هفت غول اقتصادی جهان در برابر چین – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، در سی و پنجمین گزارش از مجموعه «پایش تحولات تجارت جهانی»، مجموعه‌ای از آخرین تحولات در لایه‌های جهانی و منطقه‌ای محیط ژئواکونومیک ایران ارائه شده است و آخرین روندها و پیش‌بینی‌های اقتصادی از سوی سازمان سنجش ارائه شده است. بزرگترین. نهادهای اقتصادی بین المللی در قالب داده های جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

در حوزه توسعه جهانی، سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد دلاری توسط گروه ۷ برای رقابت با ابتکار کمربند و جاده چین در خبرها است. در اجلاس گروه ۷ توافقی با چین در مورد استراتژی کلان رقابت ژئواکونومیک انجام شد و قول سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد دلاری در زیرساخت های کشورهای در حال توسعه داده شد. این توافقنامه در چارچوب استراتژی بزرگ Mossom برای “مشارکت در توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری در منطقه جهانی” اجرا خواهد شد.

در تحولات منطقه ای، محمد بن سلمان در روزهای اخیر به کشورهای مختلف منطقه سفر کرد تا سیاست منطقه ای عربستان را یک گام به جلو بردارد. یکی از مقاصد این تور مصر است. در پی سفر ولیعهد عربستان سعودی به مصر، دو کشور ۱۴ قرارداد و یادداشت تفاهم به ارزش ۷.۷ میلیارد دلار امضا کردند. مقامات بازرگانی عربستان سعودی در جریان سفر به ترکیه اعلام کردند که این کشور محدودیت های غیررسمی بر صادرات ترکیه و هیچ محدودیت گمرکی برای کالاهای ترکیه در عربستان سعودی را لغو کرده است. اردن یکی دیگر از مقصدهای سفر منطقه ای بن سلمان در هفته گذشته بود. در این روند قراردادهای اقتصادی مهمی بین دو کشور در زمینه معدن، ساختمان، انرژی اتمی، واردات و صادرات به امضا رسید.

به دنبال فشارهای اقتصادی اخیر، مصر تلاش های جدیدی برای احیای روابط سیاسی در راستای استثمار اقتصادی انجام داده است. امیر قطر برای نخستین بار پس از تنش های سال ۲۰۱۷ که به تیرگی روابط این کشور با عربستان، امارات و مصر انجامید، به قاهره سفر کرد تا دوران جدیدی را در روابط سیاسی دو کشور آغاز کند. یکی از محورهای این نشست سرمایه گذاری قطر در مصر بود. در این دیدار مقامات مصری اعلام کردند که سرمایه گذاران قطری فرصت مشارکت در حدود ۵۰ پروژه سرمایه گذاری در مصر را دارند. مصر همچنین با روسیه توافق کرد که دو کشور از ارزهای محلی خود در مبادلات تجاری دوجانبه استفاده کنند. وزیر تجارت و صنعت مصر اخیرا گفت که قاهره مکانیزم پرداختی برای استفاده از روبل روسیه در تجارت با مسکو ایجاد خواهد کرد. در اقدامی دیگر، رسانه ها از سفر یک هیئت مصری متشکل از ۱۲ تاجر و اعضای فدراسیون صنعتی مصر به رژیم صهیونیستی برای اولین بار پس از ۱۰ سال خبر دادند. هیئت مصری در این راه با مقامات رژیم صهیونیستی از سازمان های مختلف از جمله انجمن سازندگان رژیم صهیونیستی، فدراسیون اتاق های بازرگانی رژیم صهیونیستی و موسسه صادرات رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

دولت طالبان موافقت ازبکستان را با اجرای کریدور ریلی ترانس-افغان اعلام کرده است. قرار است در نشست بعدی بازسازی افغانستان که در تاشکند ازبکستان برگزار می شود، در مورد تامین مالی این پروژه توافق شود. اخیراً بخش خصوصی روسیه نیز یادداشت تفاهم با اتاق بازرگانی افغانستان امضا کرده است. در چارچوب این تفاهم، واردات گاز، گندم و سایر محصولات از روسیه و صادرات محصولات زراعتی افغانستان به روسیه از طریق خط آهن حریتان – مزار صورت خواهد گرفت.

اما داده های جدید نشان می دهد که واکنش شرکت های چینی به تحریم های روسیه دوچندان است. در حالی که فعالیت شرکت‌های مهم چینی اغلب ادامه داشته است، شرکت‌های بزرگ نفتی چین و همچنین بانک‌های بزرگ این کشور همکاری خود را با روسیه قطع یا کاهش داده‌اند یا از طریق شرکت‌های تابعه خود در بازار روسیه فعالیت می‌کنند.

گزارش جدید آنکتاد در مورد سرمایه گذاری خارجی در جهان نیز داده های جالبی ارائه می دهد. آمریکا همچنان جذاب ترین مقصد برای سرمایه گذاران مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۱ است. در همسایگی ایران، امارات و اسرائیل در رتبه های دوازدهم و نوزدهم قرار دارند.

انتهای پیام