پاسخ «منفی» ورشو به برلین؛ آیا سیستم های دفاعی ناتو به اوکراین می رود؟ – شما آنلاین هستید


خوش آمدی
خوش آمدی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، ورشو در اقدامی غافلگیرکننده پیشنهاد برلین برای ارسال سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» را رد کرد و اعلام کرد که این سامانه باید به جای لهستان به اوکراین ارسال شود. به گزارش یورونیوز، این تصمیم که برخی آن را اشتباهی از سوی دولت لهستان می دانند، نگرانی از افزایش تنش ها و مداخلات را افزایش می دهد. […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، ورشو در اقدامی غافلگیرکننده پیشنهاد برلین برای ارسال سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» را رد کرد و اعلام کرد که این سامانه باید به جای لهستان به اوکراین ارسال شود.
به گزارش یورونیوز، این تصمیم که برخی آن را اشتباهی از سوی دولت لهستان می دانند، نگرانی ها را در مورد افزایش تنش ها و مداخله ناتو در جنگ در شرق اروپا افزایش داده است.
کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان تاکید کرد که استفاده از سیستم‌های دفاعی ناتو در خارج از قلمرو کشورهای این اتحاد باید مورد تایید همه اعضا باشد.
لامبرشت درباره این موضوع گفت: مهم این است که لهستان بتواند در مواقع سخت به متحدان خود به ویژه ورشو که اکنون در شرایط خطرناکی قرار دارد، تکیه کند. به همین دلیل، گشت هوایی و سامانه پاترئون را به آنها پیشنهاد می کنیم، اما این سامانه بخشی از پدافند هوایی یکپارچه ناتو است، یعنی باید در خاک ناتو استفاده شود. اگر قرار است این سیستم در خارج از قلمرو ناتو مورد استفاده قرار گیرد، همه اعضا باید با آن موافقت کنند.
در لهستان، منتقدان حزب حاکم ورشو را متهم می کنند که با توجه به جنگ جاری در سراسر کشور، امنیت ملی را قربانی درگیری های سیاسی داخلی کرده است. درگیری که از ترویج احساسات ضد آلمانی در ازای دستاوردهای کوتاه مدت استفاده می کند.
یک روزنامه محلی لهستانی پیشنهاد این کشور برای اعزام پاتریوت ها به اوکراین را “تکان دهنده” توصیف کرد و نوشت که برای استقرار سیستم های دفاعی مستلزم اعزام نیروهای آلمانی به کی یف است.
سردبیر این نشریه می نویسد: این پیشنهاد بر شهرت لهستان سایه افکنده و بدتر از آن امنیت ملی را به خطر می اندازد. آلمان پیام روشنی دریافت خواهد کرد که ما به کمک آنها نیاز نداریم و بنابراین ظرفیت دفاعی و توانایی لهستان برای تامین امنیت حریم هوایی خود تضعیف خواهد شد. اگرچه بدترین جنگ در اروپا از سال ۱۹۴۵ در همسایگی ما در حال وقوع است، این تصمیم اشتباهی نابخشودنی است.
پس از اصابت موشک به شرق لهستان در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان)، دو نفر جان خود را از دست دادند. این موشک در حومه روستای “پشوودوف” واقع در ۶ کیلومتری غرب مرز اوکراین فرود آمد.
رسانه های غربی بلافاصله روسیه را مسئول این حادثه دانستند و شروع به گمانه زنی در مورد احتمال درگیری نظامی تمام عیار بین مسکو و ناتو کردند. با این حال، مقامات لهستانی این ادعا را رد کردند و گفتند به احتمال زیاد موشک از سیستم دفاع موشکی اوکراین شلیک شده است.
لامبرشت با اشاره به این حادثه و آشکار کردن شکاف‌های پدافند هوایی اروپا، گفت: برلین برای حفاظت از حریم هوایی لهستان، با جنگنده‌های یوروفایتر و سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت از ورشو حمایت کرد.