وضعیت آب و هوای اردبیل در تاسوعا و عاشورای حسینی


گزارش هواشناسی از وضعیت جوی اردبیل در تاسوعا و عاشورای حسینی

وضعیت آب و هوای اردبیل در تاسوعا و عاشورای حسینی

هوای اردبیل در تاسوعا و عاشورا


نقشه های سطح میانی و جدیدترین تصاویر ماهواره ای پیش بینی نفوذ سامانه کم و بیش پر انرژی به نیمه شمالی ایران در روز عاشورا در تاسوعا و حسینی را تأیید می کند.

این سامانه همان ناوگان دوار مستقر در روسیه، شرق اروپا و شرق دریای سیاه است که به دلیل انسداد (بن بست) بسیار کند حرکت می کند و چند روزی است که در منطقه مذکور معلق بوده است.

با لغزش زبانه جنوبی این کانال، از شامگاه شنبه ۲۴ مرداد ماه، ساکنان حاشیه خزر، دامنه های البرز و شمال غرب شاهد وزش باد سرد شدید (سرما در شرق منطقه اردبیل خواهند بود). )، تراکم ابر و در برخی نقاط مه و باران.

اثر این موج در نواحی مختلف و در سواحل خزر به ویژه در قسمت شرقی آن، بارش باران و گاهی خفیف، در دامنه های جنوبی و شمالی البرز و در شمال غرب رگبار باران و رعد و برق و در اردبیل به ویژه در شرق این منطقه هوا سرد است ابری و مه آلود، نم نم نم نم نم نم باران یا نم نم نم باران و در ساعاتی دیگر با احتمال تشکیل ابر کومولونیمبوس و بارش باران و رعد و برق پیش بینی می شود.

در تاسوعا هوای اردبیل معمولا خنک، ابری و گاهی مه آلود همراه با بارش متناوب و نم نم نم نم باران یا نم نم باران است و در عرض چند ساعت احتمال بارش باران و رعد و برق وجود دارد.

حوالی ظهر دوشنبه مصادف با عاشورای حسینی در استان اردبیل به مدت چند ساعت به دلیل شکستن ابر و تابش آفتاب و وزش باد گرم موقت هوای گرم حاکم بود اما از عصر هوای سرد و مه آلود حاکم شد. با شدت بیشتر و گاهی نم نم نم نم باران یا نم نم باران می بارد. . این وضعیت در روز سه شنبه نیز کم و بیش ادامه خواهد داشت.

این سیستم حال و هوای پاییزی را به مردم اردبیل به ویژه ییلاق و ارتفاعات این منطقه القا می کند.
خدا می داند؛ مسعود اثر ایردموسی


هواپیما