ورود نوآوری به صنعت ماشین آلات توسط شرکت های دانش بنیان – شما آنلاین هستید


معرفی نوآوری به صنعت ماشین سازی توسط شرکت های دانش بنیان
معرفی نوآوری به صنعت ماشین سازی توسط شرکت های دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رشته ماشین سازی که همان صنعت ساخت ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید و مواد است، همواره به عنوان صنعت زیرساخت شناخته شده است که جایگاه آن در هر کشور یکی از شاخص های مهم توسعه صنعتی است. بررسی صنعت ماشین سازی کشور نشان می دهد که این صنعت هر چند […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رشته ماشین سازی که همان صنعت ساخت ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید و مواد است، همواره به عنوان صنعت زیرساخت شناخته شده است که جایگاه آن در هر کشور یکی از شاخص های مهم توسعه صنعتی است.
بررسی صنعت ماشین آلات کشور نشان می دهد که علیرغم برخورداری از ظرفیت انسانی بالا و فرصت های صنعتی و بازار مناسب در کشور و منطقه، در زمینه دستیابی به فناوری روز با چالش های مختلفی مواجه است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد بستری برای به کارگیری توانمندی های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت، تلاش می کند راه را برای ورود نوآوری به صنعت ماشین آلات هموار کند.
پروژه های فناوری را شناسایی و پشتیبانی کنید
مرکز طرح جامع فناوری ملی با هدف تحقق این هدف معاونت، طرح‌های فناورانه این حوزه را در بخش‌های کلیدی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته، فوتونیک و لیزر و مواد پیشرفته شناسایی و حمایت کرده است.
از مجموع ۱۸ طرح حمایت شده از زمان تاسیس مرکز پروژه های بزرگ فناوری ملی، تمامی آنها در بازه زمانی ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مورد حمایت قرار گرفتند و در مجموع ۸۱ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از طرح ها تصویب شد که ۴۰ میلیارد تومان آن اعتبار خواهد بود. سهم معاون بود.
همچنین با توجه به پیشرفت پروژه و مشخص شدن شاخص های کلیدی عملکرد، تاکنون اعتباری در حدود ۱۱ میلیارد تومان از معاونت پرداخت شده است که پیشرفت مالی ۲۸ درصدی داشته است.
از مجموع ۱۸ طرح مورد حمایت، بخش تجهیزات و ماشین آلات صنعتی پیشرفته با ۱۰ پروژه بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.
تحلیل نسبت توزیع ریالی پروژه نشان می دهد که از مجموع ۸۱ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش تجهیزات و ماشین آلات صنعتی پیشرفته با رقمی حدود ۵.۲۴ میلیارد تومان بیشترین حمایت ریالی را داشته است. همچنین ۹۶ درصد یعنی ۱۶ پروژه از پروژه های سرمایه گذاری شده در این حوزه تاکنون موفق بوده است.
پرینترهای سه بعدی فلزی، ماشین‌های روکش و اسکنرهای بازرسی کامیون‌های قابل حمل (Ray-X) در سال ۱۳۹۵ و در طبقه‌بندی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته از اولین پروژه‌های ملی فناوری در این زمینه هستند که به پایان رسیده‌اند.
طرح ساخت و تولید تجهیزات بازرسی کامیون های ایکس ری با تجهیز مراکز گمرکی و مناطق بازرسی مرزی کشور به عنوان یک طرح فناوری ملی با حمایت دولت، کمک به کاهش میزان قاچاق کالا است. مرکز طرح فناوری در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد.
فناوری ساخت افزودنی در جهان امروز به سرعت در حال رشد است و صنایع مختلف در زمینه های مختلف با ورود این فناوری شاهد تحولی هستند. در ایران نیز پژوهشگرانی در این زمینه فعالیت می کنند.
علاوه بر این، یک شرکت دیگر با موفقیت یک چاپگر سه بعدی فلزی ساخت، اکنون مدل جدید آن در حال توسعه است.
بیل عنکبوتی در طبقه بندی تجهیزات و ماشین آلات صنعتی پیشرفته و همچنین دستگاه تراکم هلیوم در طبقه بندی مواد پیشرفته پروژه های در دست اقدامی هستند که مورد حمایت مرکز طرح ملی فناوری قرار گرفته اند.