چگونه والدین می توانند استقلال و یادگیری را در فرزندان خود تشویق کنند؟


نقاط عطف رشد را درک کنید

قبل از اینکه بتوانید استقلال فرزندتان را تشویق کنید و یاد بگیرید، باید بدانید که او چه کاری می تواند انجام دهد.

قبل از اینکه بتوانید استقلال فرزندتان را تشویق کنید و یاد بگیرید، باید بدانید که او چه کاری می تواند انجام دهد. شما تنها زمانی فرزندتان را برای شکست آماده خواهید کرد که از او انتظار داشته باشید کارهایی را انجام دهد که از نظر رشدی آماده نیستند.

در حالی که دستورالعمل های کلی برای نقاط عطف رشد وجود دارد، هر کودک با سرعت خاص خود از طریق آنها پیشرفت می کند. همه کودکان از دریافت مراقبت از بزرگسالانی که اصول تمرین مناسب رشدی (DAP) را درک می‌کنند مانند:

 • کودکان در روابط امن به بهترین وجه رشد می کنند.
 • کودکان به روش های مختلف یاد می گیرند.
 • بازی نحوه یادگیری کودکان خودتنظیمی، زبان، مهارت های تفکر و مهارت های اجتماعی است.
 • کودکان زمانی که به چالش کشیده می شوند یاد می گیرند.

اقدامات قابل پیش بینی ایجاد کنید

روال با برنامه متفاوت است. حتی اگر شما یک والدین شبانه روزی نیستید، می توانید یک برنامه منظم برای فرزندتان ایجاد کنید.

روال با برنامه متفاوت است. حتی اگر شما یک والدین شبانه روزی نیستید، می توانید یک برنامه منظم برای فرزندتان ایجاد کنید. روال ها فقط گام های منسجم در یک رویداد هستند، مانند آماده شدن برای مدرسه. وقتی بچه ها بدانند که چه چیزی در آینده در راه است، بهتر می توانند مسئولیت ها را بر عهده بگیرند. با انجام یک روال یکسان هر روز، آنها یاد می گیرند که اتفاقات بعدی را پیش بینی کنند و آن را برای خودشان انجام دهند.

هنگامی که فرزندتان متوجه شد که در برنامه‌های روزانه‌اش چه اتفاقی می‌افتد، می‌توانید به او اجازه دهید بخش‌هایی از آن را در دست بگیرد و سپس به تدریج آن را برگردانید. این به آنها اجازه می دهد بدانند که شما به توانایی های آنها اعتقاد دارید اما در صورت نیاز به آنها کمک می کنید.

اجازه دهید فرزندتان به شما کمک کند

اگرچه معمولاً انجام کارها به تنهایی آسانتر است، اما اجازه دادن به فرزندتان زمینه را برای استقلال در آینده فراهم می کند.

اگرچه معمولاً انجام کارها به تنهایی آسانتر است، اما اجازه دادن به فرزندتان زمینه را برای استقلال در آینده فراهم می کند. کودکان خردسال دوست دارند در آشپزی و سایر کارهای خانه کمک کنند. با اجازه دادن به آنها به شما کمک می کنید، می توانید ضمن آموزش مهارت های مفید، اعتماد به نفس آنها را افزایش دهید.

خواندن دستور غذا با کودک به تشویق سواد کمک می کند. شمارش و اندازه گیری به مفاهیم ریاضی کمک می کند. همانطور که فرزندان شما رشد می کنند، دامنه توجه و مهارت هایی را برای مشارکت بیشتر توسعه می دهند.

کارهای خانه را به فرزندتان بسپارید

بیشتر بزرگسالان کارهای خانه را بخشی دلهره آور اما ضروری از زندگی می دانند.

بیشتر بزرگسالان کارهای خانه را بخشی دلهره آور اما ضروری از زندگی می دانند. با این حال، کودکان اغلب برای انجام کارهای خانه هیجان زده و هیجان زده هستند. حتی اگر شور و شوق فرزندتان کاهش یابد، انتظار از فرزندتان برای انجام کارهای خانه مزایای زیادی دارد. برخی از راه هایی که انجام کارهای خانه می تواند به نفع کودک شما باشد عبارتند از:

 • مهارت های سازمانی را بیاموزید
 • مهارت های مدیریت زمان را بیاموزید
 • مسئولیت پذیری را بیاموزید
 • حس هدف را در خود پرورش دهید
 • انضباط خود را توسعه دهید
 • ایجاد حس کارآمدی
 • یادگیری مهارت های مورد نیاز برای کار مستقل

برای فرزندتان با صدای بلند بخوانید

اگر می خواهید فرزندتان را تشویق به یادگیری کنید، راهی بهتر از خواندن برای او نیست.

اگر می خواهید فرزندتان را تشویق به یادگیری کنید، راهی بهتر از خواندن برای او نیست. صرف نظر از پیشینه خانوادگی یا سطح درآمد، کودکانی که والدین آنها برای آنها کتاب می خوانند، در مهارت های زبان، ریاضی و استدلال بهتر عمل می کنند.

خواندن با صدای بلند برای فرزندتان بهترین راه برای توسعه واژگان و درک دستور زبان است. کتاب‌های کودکان بیشتر از مکالمات معمولی که با فرزندتان دارید حاوی کلمات جدید هستند. هرچه کودکان زودتر یک کلمه را یاد بگیرند، احتمال بیشتری دارد که آن را به عنوان بخشی از واژگان خود حفظ کنند.

با فرزندتان صحبت کنید

صحبت کردن با کودک در دوران کودکی مهارت های زبانی و بهره هوشی او را در سال های نوجوانی افزایش می دهد.

صحبت کردن با کودک در دوران کودکی مهارت های زبانی و بهره هوشی او را در سال های نوجوانی افزایش می دهد. مکالمات بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی اهمیت ویژه ای دارد. صحبت کردن و گوش دادن نیز نقش مهمی در موفقیت فرزند شما در مدرسه دارد. کودکانی که مکالمه زیادی را در خانه تجربه نمی کنند، اغلب در یادگیری خواندن دچار مشکل می شوند، که منجر به مشکلات یادگیری دیگری در مدرسه می شود. آنها همچنین ممکن است در گوش دادن و پیروی از دستورالعمل ها در مدرسه مشکل داشته باشند.

لازم نیست با فرزندتان در مورد مفاهیم نجیب مانند فیزیک یا فلسفه صحبت کنید. فقط با آنها در مورد آنچه در زندگی آنها می گذرد صحبت کنید. در مورد چیزهایی که در حین انجام کارها می بینید صحبت کنید. با آنها در مورد آنچه در مدرسه اتفاق می افتد و آنچه می آموزند صحبت کنید. بگذارید فرزندتان بداند که آنچه می گوید برای شما مهم است. وقتی فرزندتان می خواهد با شما صحبت کند، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و توجه کنید. سوالات بعدی مرتبط را بپرسید.

به فرزند خود نشان دهید که فکر می کنید مدرسه مهم است

مطمئن شوید که فرزندتان می داند که فکر می کنید تحصیل او در اولویت است.

مطمئن شوید که فرزندتان می داند که فکر می کنید تحصیل او در اولویت است. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار این است که مطمئن شوید آنها به انجام تکالیف خود ادامه می دهند. شما می توانید این کار را انجام دهید:

 • فضایی را برای انجام تکالیفشان در نظر بگیرید، مانند میز تحریر یا گوشه ای از میز غذاخوری.
 • اطمینان حاصل کنید که آنها لوازم مورد نیاز برای تکمیل تکالیف خود مانند کاغذ، مداد، و کتاب های مرجع را دارند.
 • زمان منظمی را برای انجام تکالیف اختصاص دهید.
 • حواس‌پرتی‌هایی مانند تلویزیون را در زمان تکالیف از بین ببرید.
 • به آنچه فرزندتان یاد می گیرد علاقه نشان دهید.
 • مثبت و دلگرم کننده بودن
 • رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/