ژنتیک، آزمایش DNA و سلامت شما


چرا پزشک شما آن را درخواست می کند؟

سابقه سلامت خانواده شما می تواند اطلاعاتی را برای مدیریت سلامت خود در اختیار شما قرار دهد.

تمام این سوالات در مورد وضعیت سلامتی بستگان شما ممکن است آزاردهنده به نظر برسند، اما به آنها کمک می کنند تا بدانند باید مراقب شما باشند. به عنوان مثال، اگر پدر شما فشار خون بالایی دارد، ممکن است بخواهند فشار خون شما را بیشتر تحت نظر داشته باشند. هم طبیعت (ژن‌های شما) و هم تربیت (سبک زندگی خانواده‌تان) می‌توانند بر سلامتی شما تأثیر بگذارند – و شما هر دو را از والدین خود دریافت می‌کنید.

دکتر شما چه چیزی باید بداند؟

در مورد بیماری های خویشاوندان خونی، سن بروز مشکلات و علل مرگ به پزشک خود اطلاع دهید.

شما باید در مورد هر گونه بیماری مداوم (مانند دیابت یا آسم) یا بیماری های جدی (مانند سرطان یا سکته مغزی) که والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، و خواهر و برادرتان داشته اند یا داشته اند و زمانی که مشکل سلامتی شروع شده است، به آنها بگویید. اگر هر یک از آنها فوت کرده اند، به پزشک خود اطلاع دهید که علت مرگ آنها چیست و در زمان مرگ آنها چند ساله بوده اند. آنها همچنین ممکن است در مورد چیزهایی مانند سبک زندگی یا رژیم غذایی خانواده شما بپرسند، زیرا اقوام تمایل دارند که این موارد مشترک باشند.

چه شرایط بهداشتی در خانواده ها وجود دارد؟

استعداد ژنتیکی به این معنا نیست که شرایطی را که بستگانتان دارند، خواهید داشت.

اگر یکی از بستگان نزدیک بیماری یا بیماری خاصی داشته باشد، به این معنی نیست که شما به آن مبتلا خواهید شد – شانس شما ممکن است بیشتر از افراد دیگر باشد. برخی از مسائلی که می توان به آنها منتقل کرد عبارتند از:

 • دیابت
 • زوال عقل
 • انواع خاصی از سرطان
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • آسم
 • بیماری قلبی
 • لخته شدن خون
 • آرتروز
 • بیماری کلیوی
 • افسردگی
 • فشار خون بالا

آیا قومیت من مهم است؟

افرادی که از نژادهای خاصی هستند ممکن است بیشتر از شرایط خاصی رنج ببرند.

پزشک شما ممکن است در مورد نژاد شما بپرسد، زیرا افرادی که ریشه در مناطق خاصی از جهان دارند بیشتر احتمال دارد برخی از بیماری ها را داشته باشند. به عنوان مثال، آفریقایی-آمریکایی ها شانس بیشتری برای ابتلا به کم خونی سلول داسی شکل دارند و یهودیان اروپای شرقی بیشتر با بیماری تای ساکس متولد می شوند.

چگونه اطلاعات کسب کنم؟

از بستگان خود بپرسید و کتاب های کودک و سایر یادگاری ها را مرور کنید تا در مورد سابقه سلامت خانواده خود مطلع شوید.

اگر چیز زیادی در مورد سلامت بستگان نزدیک خود نمی دانید، زمانی را برای پرسیدن در مورد آن پیدا کنید. اگر آنها نمی توانند به شما کمک کنند، با سایر اعضای خانواده – خاله ها، عموها، یا دایی ها – صحبت کنید تا ببینید چه چیزی می توانید پیدا کنید. و ممکن است برخی از درختان خانوادگی، کتاب های کودک یا یادگاری های دیگری را بیابید که می توانند مفید باشند.

کمک آنلاین

دفتر جراح عمومی ایالات متحده یک شجره پزشکی خانوادگی ارائه می دهد که می توانید با بستگان و پزشک خود به اشتراک بگذارید.

دفتر جراح عمومی ایالات متحده راه آسانی برای جمع آوری این نوع اطلاعات برای شما دارد. این پرتره سلامت خانواده من نام دارد. این به شما کمک می کند نوعی شجره نامه پزشکی خانوادگی بسازید که می توانید آن را با بستگان خود به اشتراک بگذارید و دانلود کنید تا نزد پزشک ببرید.

گرفتن سوابق

بستگان نزدیک مجاز به دریافت کپی از گواهی فوت و سوابق پزشکی در بسیاری از ایالت ها هستند.

اگر سؤالاتی دارید که بستگان شما نمی توانند به آنها پاسخ دهند، گواهی فوت یا سوابق پزشکی می تواند مشخصاتی مانند سن هنگام مرگ، علت مرگ و پیشینه قومی را به شما ارائه دهد. قوانین برای هر ایالت متفاوت است، اما اعضای نزدیک خانواده اغلب مجاز به سفارش کپی از آنها هستند. درگذشت – اغلب به صورت آنلاین ارسال می شود – همچنین ممکن است برخی از این اطلاعات را داشته باشد.

تحقیقات اجداد

شرکت هایی وجود دارند که می توانند به تحقیق درباره شجره نامه شما کمک کنند.

اگر اطلاعات زیادی در مورد خویشاوندان خود ندارید و زمان کافی برای تحقیق در مورد آن را ندارید، شرکت هایی وجود دارند که می توانند به تکمیل شجره نامه شما کمک کنند. هنگامی که نام بستگان خود را دانستید، می توانید سعی کنید با آنها تماس بگیرید یا اگر آنها فوت کرده اند، آگهی های ترحیم یا گواهی فوت را بیابید.

ژنتیک

آزمایش DNA می تواند اطلاعات بیشتری در مورد شرایطی که ممکن است به فرزندانتان منتقل کنید به شما بدهد.

اگر ژن‌های خود را آزمایش کنید، که گاهی آزمایش DNA نامیده می‌شود، می‌توانید یک قدم فراتر بروید. به طور معمول، شما یک نمونه از بزاق خود را برای یک شرکت ارسال می کنید و آنها برای شما گزارش می دهند. این می تواند نشان دهد که آیا احتمال ابتلای شما به بیماری های خاص یا انتقال ژن های مشکل ساز به فرزندانتان بیشتر است.

اگر اطلاعات درستی نداشته باشم چه می شود؟

آنچه را که در مورد سابقه خانوادگی خود می دانید حتی اگر تمام اطلاعات را ندارید به پزشک خود بگویید.

شما ممکن است همه پاسخ ها را نداشته باشید، و این اشکالی ندارد. فقط با پزشک خود در مورد اطلاعاتی که دارید صحبت کنید یا به او بگویید که اطلاعات زیادی در مورد سابقه سلامت خانوادگی خود ندارید. او می تواند به شما کمک کند تا آن را مرتب کنید و شاید حتی به شما بگوید کجا دیگری را جستجو کنید. حتی اگر برخی از حقایق را از دست بدهید، هر اطلاعاتی که دارید می تواند مفید باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/