پل شریدر قلب افتخار سارایوو را می گیرد – شما آنلاین


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم سارایوو در بیست و هشتمین دوره خود از پل شریدر کارگردان و فیلمنامه نویس آمریکایی تقدیر کرد و جایزه افتخاری قلب سارایوو را به وی اهدا کرد.

این فیلمساز که سال ها به صورت حرفه ای کار کرده و فیلمنامه های «راننده تاکسی»، «آخرین وسوسه مسیح» و «گاو خشمگین» ساخته مارتین اسکورسیزی و ده ها فیلم دیگر را نوشته است، تهیه کننده و کارگردان چندین فیلم است. از جمله “ژیگولو آمریکایی”، “میشیما: زندگی در چهار فصل” و “آرامش غریبه ها”.

شریدر در سال ۲۰۱۹ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال برای متمم اول شد که کارگردانی آن را نیز بر عهده داشت. او سال گذشته با فیلم «شمار کارت» با بازی اسکار آیزاک و تیفانی هادیش در ونیز بود و تحسین منتقدان را برانگیخت. این فیلم در باکس آفیس نیز موفق بود.

جایزه قلب سارایوو در مراسمی که ۱۳ آگوست در جشنواره برگزار می شود به این فیلمساز اهدا می شود و پس از آن نمایش ویژه فیلم «شمارش کارت» برگزار می شود. در این فیلم، اسحاق نقش بازپرس سابق ابوغریب را بازی می کند که گذشته او را درک می کند. در همان روز، شریدر در افتتاحیه برنامه استعدادهای درخشان سارایوو یک کلاس مستر برگزار خواهد کرد.

این فیلمساز اولین فیلم خود را با عنوان یقه آبی در سال ۱۹۷۸ کارگردانی کرد، دو سال پس از اینکه راننده تاکسی برنده نخل طلا شد. او سال گذشته برنده جایزه یک عمر دستاورد جشنواره فیلم زوریخ شد و امسال نیز جایزه یک عمر دستاورد شیر طلایی را در ونیز دریافت خواهد کرد.

این نویسنده و کارگردان ۷۵ ساله در حال حاضر مشغول کار بر روی The Master Gardener با بازی Joel Egerton در نقش باغبان یک مزرعه تاریخی زیبا است.

جشنواره سارایوو ۲۰۲۲ از ۱۲ تا ۱۹ آگوست (۲۱ تا ۲۸ اوت) برگزار می شود.