چه کسی «دکتر» را می بندد؟ / پرسپولیس هم آن سریال را دارد؟ – شما آنلاین هستید


خبرگزاری مهر – گروه هنر – آتیه موذن: عنوان «هفت روز سیما». بسته تحلیل خبری ویژه ای است که در پایان هر هفته مهم ترین تحولات خبری مرتبط با متن و حواشی نشریات و رویدادهای رادیویی هفته را مرور می کند.

در این بسته خبری تجارت هفتگی علاوه بر اخبار رسمی درباره فعالیت برنامه‌سازان و مدیران صدا و سیما، گوشه‌ای از حاشیه‌های رسانه‌ای و همچنین شایعاتی که اگرچه غیررسمی است، می‌تواند بر اخبار مرتبط با صدا و سیما تأثیر بگذارد، نیز گرفتیم.

امروز دومین پنجشنبه است جولای شما می‌توانید با بسته خبری ۱۱۸ «هفت روز سیما» همراه باشید تا متن و حواشی رویدادهای هفته گذشته را در شبکه‌های تلویزیونی هفته گذشته مشاهده کنید.

هفته باز؛ مرضیه برومند

مرضیه برومند نوک پیکان در شدیدترین واکنش امروز است. او به تازگی پس از سال ها دوباره به عروسک سازی و مجموعه «کلیله و دمنه»برای شبکه نمایش اصلی.

مجموعه با تولید بزرگی که بازیگران و گویندگان مختلفی هم در آن حضور دارند و یکی دو هفته اخیر یکی از مهم ترین حاشیه های شبکه خانگی بوده است. شروع این حاشیه با کمپینی بود که در یکی از رسانه ها شکل گرفت و در این کمپین مردم خواستند مجموعه کلیله و دمنهبه کارگردانی برومند روی یکی از سکوها عرضه می شود.

3411471 - که بسته می شود

دغدغه اصلی کودکانی است که سریال را می بینند و تصاویری که از روابط قبل از ازدواج و برخی روابط به تصویر کشیده شده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

مجموعه «کلیله و دمنهاگرچه به صورت عروسکی ساخته می شود، اما مخاطب همچنان خود را بزرگسال می داند و برومند پیش از انتشار اولین قسمت از این سریال عنوان کرده بود که این سریال برای کودکان است. ایجاد نشده است و مخاطبان بزرگسالان و خانواده ها هستند. او همچنین گفت اگر والدین احساس تناسب اندام کنند، بچه ها می توانند سریال را ببینند!

با این حال برخی از ویدئوها و دیالوگ های منتشر شده از این سریال همچنان تا حد صدا مورد انتقاد قرار می گیرند ساترا دن. سعید مقیسه رئیس جمهور ساترا وی در سخنان خود اعلام کرد که این سریال مجوز ندارد و برای جلوگیری از پخش و اکران این مجموعه عروسکی از طریق قوه قضائیه اقدام پیگیری کردند.

نام مرضیه برومند را به یاد می آورد اکثر آثار تلویزیونی با سریال هایی مانند «صفحه اصلی مادر بزرگ“” مدرسه موش ها من میفهمم“،” داستان های «تا تا تا» یکی از ماندگارترین آثار عروسکی او در تلویزیون است که هنوز بسیاری او را به یاد دارند. اثر آنها آمدند.

برومند پس از حاشیه ساخته شده برای سریالش دوباره و زنده در ویدئویی تاکید می کند که «کلیله و دمنهاو آن را برای پسران در دهه ۶۰ و ۷۰ (نه ۹۰ سالگی) ساخت.

حاشیه هفته؛ مجریان یا کارشناسان؛ دلیل تعطیلی «دکتر» چیست؟

برنامه «دکتر» این هفته پس از چندین سال، یک در باره بسته شده است. این برنامه حسن در قسمت اخیر است براتی او از یک جراح زانو دعوت کرد تا درباره زانو درد صحبت کند و در بخشی از این برنامه یکی از علل آرتروز را به دعا ربط داد و ادعای عجیبی را مطرح کرد. به ندرت وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل ابتلا به آرتروز در کشورهای اسلامی و کشور ما بیش از کشورهای غربی «توالت ایرانی» و «نماز خواندن» است.

این سخنان باعث شد معاون سیما دستور تعطیلی «دکتر» را در کمتر از یک روز و تا ساعت پایانی شب صادر کند و بابت درج این سخنان از حضار عذرخواهی کند.

