هشدار جدی در مورد تغییرات خودسرانه در سیستم تقسیم کشوری – شما آنلاین هستید


به گزارش ایسنا، بابک نگهداری با اشاره به عملکرد دولت دوازدهم نسبت به پیامدهای تبدیل خودسرانه کشور به واحدهای کوچک سیاسی و بی ثباتی در تجزیه کشور هشدار داد.

وی با ارائه آماری از عملکرد دولت دوازدهم در زمینه ایجاد واحدهای سیاسی جدید، اظهار داشت: در بازه زمانی شهریور ۱۳۹۶ تا مرداد ۱۴۰۰ در مجموع ۱۷۹ شهرستان با پیشنهاد وزارت کشور و مصوبه تأسیس شد. شورای وزیران در واقع در این بازه زمانی تقریبا هر ۸ روز یک شهر ایجاد می شد. از بین ۱۷۹ شهر ایجاد شده، ۱۷۷ شهر کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت دارند و شاهد ایجاد ۷ شهر با جمعیت کمتر از ۵۰۰ نفر بوده ایم. ۹۵ شهر کمتر از ۳۵۰۰ نفر جمعیت دارند. ۶ شهر در حالی ایجاد شد که جمعیت آن کمتر از ۳۵۰۰ نفر بود و در عین حال مرکز بخش نبودند و به عبارت دقیق تر، شرایط شهر بودن را در قانون نداشتند. ۸۹ شهر به دلیل اینکه مراکز منطقه ای هستند به عنوان شهر شناخته می شوند. در مجموع، مابقی اماکن با جمعیت بین ۳۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ نفر (۸۲ مورد)، علی القاعده باید دارای “صلاحیت” باشند تا در ماده (۴) قانون تعریف و مقررات تقسیم دولتی – با به استثنای محدودیت جمعیت ۱۰۰۰۰ نفر – برای تغییر شهر. نگاهی گذرا به ۸۲ شهر ایجاد شده نشان می دهد که شهرها در اکثر موارد واجد شرایط چنین شرایطی نیستند.

رئیس مرکز پژوهش های شورا با بیان اینکه الحاقات اعمال شده به قانون تقسیمات در سال ۱۳۸۸ از این قانون حذف شد، گفت: در این مدت در مجموع ۱۳۰ روستای روستایی ایجاد شده که از این تعداد ۵۵ روستا. . روستاهای روستایی که ۴۲.۴ درصد از کل روستاهای ایجاد شده بر خلاف شرایط مندرج در قانون است. نکته مهم این است که در دولت دوازدهم ۹۹ دستگاه ایجاد شده است که از این تعداد ۲۶ دستگاه (۳/۲۶ درصد) زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت دارند، حتی باید با ارائه لایحه ای به شورای اسلامی شهر ایجاد می شد.

وی ادامه داد: همچنین از مجموع ۴۰ شهر ایجاد شده، ۶ شهر (۱۵ درصد کل شهرهای ایجاد شده) فاقد شرایط مقرر در قانون هستند و به عنوان یک مورد استثنایی باید با طرح لایحه ایجاد شود. به شورای اسلامی .

نگهداری تصریح کرد: جنبه منفی اینکه کشور را بیش از حد به یک واحد سیاسی کوچک تبدیل کند موضوعی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

وی در خصوص روند تبدیل تصادفی روستاها به شهر گفت: مناطق روستایی کارکردهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی متفاوتی دارند. به ویژه مناطق روستایی به دلیل برخورداری از مزارع کشاورزی و منابع طبیعی کانون و اساس تولید مواد غذایی در این کشور است. بنابراین تامین امنیت غذایی جامعه و به طور کلی حفظ استقلال سیاسی-اقتصادی کشور در گرو تداوم و تقویت کارکرد تولیدی مناطق روستایی است. تبدیل بی رویه روستاهای کوچک به شهر پیامدی غیر از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و آسیب رساندن به بخش کشاورزی کشور، برهم زدن تعادل محیط زیست، عدم تعادل جمعیت روستایی و شهری در کشور، ایجاد بار مالی برای دولت، توسعه را نادیده می گیرد. روستاهای روستایی و نهایتاً شهرهای ناکارآمد ایجاد نمی کند.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از جنبه های منفی ایجاد واحد سیاسی جدید تبعات آن برای دولت است. از آنجایی که خود نظام اداری بر اساس تقسیمات کشوری شکل می گیرد، ایجاد واحدهای تقسیمی جدید به معنای افزایش اندازه و حجم دولت و همچنین افزایش بار مالی بر دوش دولت است. به عنوان مثال اگر حداقل ۵۰ درصد پست های سازمانی با تصدی در شهرهای تازه تاسیس تشکیل شود، بار مالی پرداخت هزینه های کارکنان ۴۰ شهر جدید با توجه به هزینه ۱۴۰۰ به مدت یک سال تشکیل می شود. حدود ۱۲ تلاش داشت. البته این رقم شامل هزینه های پرسنلی مربوط به نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی، قوه قضائیه، شهرداری ها، وزارت نفت و شرکت های تابعه و سازمان های تامین اجتماعی و همچنین بار مالی ناشی از امکانات، زیرساخت ها نمی شود. و ساختمانها و تجهیزات مورد نیاز برای تأسیس مؤسسات دولتی (اعتبار برای تملک داراییهای سرمایه ای).

وی با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی با انتشار گزارش‌های کارشناسی مختلف نسبت به پیامدهای منفی تغییرات عجولانه در نظام تقسیمی کشور هشدار داده است، تصریح کرد: تجربه ایجاد واحدهای سیاسی جدید در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سطح بهبود وضعیت نظام تقسیمی کشور است. نظام تقسیمی منجر به تحقق توسعه نمی شود و از سوی دیگر وجوهی که می توانست صرف ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه و اشتغال در منطقه شود، صرف حقوق و مزایای کارکنان شد. ، پست های مدیریتی و ساختمان های دولتی.

وی در پایان تاکید کرد: پیامدهای منفی تبدیل کشور به یک واحد سیاسی کوچک، ضروری است در برنامه هفتم توسعه، لایحه جامع تقسیمات کشوری از سوی وزارت کشور با رویکردی جدید ارائه شود. به منظور ایجاد ثبات در نظام تقسیم شده کشور، جلوگیری از ایجاد واحدهای سیاسی ناکارآمد و کوچک، تسریع در روند توسعه متوازن در سطح منطقه و نقش دولت محلی در توسعه پایدار باید مورد تاکید قرار گیرد.

انتهای پیام