چرا آزمایش فسفر مهم است؟ – شما آنلاین هستید


فسفر به رشد استخوان، ذخیره انرژی و تنظیم سیستم عصبی و ماهیچه ها کمک می کند. اگرچه بیشترین غلظت فسفر در بدن در استخوان ها و دندان ها یافت می شود، اما مقداری فسفر نیز در خون وجود دارد و اندازه گیری سطح آن با آزمایش خون، روشی مطمئن برای ارزیابی سطح فسفر بدن است. اگر می خواهید اطلاعات کاملی در مورد تست فسفر یا تفسیر آن به دست آورید، با ما همراه باشید.

چرا آزمایش فسفر ضروری است؟

در برخی شرایط و به دلایلی که در مقالات دیگر به آن پرداخته خواهد شد، زمانی که میزان فسفر خون بیش از حد طبیعی شود، هیپرفسفاتمی نامیده می شود. اما در برخی شرایط مانند کمبود شدید ویتامین D یا مصرف الکل، فسفر بدن به شدت کاهش می یابد که به آن هیپوفسفاتمی می گویند.

برای تشخیص بالا یا پایین بودن سطح فسفر خون می توان از آزمایش فسفر استفاده کرد. نتایج آزمایش فسفر به پزشکان در تشخیص تعدادی از اختلالات و بیماری ها کمک می کند. بنابراین در پاسخ به آن سوال P در آزمایش خون چیست؟؟” می توان گفت میزان فسفر در آزمایش خون را تعیین می کند.

دلایل انجام آزمایش فسفر

اگر پزشک در معاینه بالینی به اختلال در سطح فسفر بدن مشکوک شود، آزمایش فسفر را تجویز می کند. علائمی که ممکن است نشان دهنده سطح پایین فسفر باشد عبارتند از:

* بروز تغییرات در وضعیت عصبی و روانی (به عنوان مثال، اضطراب، تحریک پذیری یا گیجی)

* مشکلات استخوانی مانند درد، شکنندگی و رشد ضعیف استخوان در کودکان

* تنفس نامنظم

* خستگی

* از دست دادن اشتها

* ضعف عضلانی

*افزایش یا کاهش وزن

اگر سطح فسفر خون شما از حد مجاز فراتر رود، ممکن است رسوبات فسفر و کلسیم در رگ ها ایجاد شود. معمولاً فسفر اضافی در بدن منجر به بیماری های قلبی عروقی یا پوکی استخوان می شود. اگر نتایج غیر طبیعی از آزمایش کلسیم خون به دست آمد، آزمایش فسفر سرم نیز تجویز می شود. در شرایط عادی و طبیعی بدن تعادل بین سطوح کلسیم و فسفر را حفظ می کند و زمانی که یکی از این دو عنصر دارای سطح غیرطبیعی باشد، به احتمال زیاد سایر عناصر نیز تغییراتی در سطح خود دارند.

image 1659274925 - چرا تست فسفر مهم است؟

سطح طبیعی فسفر در آزمایش خون

فسفر در نتایج آزمایش بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) و با علامت p یا فسفر گزارش می شود. محدوده طبیعی فسفر برای بزرگسالان معمولاً ۲.۵ تا ۴.۵ میلی گرم در دسی لیتر است. البته محدوده طبیعی بسته به سن کاملاً متفاوت است و کودکان نسبت به بزرگسالان سطح فسفر بیشتری دارند زیرا برای رشد استخوان های خود به مقدار بیشتری از این ماده معدنی نیاز دارند.

زیرا فسفر در آزمایش خون بالاست

اگر عملکرد کلیه مختل شود، فسفر در آزمایش خون بالاستاتفاق می افتد در چنین مواردی، اجتناب از غذاهای غنی از فسفر مانند شیر، لوبیا، حبوبات و جگر می تواند به کاهش سطح فسفر خون کمک کند. با این حال، گاهی اوقات نیاز به دارو برای جلوگیری از جذب فسفر رژیم غذایی است. علاوه بر مشکلات کلیوی، سایر علل افزایش سطح فسفر به شرح زیر است:

* مصرف برخی از داروها مانند ملین های حاوی فسفات

* رژیم غذایی نامناسب حاوی مقادیر بالای فسفات و ویتامین D

* مبتلا به کتواسیدوز دیابتی (انسولین بدن را کاهش می دهد و اسیدهای چرب را به جای گلوکز می سوزاند)

* هیپوکلسمی یا سطح پایین کلسیم خون

* کم کاری پاراتیروئید یا اختلال عملکرد غده پاراتیروئید (کاهش هورمون پاراتیروئید)

* بیماری کبد

* سطوح پایین فسفر

image 1659274953 - چرا تست فسفر مهم است؟

علل کمبود فسفر در آزمایش خون

سطوح پایین فسفر ممکن است ناشی از انواع مشکلات و بیماری های تغذیه ای باشد، از جمله:

* مصرف طولانی مدت داروهای ضد اسید

* کمبود ویتامین D

* عدم جذب کافی فسفر از رژیم غذایی

* سوء تغذیه

* اعتیاد به الکل

* هیپرکلسمی یا سطح بالای کلسیم سرم

هیپرپاراتیروئیدیسم (افزایش سطح هورمون پاراتیروئید)

*سوختگی شدید

عوارض فسفر بالا در آزمایش خون

در شرایط عادی، کلیه ها می توانند فسفر اضافی در خون دریافت کرده و آن را از طریق ادرار خارج کنند. زمانی که فردی به بیماری مزمن کلیوی (CKD) مبتلا می شود، کلیه ها توانایی دفع فسفر را از دست می دهند و نتیجه این فرآیند خطرناک، تجمع فسفر در خون و عوارض بعدی است. اگر فسفر بدن بیش از حد مجاز باشد، کلسیم از استخوان خارج شده و باعث ضعف و شکنندگی می شود.

سطوح بالای فسفر و کلسیم همچنین باعث رسوب خطرناک کلسیم در شریان ها، ریه ها، چشم ها و قلب می شود. با گذشت زمان، این رسوبات منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته می شود. بنابراین کنترل فسفر و کلسیم برای سلامت عمومی بدن بسیار مهم است.

image 1659274977 - چرا تست فسفر مهم است؟

آزمایش فسفر در خانه را به Humka بسپارید!

همانطور که گفته شد، فسفر نقش مهمی در سلامت سیستم عصبی، ماهیچه ها و استخوان ها دارد و گاهی با توجه به علائم بیمار آزمایشات فسفر توسط پزشکان تجویز می شود. یکی از راه های آسانی که می توانید برای انجام این تست انتخاب کنید استفاده از خدمات آنلاین است تست در محل هومکا انجام دادن. برای بهره مندی از تمامی این مزایا کافیست به وب سایت Humka مراجعه کنید www.homeca.ir مراجعه کنید یا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ برای ثبت درخواست و بهره مندی از خدمات تست در محل در اسرع وقت تماس بگیرید. در این زمان جمعیت منطقه تهران و شهرهای کرج، شیراز، اصفهان، اهواز، قزوین، رشت، تبریز و مشهد آنها به راحتی می توانند زیر باشند پوشش بیمه پایه و تکمیلیسعی کنید آزمایش را در خانه انجام دهید.