3508297 - کی بسته می شود

معاون سیما در این اطلاعیه بخشی از نوک پیکان بحرانی است اش وی گفت: متأسفانه میزبان علیرغم داشتن تجربه کافی، در پاسخ به این ادعاهای عجیب و غریب و اظهارات بی اساس، نتوانست فوراً از مهمانان درخواست اسناد کند. میهمانان نکته اینجاست که قطعا برش درست و اصولی است و مجری که هر برنامه را به نمایش می گذارد به نوعی جایگاه اصلی برنامه را به مخاطب می اندازد و اینجا در سکوت می تواند مهر را تایید کند. سخن، گفتار مهمان برنامه باشید. در حالی که در کنش مینیمالیستی می تواند آن را به چالش بکشد و راه را برای طرح این ادعا هموار کند. اسناد و تاپیک بعدی را باز بگذارید.

اما اعلام معاونت سیما برای برنامه پزشکی که این ادعا بدون آن است فکت و سند آن را برای بسیاری از افراد عجیب و غریب و حتی تا حدی غیرمنطقی تداعی می کند نظر بیا. شاید بهتر باشد قسمت بعدی و همچنین قسمت بعدی همین برنامه به پزشکان و پژوهشگرانی اختصاص داده شود که با استدلال قوی خود در پول نقد پزشکان قبلاً صحبت کرده اند، علاوه بر این اکنون در مورد نماز ابهام و تردید وجود دارد درد مفاصل برای برخی افراد نیز توسط آمده است. برنامه پزشکی «انارستان» افق همانند روزهای گذشته این سخنان را تکذیب کرده و اتفاقی شایسته و حرفه ای است. اما مطمئنا گیرنده انارستان در شبکه افق گیرنده دکتر است که فقط یک صفحه مجازی در اینستاگرام است. یک روز نیم میلیون مخاطب متفاوت هستند و ممکن است نتوانند به رفع این ابهام کمک کنند.

نکته دیگری که در مورد برنامه های تلویزیونی باید مورد توجه قرار گیرد این است که حتی در بیشتر رشته ها مانند پزشکی، لیست پستی وجود دارد که برنامه نویسان باید از آن بازدید کنند و از این متخصصان استفاده کنند که رزومه و صلاحیت آنها بررسی شده است. در برخی موضوعات مهمتر و گاهی اوقات ابتدایی تر فهرست کنید در دسترس نیست و از یک فرد در سمت روانشناس، مشاور خانواده، متخصص اطفال، سخنران انگیزشی و سمت های مختلف دعوتنامه های همزمان شده است در هیچ و شانیت نداشتن لازم و صرفاً به خاطر فالورهای مایا و ویرالی خواهد شد ویدیوی او انتخاب شده است.

نکته این هفته؛ مدیر پاسخگو نیست سیمافیلم

در حال حاضر مهمترین متولی فیلمنامه نویسی، تصویب، نظارت و همچنین ارتباط گروه های تولید سریال و سریال در شبکه سیما مرکز سیمافیلم دو پروژه تلویزیونی ویژه «سلمان فارسی» و «حضرت موسی (ع)» زیر نظر این مرکز است. پروژه های بزرگی که علی رغم نیاز به اطلاع رسانی به موقع و منظم، بیشتر در حاشیه و در سکوت خبری قرار می گیرند.

سریال موسی که بازیگران اصلی آن اعم از کارگردان و تهیه کننده چندین بار تغییر کرده اند، دیگر در معرض این پیام خبری نیستند. وقتی بعد از چند ماهی توقف پروژه با بیماری جمال شورجه خبری از سریال وان نیست در باره نام ابراهیم حاتمی کیا نیز در رسانه ها و فضای مجازی مطرح شد و صداوسیما پس از ساعاتی به این خبر واکنش نشان داد.

3116063 - که بسته می شود

این هفته اخبار مبادله این تهیه کننده سریال و جایگزینی میرعلایی محمود رضوی ابتدا توسط رسانه ها و سپس توسط رسانه ها اعلام شد تاخیر انداختن توسط خودت سیمافیلم به طور رسمی اطلاع رسانی شد.

در این فاصله مدیر نیز قرار دارد سیمافیلم آنها ترجیح دادند مانند گذشته از مصاحبه های خود سکوت کنند و پیگیری کنند تا با مدیر و مدیر مرکز صحبت کنند. سیمافیلم این کار نمی کند.

جواد رمضان نژاد، ۹۸، مدیر مرکز سیمافیلم در طول این چهار سال، او حتی یک مصاحبه مفصل درباره رویکرد، رویدادها و تولیدات مرکز انجام نداد. بدون جلسات خبرای او هیچ ملاقاتی با رسانه ها نداشت و در پشت صحنه یک سریال تلویزیونی با حضور خبرنگاران حضور داشت پیدا نشد و حتی در رسانه های جمعی او هیچ مکالمه ای نداشت.

