نوحه خوانی عاشورایی به سبک اردبیلی


«حسینین یاسی باشلندی» صدایی است که از گوشه و کنار شهر به گوش می رسد و از آغاز عزاداری حسین (ع) خبر می دهد، در ۲۷ ذوالحجه مراسمی به نام تشتش در مساجد اردبیل و حسینیه ها آغاز می شود که آغاز رسمی آن است. از ایام عاشقانه عزاداری امام حسین (ع) و یار وفادارش در واقعه کربلا.

حضور دسته های عزاداری در بازار تاریخی و عزاداری های سنتی از روز دوم محرم و با حضور محله اونچیمیدان یا گازران آغاز می شود. . در روز عزا، عیش و نوش در میان اهالی محله از صبح زود، وسایل و وسایل مورد نیاز عزاداری، «خلاص» یا شعبه های محله اصلی که از محله های کوچکتری تشکیل شده، آماده می شود. از صبح زود عزاداری خود را آغاز می کنند و با دستورات معلوم پس از گذراندن مسیری وارد بازار یا بازار تاریخی اردبیل می شوند.

شهر اردبیل در ماه محرم حال و هوای خاص خود را دارد، بوی محرم از سالگرد وفات مسلم بن عقیل در ماه نهم ذی‌حجه به مشام می‌رسد و نزدیک‌تر به پایان ذوالحجه، این شهر دارای رنگ و چهره متفاوت

سوگواره ملی اردبیل ها در بازار تاریخی

عزاداری محرم در هر شهر و منطقه ای ویژگی های خاص خود را دارد و اردبیل نیز از این قاعده مستثنی نیست، آیین های مختلفی در عزاداری اردبیلی ها برگزار می شود که بیشتر آنها در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است. یکی از مراسم ثبت شده که هر ساله توجه بسیاری را به خود جلب می کند و از مراسم قدیمی اردبیلی ها به شمار می رود، حضور دستان عزاداری از محله های شش گانه اردبیل در بازار تاریخی است. این مراسم در آذرماه ۱۳۹۲ به عنوان عزاداری سنتی مردم اردبیل در بازار تاریخی ثبت ملی شد.

این آیین با حضور برنامه ریزی شده و منظم عزاداران در بازار تاریخی روز دوم محرم آغاز و تا روز هشتم ادامه دارد. در این مدت هر روز به جز جمعه یکی از محله های شش گانه اردبیل به همراه شعبه های آن که از محله های کوچکتری تشکیل شده است در بازار تاریخی اردبیل ظاهر می شود و به صورت قلاده سازی و سینه زنی به عزاداری می پردازند. .

در گذشته در دوران نزاع حیدری ها در میان محله های اردبیل مانند بسیاری از شهرهای ایران برکت وجود داشت که باعث آشفتگی عزا و ناهماهنگی با حضور صنایع دستی در بازار تاریخی شد. سپس و در پایان دوره قاجار برای ایجاد نظم در مراسم عزاداری مقدمات حضور شش محله در بازار تاریخی اردبیل تعیین شد. به این ترتیب عزاداری مردم اردبیل در بازار تاریخی از نعمتی انچیمیدان (گزران)، علی قاپو (دروازه) و چشم باشی (منبع) شروع و با عزاداری حیدری پیرا عبدالمالک، اوچدکان و کجیرانان طوی پایان می یابد. تاور، تاور).

روز با دسته عزاداری در بازار اردبیل

حضور دسته های عزاداری در بازار تاریخی و عزاداری سنتی از روز دوم محرم و با حضور محله اونچیمیدان یا گازران آغاز می شود. .

در روز عزا، عیش و نوش در میان اهالی محله از صبح زود، وسایل و وسایل مورد نیاز عزاداری، «خلاص» یا شعبه های محله اصلی که از محله های کوچکتری تشکیل شده، آماده می شود. از صبح زود عزاداری خود را آغاز می کنند و با دستورات معلوم پس از گذراندن مسیری وارد بازار یا بازار تاریخی اردبیل می شوند.

جماعت اصلی پس از تمام فاصله ها حرکت می کند، به این صورت که در صف اول دسته عزاداری، جماعت اصلی طبل و شیپور حرکت می کند، پس از آن پرچم یا بیرق محله آورده می شود، بزرگان و بزرگان محله. . حرکت پشت بنر و بعد از آن گروه زنجیره و شیردهی حرکت می کند که معمولا با آواز خواندن همراه است.

ریشفیدانان و ریش سفیدان محله های دیگر و همچنین بازاریان مراسم استقبال و پذیرایی از تشییع جنازه برگزار کردند. این مراسم از جلوی مسجد محله شروع می شود و پس از طی مسیر و عزاداری به ویژه در مقابل مسجد جامع به عنوان مکان اصلی بازار تاریخی، مجدداً مقابل مسجد محله و با غروب خورشید به پایان می رسد.

پرچم های تاریخی در دسته های عزاداری

محله های شش گانه اردبیل و چندین محله کوچکتر هر کدام پرچمی دارند که در عزاداری محرم با دستان خود حمل می کنند و نماد این محله است. این پرچم با موضوع عاشورا طراحی شده و نام محله نیز بر روی پرچم درج شده است. برخی از این علم ها قدمت زیادی دارند و جایگاه ویژه ای در بین عزاداران دارند. پرچم اردبیل در ۴ رنگ و طرح می باشد.

طرح های مشکی، سبز، قرمز و ترمه که در گذشته دوخت و آماده سازی هر کدام بیش از یک سال زمان می برد. از جمله پرچم های قدیمی، پرچم محله پیر عبدالملک است که تاریخ های ۱۲۶۲ و ۱۲۷۸ قمری را در خود جای داده است. پرچم محله درواز (علی قاپو) نیز مربوط به سال ۱۱۸۸ هجری قمری است و از کیفیتی استثنایی برخوردار است، ادعای اهدای آن توسط نادرشاه کذب است زیرا تاریخی که روی آن نوشته شده حدود ۲۰ سال پس از مرگ نادرشاه است.

نوحه خوانی عاشورایی به سبک اردبیلی

پرچم محله طاوی معروف به «قوشا بیداق» که نماد انجمن مردم اردبیل است از دو پرچم مجزا تشکیل شده است که با هم متحد شده و به یک پرچم تبدیل شده اند و روی یکی از آنها تاریخ نوشته شده است. . ۱۳۰۴ و در طرف دیگر ۱۳۰۵. درج شده است.

حرمت موضوع بسیار مهمی در تولید پرچم های قدیمی بوده است و دست اندرکاران ساخت آن عموما افراد مومن و مشهوری هستند که پس از اتمام کار نام خود را در اندازه کوچک در کنار پرچم به عنوان تبرک می نویسند. عزاداری امام حسین (ع) در جانشان جاری شود. عزاداری محله های شش گانه اردبیل در بازار تاریخی یکی از اصلی ترین ایام برافراشتن و برافراشتن این پرچم است.

نویسنده: توحید سیف