پیش بینی هوای منطقه اردبیل


پیش بینی هوای منطقه اردبیل در چند روز آینده

هواشناسی


آخرین نقشه منتشر شده موید شرایط جوی تشریح شده در هشدار قبلی مبنی بر نفوذ هوای سرد و ناپایدار به غرب خزر و شمال غرب از نوک مهر و پس از سه روز وزش باد شدید گرم است.

با کاهش فشار ستون جوی و تقویت جریان گرمای جنوب، از امروز تا روز جمعه وزش باد شدید گرمی به نام گرمیج در اکثر نقاط شمال غرب وزش باد و هوا ۶ تا ۸ درجه گرم می شود. . سرعت این پدیده در روزهای پنجشنبه و جمعه افزایش یافت و غرب گیلان را نیز تحت تاثیر قرار داد.

از اواخر روز جمعه تحت تاثیر این سامانه ناپایدار با هسته سرد، وزش باد شدید از شمال به شرق از غرب گیلان به تدریج به سایر نقاط شمال غرب خواهد رسید. دمای هوا در غرب گیلان و شمال غرب به میزان قابل توجهی (۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد) کاهش یافته است و تراکم ابر، مه و بارندگی از غرب گیلان آغاز می شود.

این سامانه از بعدازظهر شنبه موجب بارش باران و برف در دشت اردبیل و سایر نقاط شمال غرب خواهد شد. بیشترین میزان بارندگی در منطقه بین گیلان غرب و اردبیل و بیشترین اثر خنک کنندگی مربوط به منطقه اردبیل است.

بارش در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر به صورت برف است و در دشت اردبیل و سایر نقاط سردسیر آذربایجان ۷۵ درصد احتمال بارش برف وجود دارد. تحقق این امکان بستگی به نحوه نفوذ و لغزش بیشتر مرکز سردچال به این ناحیه دارد.

از شنبه تا پایان هفته آینده ساکنان غرب گیلان با بارش متناوب باران مواجه می شوند و این ناپایداری تشدید شده و بر سرمای روز سه شنبه می افزاید.

پیش بینی می شود امروز تا عصر امروز در غرب گیلان و تا حدودی شرق اردبیل بارش خفیف رخ دهد.

با توجه به کاهش قابل توجه دما در فلات خزر، اردبیل و سایر نقاط آذربایجان، جمع آوری محصولات کشاورزی در اسرع وقت و کنترل مکان های حساس به سرما ضروری است.

بر اساس پیش بینی و بر اساس نقشه فعلی دهه اول آبان ماه سرد همراه با بارش باران و برف پیش بینی می شود. انشالله پیش بینی دقیق تری اعلام خواهد شد.

حوالم؛ مسعود اثر ایردموسی


هوای طبیعی