مدیر سیمافیلم آنها کمتر صحبت می کنند و با آنها مصاحبه می شود روش به ناشران نیز تزریق شد و از آنها خواسته شد که کمتر در مورد کار خود با خبرنگاران صحبت کنند.

امید است مجموعه های مختلف تلویزیونی نیز پاسخگوی رویکرد پیمان جبلی رئیس رسانه ملی باشند روند وی حداقل به تناسب حضورش در رویدادهای مختلف خبری دقایقی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

رویدادهای این هفته؛ شبکه ماهواره ای باشگاه استقلال آغاز به کار کرد

شبکه تلویزیونی باشگاه استقلال در ماهواره شروع به کار کرد. این خبری بود که روز گذشته در رسانه های ورزشی و غیرورزشی منتشر شد و این شبکه که به زودی در جشنی در برج کریسمس به طور رسمی اعلام می شود، ابتدا یک دوره آزمایشی خواهد داشت.

باشگاه استقلال در سال های اخیر از اتفاقات مختلف تلویزیونی حتی دامنه این شکایت ها به دادگاه ها و فرم ها شکایت کرده است. معتبرتر همچنین می‌دانیم که مهم‌ترین آن ماجرای «حقوق پخش» است.

3575971 - کی بسته می شود

مصطفی آجرلو مدیرعامل باشگاه استقلال پارسال در گفت و گوی ویژه خبری گفته بود که از فوتبال استقلال و محتوای غیرمستقیم می توانند بیش از هزار میلیارد درآمد داشته باشند. جبلی او خواسته است به او فرصتی برای ثروتمند شدن در رادیو داده شود.

وی همچنین در نشست خبری روز گذشته باشگاه که اتفاقاً از شبکه تلویزیونی باشگاه هم پخش شد به همین ضرر یک میلیاردی اشاره کرد که به نظر می رسد ۳۰۰ باشد. میلیارد به عنوان حقوق پخش تخمین زده می شود. اکنون می توان از این شبکه تلویزیونی به عنوان ابزاری برای کسب حق پخش و کمبود استفاده کرد شاید دوربین های پخش باید از جلسه در نظر گرفته شود.

در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری شبکه تلویزیونی ماهواره ای در کشور وجود دارد، اما هنوز مشخص نیست که چگونه این شبکه ها به طور رسمی نظارت و مجوز می گیرند. ساترا امروزه نام های مهمی در حوزه نظارت بر فعالیت پلتفرم ها و ساخت و تولید محتوا در فضایی غیر از تلویزیون به فضای مجازی و هر آنچه که مربوط به خدمات و پلتفرم های این فضا است اختصاص دارد و هنوز مشخص نیست که تعداد این شبکه های تلویزیونی ماهواره ای محدود باشد. . و ممکن است به دلیل هزینه های مالی بالای ماهواره ها، جایی که نهاد بالادستی مجوز یا نظارت دارد، فراتر از نوک انگشتان شما نباشد.

از سوی دیگر باید دید با راه اندازی شبکه استقلال، دامنه راه اندازی این شبکه می تواند به باشگاه پرسپولیس و سایر باشگاه ها، موسسات و حتی افراد گسترش یابد یا خیر.

پیشنهاد این هفته؛ سریال مستور

شاید بنری از سریال «امروز».مستور»در شهر دیده اید. تنها سریالی که تاکنون تبلیغات و بنرهای شهری در آن نصب شده است که نه از تلویزیون بلکه از سازمان اوج است. سازمانی که این را ساخته است سریال و از یکی دو سال پیش برای پیشبرد این پروژه پیشکار، پیشخدمت، گارسون است.

4186332 - که بسته می شود

سریال «مستوراز امشب از شبکه یک سیما پخش می شود. کارگردان اصلی سریال سید جمال بود سیدحاتمی به دنبال مسعود آب رور تولید و ساخت پروژه را برعهده بگیرد.

ضبط سریال «مستور“، آخرین محصولات سازمان هنری رسانه اوج در بیش از ۱۳ لوکیشن مختلف اجرا داشته است و فصل اول این سریال در ۲۶ قسمت با نگاهی به داستان ایران باستان ساخته شده است.

حمیدرضا آذرنگ، نازنین فراهانی، رویا میرعلمیبیژن بنفشه خواه، الهام جعفرنژاد، عیسی یوسفی پور، رابعه اسکویی، صفا آقاجانی، مزدک رستمی، رسول نقوی، حامد محمودی، یدالله شادمانی، جواد انصافی، قربان نجفی، محمد اشکانفرحمیدرضا | معدندیوی خادمی، عبدالرضا کریستیان و علی دهکردی از جمله بازیگران فصل اول بود.مستورجلوی دوربین رفته اند.