همه چیز درباره ذوب آهن اصفهان


میلگرد یکی از پرمصرف ترین محصولات فولادی در بازار سخت افزار است که انواع و کاربردهای فراوانی دارد.

میلگرد که یکی از مهم ترین و پرمصرف ترین محصولات فولادی است با کاربردهای مختلف و در صنایع مختلف در انواع ساده و راه راه تولید می شود.

علاوه بر طبقه بندی اصلی میلگرد که ساده و آجدار است، میلگرد از زاویه دیگری نیز طبقه بندی می شود; مانند طبقه بندی بر اساس استانداردهای تولید، بر اساس پوشش سطح و مواد و غیره.

این تفاوت در نوع و کاربرد میلگرد می تواند به طور مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد، کیفیت و برند میلگرد است.

در کشور ما تولیدکنندگان زیادی محصولات فولادی از جمله میلگرد تولید می کنند و واضح است که کیفیت تولید آنها صددرصد یکسان نیست. ضمناً کلیه کارخانجات معتبر و شناخته شده میلگرد را بر اساس استانداردهای ملی یا بین المللی تولید می کنند و در آزمایشگاه کنترل کیفی انطباق کیفیت و ساختار میلگرد با استانداردهای ذکر شده بررسی و کنترل می شود.

اگر بخواهیم تعدادی از تولیدکنندگان مطرح کشور در این زمینه را نام ببریم، می توانیم سراغ برندها برویم میلگرد اصفهان، کارخانه فولاد زاگرس، ابرکوه یزد، شاهین بناب، بافق یزد، کوثر اهواز، آناهیتا گیلان و… نمایش دهیم.

اما در این مقاله سعی داریم به معرفی میلگرد اصفهان که یکی از برجسته ترین و با کیفیت ترین میلگردهای تولید شده در این کشور می باشد بپردازیم. اما قبل از آن به این سوال پاسخ می دهیم که میلگرد چیست؟!

RE13 188

میلگرد چیست؟

میلگرد در واقع یک میله فولادی بلند تولید شده در دو نوع ساده با سطح صاف و صیقلی و نوع دنده ای است که برجستگی رج شکلی بر روی بدنه خود دارد.

مهمترین وظیفه میلگرد در ساختمانها افزایش مقاومت و مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی است. زیرا بتن برخلاف مقاومت بالای خود در برابر نیروهای فشاری، مقاومت کافی در برابر نیروهای کششی را ندارد و باید مقاومت خود را با تکیه گاه میلگرد افزایش داده و تامین کند.

میلگرد ساده در گرید A1 و میلگرد در گرید A2 تا A4 تولید می شود. میلگرد ساده به دلیل وجود کربن کمتر در ترکیبات آن انعطاف پذیرتر و انعطاف پذیرتر است و برعکس میلگرد میلگرد هر چه عیار بیشتر باشد میزان کربن بیشتر و در نتیجه انعطاف پذیری کمتر و شکنندگی بیشتر می شود.

ویژگی های خاص هر میلگرد تعیین کننده کاربرد آن در موارد مختلف است.

تاریخچه ذوب آهن اصفهان:

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از قدیمی ترین کارخانه های ذوب آهن کشور است که در سال ۱۳۴۴ با نام کارخانه آریامهر و با شماره ثبت ۲۵۲۳۰ تاسیس شد.

این کارخانه واقع در شهرستان لنجان استان اصفهان در سال ۱۳۵۷ و پس از انقلاب به ذوب آهن اصفهان تغییر نام داد.

ظرفیت تولید این کارخانه ۲.۸ میلیون تن در سال است.

مشخصات میلگرد ذوب آهن اصفهان:

میلگرد ذوب آهن اصفهان در انواع ساده و در سایزهای ۵ تا ۲۰ میلیمتر با کاربرد صنعتی و ساختمانی و میلگرد آجدار در سایزهای ۵ تا ۳۲ میلیمتر به صورت شاخه ای و کلاف و معمولاً برای مصارف ساختمانی تولید می شود.

