این مطالعه گفتند: طبق اطلاعات ما، حمل گروهی از تخم‌ها روی یک پا یک استراتژی منحصر به فرد در بین حشرات است. اما در بندپایان آبزی، یعنی سخت پوستان، غیر معمول نیست. یافته‌های ما شواهدی را برای رفتار تولید مثلی نهایی در حشرات تا حدود ۳۸ میلیون سال افزایش می‌دهد، که برای درک تکامل و اهمیت سازگاری مراقبت از نوزاد در حشرات مفید است.

منبع: دیلی میل