چرا پشه ها افراد خاصی را نیش می زنند؟


بسیاری از ما ممکن است در مورد اینکه چه چیزی پشه ها را به سمت انسان جذب می کند، چرا آنها افراد خاصی را هدف قرار می دهند و چگونه از گزیده شدن جلوگیری کنیم، سوال داشته باشیم؟

چرا پشه ها افراد خاصی را نیش می زنند؟

این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

دی اکسید کربن و چاقی

در نتیجه تنفس سلولی، انسان دی اکسید کربن (CO2)، گرما و رطوبت را پس می دهد. این همان چیزی است که برای اولین بار توجه پشه ها را به انسان جلب کرد. پشه‌های ماده با استفاده از سلول‌های عصبی بسیار حساس به نام نورون‌های cpA، CO2 و سایر بوهای پوست انسان را تشخیص می‌دهند. افرادی که دارای توده بدنی بالاتر یا چاقی هستند برای پشه ها جذاب تر به نظر می رسند که ممکن است به ویژگی های دیگری مانند افزایش تولید CO2 توسط پشه ها مربوط باشد.

اسید لاکتیک برای پشه ها جذاب است

چندین مطالعه اسید لاکتیک را به عنوان یکی دیگر از مواد شیمیایی که پشه ها را جذب می کند شناسایی کرده اند. ما در حین ورزش اسید لاکتیک تولید می کنیم، بنابراین بهترین توصیه این است که بلافاصله پس از ورزش بدن خود را با صابون بشویید.

باکتری های پوست

بدن حاوی میلیون ها باکتری است که برای حفظ سلامت پوست ما مهم هستند. افراد با تنوع میکروبی بالاتر برای پشه ها جذابیت کمتری دارند، بنابراین ممکن است نیش کمتری دریافت کنند. میکروبیوم پوست ما تحت تأثیر ژنتیک، سن و سیستم ایمنی بدن ما قرار دارد. اگر می‌خواهید حشرات را دور نگه دارید، از صابون‌های آنتی‌باکتریال خودداری کنید زیرا هم باکتری‌های خوب و هم بد را از بین می‌برند.

گروه خونی

بیش از یک مطالعه معتبر به بررسی این موضوع پرداخته است که آیا گروه خونی بر میزان احتمال گاز گرفتن شما تأثیر دارد یا خیر. این خبر خوبی برای کسانی است که گروه خونی A دارند. به نظر می رسد پشه ها این گروه خونی را کمتر جذاب می دانند. اما این مورد برای گروه خونی O صدق نمی کند.

نکاتی برای خلاص شدن از شر نیش پشه

۱- لباس های رنگ روشن بپوشید. برخی مطالعات نشان می دهد که پشه ها جذب رنگ های تیره می شوند. سبز روشن و آبی احتمالا بهترین هستند.

۲- از مواد دافع حشرات روی پوست استفاده کنید. مواد طبیعی مانند روغن بادرنجبویه، علف لیمو و نعناع می توانند موثر باشند.

۳- اگر باغ دارید مطمئن شوید که آب راکدی برای زندگی پشه ها وجود ندارد.

۴- کاشت گیاهان معطر مانند ریحان، اسطوخودوس، آویشن، لیمو و همیشه بهار باعث دوری پشه ها می شود.

منبع: اخبار پزشکی امروز

در مورد آن بخوانید:

چرا پشه ها افراد خاصی را نیش می زنند؟