پیش بینی تغییر قیمت میلگردهای شناخته شده در بازار در نیمه دوم سال ۱۴۰۱


تخمین قیمت میلگرد به خصوص قیمت قطعات برندهای مطرح در بازار بسیار دشوار است. در این متن به عوامل موثر بر نوسان قیمت میلگرد در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ می پردازیم.

تخمین روند قیمت انواع میلگرد در 6 ماه آینده بسیار دشوار است.

قیمت قطعات فولادی به ویژه میلگرد در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نوسانات زیادی را تجربه کرد و بر خلاف انتظار کاهش شدیدی را تجربه کرد. این نوسانات باعث می شود کاهش شدید تقاضا برای محصولات فولادی در بازار است و تابستانی متفاوت از سال های گذشته را رقم می زند. هیچ یک از برندهای تولیدی از افزایش و کاهش قیمت در امان نیستند و همه آنها در ماه های اخیر نرخ های متفاوتی را تجربه کرده اند. در این گزارش به بررسی شیب نمودار قیمت سه برند اصفهان، میانه و زاگرس می پردازیم و همچنین اطلاعاتی برای پیش بینی سایر قیمت های میلگرد در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ ارائه خواهیم کرد.

چه عواملی بر نوسانات قیمتی برندهای مختلف میلگرد در بازار در نیمه اول سال جاری تاثیرگذار است؟

عوامل مختلف بر نوسانات قیمت میلگرد بناب و مارک های دیگر تاثیر دارند. در ماه های ابتدایی سال، بازار روند صعودی معتدلی داشت و عرضه متناسب با تقاضا بود. اما با فرا رسیدن تابستان بحث ظهور برجام ظاهر شود و بر دلار تاثیر بگذارد. خریداران منتظر تصمیم نهایی و تعیین نرخ دلار هستند. به همین دلیل تقاضا در بازار فولاد کاهش یافت و نمودار روند نزولی به خود گرفت.

قیمت میلگرد بنا به عوامل مختلفی در نوسان است.

البته توافق برجام تنها دلیل کاهش نمودار نیست. به طور کلی تقاضای جهانی برای قطعات فولادی کاهش یافت و بازار فولاد وارد شد رکود جهانی فرو می رود و این تاثیری بر نوسانات ندارد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که نرخ ها همیشه به دلیلی بالا و پایین نمی روند. قیمت محصولات بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود و عدم تطابق بین این دو می تواند ارزش مادی کالاها را بدون دلیل تغییر دهد.

از فروردین تا شهریور ۱۴۰۱ کدام میله فولادی نوسانات قیمتی بیشتری را تجربه کرد؟

از جمله بخش های مورد بحث در این گزارش، قیمت میلگرد وسط بیشترین نوسانات را در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ تجربه کرده است. در ادامه جهت اطلاعات بیشتر شما روند هر محصول را بررسی خواهیم کرد.

قیمت میلگرد سایز متوسط ​​۱۶ در نیمه اول فروردین حدود ۱۶۵۰۰ تومان بود اما در اولین روز اردیبهشت به حدود ۱۶۰۰۰ تومان رسید. ارزش این محصول تا نیمه خرداد بین ۱۶ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ در نوسان بود اما در نیمه دوم خرداد به ۱۷ هزار تومان رسید. روند نزولی نمودار از ابتدای تیرماه آغاز شد و هزینه خرید هر شعبه را به کمتر از ۱۵۵۰۰ تومان رساند. اوایل مرداد ماه قیمت از ۱۵ هزار تومان کاهش یافت. در مرداد و شهریور هر شاخه از این محصول کمتر از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش شد و حتی در برخی روزها قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان را نیز تجربه کرد.

