هوای پاک‌تر می‌تواند به معنای مغز سالم‌تر برای زنان مسن باشد


عکس خبر: هوای تمیزتر می تواند به معنای سلامت مغز برای زنان مسن باشد

جمعه ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News)

همه می دانند که هوای پاک به معنای بدن سالم تر است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است به پیری ذهن نیز کمک کند.

Shenhui Wang، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “مطالعه ما مهم است زیرا یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می دهد کاهش آلودگی هوا در طول زمان ممکن است برای سلامت مغز زنان مسن تر از طریق کاهش احتمال ابتلا به زوال عقل مفید باشد.” وانگ استادیار تحقیقات علوم اعصاب در دانشکده پزشکی کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس است.

تحقیقات قبلی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را در مراحل بعدی زندگی با افزایش خطر زوال عقل مرتبط دانسته بود، اما مشخص نبود که بهبود کیفیت هوا چگونه بر سلامت مغز تأثیر می گذارد.

برای یافتن این موضوع، محققان داده‌های بیش از ۲۲۰۰ زن آمریکایی (سن ۷۴ تا ۹۲ سال) را که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ تست‌های عملکرد ذهنی سالانه را به عنوان بخشی از یک مطالعه طولانی‌مدت انجام دادند، تجزیه و تحلیل کردند. زمانی که مطالعه شروع شد، آنها زوال عقل نداشتند.

محققان از آدرس خانه زنان برای تخمین قرار گرفتن آنها در معرض آلودگی هوا در این دوره استفاده کردند.

بر اساس یافته‌هایی که در ۱۱ ژانویه در ژورنال رسمی منتشر شد، افرادی که در مناطقی با بیشترین کاهش در دو آلاینده هوا – ذرات ریز و دی اکسید نیتروژن مرتبط با ترافیک – زندگی می‌کنند، به ترتیب ۱۴ و ۲۶ درصد کاهش خطر زوال عقل را مشاهده کردند. مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم.

اگرچه این مطالعه رابطه علت و معلولی را نشان نداد، اما مزایای مغز مرتبط با هوای پاک صرف نظر از سن، وضعیت اقتصادی، عوامل خطر بیماری قلبی و یک عامل خطر ژنتیکی برای زوال عقل و بیماری آلزایمر به نام ژنتیک آپولیپوپروتئین E ثابت بود. آرایش.

وانگ در بیانیه خبری دانشگاه گفت: «پیام غذای آماده این است که کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند پیری مغز را افزایش دهد.

نویسندگان مطالعه خاطرنشان می کنند که زوال عقل به طور نامتناسبی بر زنان تأثیر می گذارد.

دایانا یونان، یکی از نویسندگان این مطالعه، محقق ارشد سابق در مدرسه کک، گفت که بیماری آلزایمر و زوال عقل های مرتبط برای سیستم مراقبت های بهداشتی و خانواده ها بسیار پرهزینه است.

او گفت: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که تشدید استانداردهای کیفیت هوا ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط در زنان مسن کمک کند و در نتیجه بار اجتماعی را کاهش دهد.»

اطلاعات بیشتر

Alzheimers.gov اطلاعات بیشتری در مورد کاهش خطر زوال عقل دارد.

منبع: دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بیانیه مطبوعاتی، ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲

رابرت پریدت

اخبار پزشکی
حق چاپ © HealthDay 2020. تمامی حقوق محفوظ است.نمایش اسلاید

مراحل زوال عقل: بیماری آلزایمر و پیری مغز
نمایش اسلاید را ببینید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/