چه رابطه ای بین جراحی کاهش وزن و صرع وجود دارد؟ – شما آنلاین هستید


چه رابطه ای بین جراحی کاهش وزن و صرع وجود دارد؟
چه رابطه ای بین جراحی کاهش وزن و صرع وجود دارد؟

محققان دریافتند که خطر ابتلا به صرع در افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند در مقایسه با افرادی که تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند، ۴۵ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، محققان کانادایی گزارش دادند افرادی که پس از جراحی کاهش وزن دچار سکته مغزی شدند، ۱۴ برابر بیشتر از افرادی که این کار را انجام نداده بودند، داشتند. […]

محققان دریافتند که خطر ابتلا به صرع در افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند در مقایسه با افرادی که تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند، ۴۵ درصد افزایش یافته است.
علاوه بر این، محققان کانادایی گزارش کردند افرادی که پس از جراحی کاهش وزن دچار سکته مغزی شده اند، ۱۴ برابر بیشتر از افرادی که سکته مغزی نکرده اند، در معرض ابتلا به صرع هستند.
دکتر خورخه بورنئو، رهبر تیم تحقیقاتی و استاد نورولوژی در دانشگاه وسترن لندن، کانادا، گفت: بیمارانی که به دنبال جراحی کاهش وزن هستند باید از مزایا و خطرات جراحی چاقی آگاه باشند. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه خطر صرع پس از جراحی افزایش می یابد، اما همچنان بسیار کم است.
بورنئو گفت: “ریسک مطلق کم است.” ما در طول مطالعه سه ساله ۱۶ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ بیمار را تخمین زدیم.
به گفته بورنئو، مشخص نیست که چرا جراحی چاقی با افزایش خطر ابتلا به صرع مرتبط است.
وی افزود: مکانیسم ناشناخته است، اما مکانیسم های احتمالی ممکن است شامل کمبودهای تغذیه ای و قرار گرفتن در معرض بیهوشی عمومی باشد.
برای این مطالعه، تیم تحقیقاتی اطلاعاتی را در مورد حدود ۱۷۰۰۰ نفر که طی یک دوره شش ساله تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته بودند، جمع آوری کرد. آنها این بیماران را با بیش از ۶۲۲۰۰۰ بیمار چاق که این روش را انجام نداده بودند مقایسه کردند. شرکت کنندگان حداقل به مدت سه سال پیگیری شدند.
محققان دریافتند که در این مدت، ۷۳ نفر از کسانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند (۰.۴ درصد) به صرع مبتلا شدند، در حالی که ۱۲۶۰ نفر (۰.۲ درصد) این کار را انجام ندادند.
محققان دریافتند که خطر ابتلا به صرع بدون توجه به نوع جراحی کاهش وزن بیمار یکسان است.
به گفته محققان، جراحی کاهش وزن می تواند باعث ناهنجاری های الکترولیت شود، کمبود مواد معدنی که ممکن است عاملی در ایجاد صرع باشد.
کمبود ویتامین های B مانند ویتامین B12، B1 (تیامین) و B6 می تواند باعث ناهنجاری های عصبی شود و ممکن است یکی از چندین مکانیسم احتمالی پشت این ارتباط باشد.
جراحی کاهش وزن می تواند به بهبود قابل توجهی در سلامت افراد منجر شود. همچنین می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود بخشد و خطر مرگ ناشی از مشکلات سلامتی مانند دیابت و فشار خون بالا را کاهش دهد.
محققان تاکید می کنند که اگر بیماران سابقه تشنج یا صرع در دوران کودکی دارند، از این ارتباط بالقوه آگاه باشند، زیرا ممکن است پس از جراحی چاقی بیشتر مستعد تشنج باشند. اما در عین حال، تا زمانی که مطالعات بیشتری برای تایید این یافته‌ها و بررسی مکانیسم‌های احتمالی پشت این رابطه انجام شود، توصیه می‌کنم که بیماران در صورت چاق بودن به دنبال جراحی چاقی ادامه دهند.