هر شاخه میلگرد ۱۶ اصفهان به طول ۱۲ متر در ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ به قیمت ۱۶۵۰۰ تومان خرید و فروش شد. نمودار این محصول تا نیمه دوم خرداد ۱۴۰۱ نوسانات محدودی را تجربه کرد اما به کمتر از ۱۶ هزار تومان و بیش از ۱۷ هزار تومان نرسید. این لشکر در ۳۱ خرداد برای اولین بار در سال ۱۴۰۱ نرخ ۱۷۳۰۰ تومان را تجربه کرد. روند صعودی تا پایان خرداد ادامه دارد اما با شروع تابستان روند نزولی آغاز می شود. قیمت تمام شده این محصول در پایان تیرماه به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و در پایان مرداد ماه به کمتر از ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. در شهریور قیمت این محصول از ۱۵ هزار تومان فراتر نمی رود رکود بازار ادامه دارد.

میلگرد ۱۶ زاگرس نیز مانند دو محصول دیگر سال ۱۴۰۱ را با نرخ ۱۶۵۰۰ تومان آغاز کرد و تا هفته سوم اردیبهشت ماه در همین سطح باقی ماند. همین روند تا تابستان ادامه داشت، اما در هفته پایانی اردیبهشت و آخرین هفته خرداد، شیب نمودار کمی صعودی شد و بیش از ۱۷ هزار تومان را به ثبت رساند. شیب رو به پایین در ماه جولای شروع می شود. قیمت میلگرد زاگرس تا پایان تیرماه به میانگین ۱۵۵۰۰ تومان رسید و در اوایل مرداد ماه به زیر ۱۵۰۰۰ تومان رسید. در مرداد و شهریور هر شعبه از این تقسیم بندی کمتر از ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می شد اما به زیر ۱۴ هزار تومان نرسید.

در تصویر تغییر نرخ معروف بازار سه میله ای در نیمه اول سال 1401 را مشاهده می کنید.

پیش بینی قیمت میلگرد معروف در بازار در پاییز ۱۴۰۱

اگرچه تولیدات داخلی مستقل از خارج هستند، اما قیمت ارز تاثیر بسزایی در نرخ آنها دارد و این موضوعی غیرقابل انکار است. با توجه به شرایط فعلی بازار به نظر می رسد در حال حاضر هیچ نماینده ای قصد ندارد قیمت میلگرد ذوب آهن در اصفهان یا برندهای دیگر، باعث تعجب و افزایش تقاضای خریدار می شود. احتمال ادامه این روند تا نوامبر و مشخص شدن نتیجه احیای برجام وجود دارد. افزایش قیمت دلار یکی از عوامل احتمالی برای ایجاد نوسان و شکستن روند نزولی بازار فولاد است.

به گفته یک متخصص آهن آنلاین:

پیش بینی قیمت انواع میلگرد در پاییز و زمستان ۱۴۰۱نیاز به بررسی کامل و اطلاع از تغییرات بازار در نیمه دوم سال است که با توجه به وضعیت بازار آهن و فولاد تقریبا غیرممکن است. وضعیت سیاسی-اقتصادی در سال های اخیر کشور روند ثابتی را طی نکرده است و هر لحظه امکان وقوع حوادث غیرمنتظره وجود دارد. معمولا قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر برندهای معروف به دلیل اینکه پرفروش است، نوسانات بیشتری دارد و تخمین می زنیم که قیمت این لوازم یدکی تا ۶ ماه آینده با فراز و نشیب مواجه شود.»

پیش بینی ارزش میلگرد بسیار دشوار است.

حرف پایانی

نکته مهمی که نمی توانید فراموش کنید این است بازار فولاد دارای تغییرات غیر قابل پیش بینی و اطلاعاتی است که در مورد نمودار در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ و بحث در مورد آن داده شده است رکود همچنان ادامه دارد فقط حدس و گمان بر اساس شرایط بازار وجود دارد. اینکه بازار برخلاف انتظار ما رفتار کرد و قیمت میلگرد در یزد و دور از انتظار نیست که سایر برندها در پاییز و زمستان روند صعودی داشته باشند.

ما آن را در مجموعه داریم اتو آنلاینقیمت های به روز انواع قطعات فولادی و نمودار آنها را در بازه های زمانی مختلف قرار داده ایم تا بتوانید بر اساس آن در مورد خرید میلگرد، تیرآهن و سایر قطعات فولادی تخت و بلند تصمیم گیری کنید.

منبع: https://ahanonline.com/210446/rond-narkh-milgerd-mosteha/