پس‌لرزه‌های پارتی‌گیت بر پایگاه‌های دیرینه حزب جانسون


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزرای رویترز، حزب بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در منطقه «واندزوورث» در لندن شکست خورد؛ منطقه‌ای که از ۱۹۷۸ از پایگاه‌های محکم این حزب به شمار می‌آمد. در پایتخت انگلیس، رای‌دهندگان از انتخابات محلی استفاده کردند تا خشم خود نسبت به بحران هزینه‌های زندگی و جنجال «پارتی‌گیت» را ابراز کنند.

در انتخابات شورای منطقه «وست‌مینیستر» نیز برای نخستین بار حزب اپوزیسیون کارگر پیروز شد، منطقه‌ای که اغلب نهادهای دولتی در آنجا واقع شده‌اند. محافظه‌کارها همچنین در منطقه بارنت نیز شکست خوردند، منطقه‌ای که از سال ۱۹۶۴، بجز دو انتخابات، در کنترل حزب محافظه‌کار بود.

کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس در جمع هواداران این حزب گفت: نتایج فوق‌العاده است، واقعا خارق‌العاده است. باور کنید این یک نقطه عطف از اعماق انتخابات سراسری ۲۰۱۹ است.

نتایج نهایی این انتخابات که تا اواخر امروز منتشر می‌شود، مهم‌ترین نمود آرای عمومی از سال ۲۰۱۹ است، سالی که بوریس جانسون بزرگترین پیروزی حزب محافظه‌کار را در ۳۰ سال گذشته به‌دست آورد.

نتایج اولیه نشان می‌دهد که گرچه این حزب در بعضی از پایگاه‌های مردمی دیرینه خود شکست خورده، اما در مناطق مرکزی و شمالی انگلیس که در سال ۲۰۱۶ حامی سیاست خروج از اتحادیه اروپا بودند، هنوز طرفداران خود را دارد.

جانسون در ماه گذشته میلادی به نقض قوانین قرنطینه کرونا در سال ۲۰۲۰ محکوم شد و نخستین نخست‌وزیر انگلیس شد که در زمان فعالیتش، به نقض قانون محکوم شده است. این انتخابات برای جانسون یک آزمون انتخاباتی به حساب می‌آید.

جانسون چندین ماه است که برای بقای سیاسی خود تقلا می‌کند و از دست دادن شوراهای مناطق کلیدی لندن که در آن محافظه‌کارها تقریبا از صفحه محو شدند، فشارها بر روی او را افزایش خواهد داد. این نخست‌وزیر انگلیس با احتمال جرائم بیشتر پلیس به اتهام شرکت در دورهمی‌های دیگر در دوران قرنطینه روبرو است.

این انتخابات که روز گذشته (پنجشنبه) برگزار شد، برندگان تقریبا ۷۰۰۰ کرسی شورا را تعیین می‌کند، از جمله تمامی شوراهای بندن، اسکاتلند و ولز و همچنین یک سوم کرسی‌های شورای دیگر نقاط انگلیس.

از دست دادن آرای مناطقق وندزوورث، بارنت و وست‌مینیستر نشان‌ می‌دهد که جانسون، که دو بار در انتخابات شهرداری لندن پیروز شده بود،  محبوبیت خود را در پایتخت کشورش از دست داده است؛ ظاهرا حمایت او از بریگزیت به قیمت از دست دادن طرفدارانش در لندن تمام شده است، چرا که بخش اعظم رای‌دهندگان در لندن موافق عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بودند.

جان کورتیس، استاد سیاست دانشگاه استراثکلاید می‌گوید، نتایج اولیه نشان می‌دهد که حزب حاکم انگلیس احتمالا ۲۵۰ کرسی را از دست داده است و شاید حزب محافظه‌کار در انتخابات آینده به عنوان بزرگترین حزب ظاهر نشود.

با این حال، برخی از رهبران شوراهای محافظه‌کار جریمه شدن جانسون و هزینه‌های بالای زندگی در دولت او را دلیل از دست دادن کرسی‌های حزب محافظه‌کار دانسته و از جانسون خواستند استعفا دهد.

پیش از این نیز برخی از هم‌حزبی‌های جانسون به بحران پارتی‌گیت اعتراض کرده و به دنبال تشکیل جلسه رای اعتماد به این نخست‌وزیر انگلیس بودند.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام