نکاتی برای در امان ماندن از قاتل خاموش


با فرا رسیدن ایام سرد سال، حوادث ناشی از گازگرفتگی که به طور کامل نمی سوزند افزایش چشمگیری پیدا می کند، بنابراین دانستن نکات مهم برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی ضروری و ضروری است.

نکاتی برای در امان ماندن از قاتل خاموش

نویسنده: مریم محرمی

به گزارش دیدشهر (didshahr.ir)، عامل اصلی بسیاری از تصادفات گازی، گازهای ناشی از سوخت های فسیلی است که به هر دلیلی از دودکش خارج نمی شود و در خانه ای که تهویه نمی شود، باقی می ماند.

عدم انتشار گاز در این خانه های کوچک و فرسوده مشکل را دوچندان کرده و احتمال تصادف گاز را تا ۲۵ درصد افزایش می دهد.

در این مقاله به ۷ نکته مهم برای پرهیز از گاز اشاره می کنیم

۱. از سالم بودن بخاری اطمینان حاصل کنید. اگر بخاری مجهز به سیستم کمبود اکسیژن باشد به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

هنگامی که گاز در هوا آزاد می شود با هوا مخلوط می شود و در صورت تماس با شعله یا منبع قابل اشتعال می تواند بسوزد و از بین می رود و باعث بیهوشی می شود.

۲. مسیر دودکش نباید مسدود شود.

هر دستگاه گاز باید به یک شیر مستقل متصل باشد و استفاده از یک شیر و انشعاب گرفتن از آن برای چند دستگاه گاز استاندارد و ممنوع نیست.

شیرهایی که استفاده نمی شوند باید با درپوش پوشانده شوند و هر وسیله گازسوز مانند بخاری و آبگرمکن نیاز به دودکش آزاد با درپوش H شکل دارد.

۳. لوله گرمایش باید در محل اتصال محکم باشد.

هر از چند گاهی از محل اتصال دستگاه گازسوز با دودکش بازدید کنید و از اتصال محکم آن مطمئن شوید.

درپوش های دودکش دیگ ها نیز باید به صورت دوره ای بازدید شود و بررسی شود که این درپوش ها سر جای خود بوده و در اثر باد و طوفان جابه جا نشوند.

در صورتی که روکش در جای خود قرار نگرفته یا برداشته شده باشد باید در جای خود قرار داده شود زیرا عدم وجود روکش دودکش باعث می شود که مواد خارجی و همچنین برف و باران وارد فضای داخل دودکش شده و احتمال آن را افزایش دهد. رسوب گرفته.

مسدود کردن دودکش از خروج محصولات احتراق و در نتیجه احتراق ناقص وسایل گازسوز و خفگی ساکنین جلوگیری می کند.

۴. شیلنگ را در شرایط خوبی با بست های استاندارد نصب کنید.

بهترین اندازه شلنگ حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است. همچنین هنگام نصب شیلنگ باید شیلنگ از سمتی که دریچه گاز قرار دارد وصل شود، یعنی اگر شیر گاز سمت راست است، شلنگ را از شیر گاز به سمت راست گاز بیاورید. آشپزخانه

کشش شیلنگ یا لوله گاز پشت اجاق گاز باعث گرم شدن یا سوختن این لوله در صورت تماس با قطعات داغ می شود و در ساده ترین موارد باعث نشت شدید گاز می شود. از آنجایی که این لوله نامرئی است، احتمال اینکه به موقع خطر را متوقف کنید بیشتر است.

از شلنگ های کهنه و پوسیده استفاده نکنید. این شلنگ باعث نشت گاز و انفجار می شود. به عمر مفید شیلنگ گاز که حدود ۲ سال می باشد توجه کنید.

شیلنگ گاز را با بست ها و پیچ های فلزی ببندید. هرگز از سیم یا هر جایگزین دیگری برای بست های فلزی استفاده نکنید. هیچ چیز نمی تواند شلنگ گاز را به اندازه یک بست فلزی محکم نگه دارد و ممکن است نشت کند.

۵. استفاده از فوم آب و صابون بهترین راه برای بررسی نشت گاز است.

اگر افراد متوجه نشت گاز و پر شدن گاز در داخل خانه خود شدند، باید ابتدا درها و پنجره ها را باز کنند، از کشیدن سیگار، زدن کبریت، یا روشن کردن وسایل برقی خودداری کنند. هیچ منبع قابل اشتعال ایجاد نکنید. سپس با استفاده از کف صابون به دنبال نشت گاز بگردید.

۶. بهتر است دریچه خروجی کولر را ببندید و از خروجی دیگری برای کولر استفاده کنید.

شهروندان اطمینان حاصل کنند که لوله های گرمایش و دریچه های خانه مسدود نشده و به درستی کار می کنند تا دود و بخار به راحتی از این دریچه ها خارج شود.

مردم باید همیشه ورودی و خروجی هوا را برای سوخت مناسب تمیز نگه دارند، زیرا وجود هوا برای سوخت کامل و ایمن و آزادسازی کامل مونوکسید کربن در بخاری ها و شومینه ها ضروری است.

علائم مسمومیت با مونوکسید کربن

مسمومیت با مونوکسید کربن می تواند شامل علائم مختلفی باشد که در بیماری های مختلف دیده می شود. متأسفانه بسیاری از این علائم شبیه آنفولانزا هستند و بیشتر افراد فکر می کنند به آنفولانزا مبتلا شده اند زیرا هوا سرد است و می خواهند استراحت کنند و بخوابند.

۱- سردرد

۲- ضعف جسمانی

۳- سرگیجه و بی قراری

۴- حالت تهوع و استفراغ

۵- خمیازه زیاد

۶- کاهش بینایی

۷- خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از علائم اولیه مسمومیت در انسان است.

اگر افراد در این مرحله متوجه چنین علائمی شوند، می توانند با خروج از ناحیه آلوده از ایجاد مسمومیت جلوگیری کنند.

چگونه به فرد مسموم کمک کنیم؟

تماس با اورژانس و آتش نشانی، انتقال مصدوم به فضای باز، باز کردن دکمه یقه پیراهن و کمربند و لباس تنگ مصدوم، باز نگه داشتن راه هوایی و در صورت امکان اکسیژن رسانی به فرد مسموم از مهمترین موارد است. اقدامات اولیه برای نجات فرد مسموم انجام شود.