میلگردهای ذوب اصفهان به صورت کلاف ۴۰۰، کلاف ۳۴۰، یکنواخت ۳۴۰، یکنواخت یا ۴۰۰ و کامپوزیت یا میلگرد ۵۰۰ نیز به فروش می رسد.

استاندارد میلگرد ذوب آهن اصفهان:

ذوب آهن اصفهان در تولید میلگرد از سه استاندارد ملی و بین المللی پیروی می کند که به شرح زیر است:

▫️استاندارد ASTM A 615 در سه حالت G75، G60 و G40

استاندارد روسیه ۸۱/Gost 57 با درجه های A1 تا A3

استاندارد ژاپنی JIS G3112 در حالت های SR24، SD35، SD40 و SD50

ذوب آهن اصفهان در تولید میلگردهای ذوب ساده، آج بند مارپیچ، آجدار جناغی و آجدار مرکب به ترتیب از استانداردهای تعیین شده استفاده می کند.

روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان:

برای تهیه میله ذوب آهن اصفهان در مرحله اول شمش های فولادی در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد ذوب و ذوب شده و سپس توسط جک های هیدرولیک به نورد گرم هدایت می شوند.

در این مرحله برای اینکه میلگرد به قطر مورد نظر برسد طی چند مرحله تحت فشار و کشش قرار می گیرد.

سپس در یک ایستگاه ویژه تحت عملیات آج گذاری قرار می گیرند و در مرحله بعد به طول استاندارد ۱۲ متر بریده می شوند.

سپس وزن کنید، بسته نرم افزاری آماده کنید و برای کنترل به انبار ارسال کنید.

علامت اختصاری میلگرد اصفهان حک شده بر روی آنها ESCO است.

سایر محصولات ذوب آهن اصفهان:

کارخانه ذوب آهن اصفهان علاوه بر انواع میلگردی که قبلاً نام بردیم، محصولات دیگری نیز در خط تولید خود دارد. این محصول شامل:

▫️ تیرآهن IPE در سایز ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر

▫️ پرتو H

▫️ زاویه بال یکسان در سایزهای ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ میلی متر

انواع ناودانی

ریل U33 و UIC60

شمش

اهمیت خرید میلگرد با کیفیت

از آنجایی که میلگرد یکی از اساسی ترین تامین کنندگان امنیت ساختمان به شمار می رود، لازم است برای خرید آن در امور ساختمانی یا صنعتی به برندهای معتبر و باکیفیت مراجعه کنیم تا کیفیت و اطمینان خرید ما تضمین شود. .

علاوه بر برند معروف و قابل اعتماد میلگرد، به همان اندازه لازم است که از یک مرکز پخش مطمئن خرید کنید. زیرا می توان مطمئن بود که میلگرد در این مراکز میلگرد اصلی و باکیفیت برندهای معروف می باشد و در عوض حمل و نقل و نگهداری میلگرد در هنگام حمل و نقل و نگهداری در انبار طبق قوانین صحیح انجام می شود. اصول نگهداری میلگرد و کیفیت اصلی آن به طور کامل حفظ می شود

از طرفی خریدار نیز بسیار مهم است که بهترین قیمت را در روز بازار دریافت کند تا بتواند پول خود را پس انداز کند و آن را به درستی مدیریت کند.

مرکز پخش آهن جم با تضمین کیفیت برترین برندهای کشور و مناسب ترین قیمت در روزهای بازار تمامی نیازهای شما را در خرید کلیه محصولات فولادی پوشش خواهد داد.

برای مشاهده قیمت میلگرد آهن جم به سایت این شرکت مراجعه فرمایید

نشانی ahanjam مرجع یا بیان قیمت میلگرد آهن جام جم در گوگل سرچ کنید و روی لینک اول کلیک کنید

همچنین شماره فروش و پشتیبانی آهن جم ۰۳۱۳۳۸۶۹۲۱۱ پاسخگوی شما در این زمینه خواهد بود.