نمونه برداری ۱۲th مریخ انجام شد – شما آنلاین هستید


دوازدهمین نمونه برداری مریخ انجام شد
دوازدهمین نمونه برداری مریخ انجام شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، تیم پروژه Endurance در توییتر اعلام کرد: این کاوشگر که به اندازه یک خودرو است، چهارشنبه هفته گذشته به سطح سیاره سرخ نفوذ کرد و دوازدهمین نمونه را پوشش داد. این چهارمین عملیات نمونه برداری تحقیقاتی در کمتر از یک ماه گذشته است. کاوشگر ارتجاعی […]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، تیم پروژه Endurance در توییتر اعلام کرد: این کاوشگر که به اندازه یک خودرو است، چهارشنبه هفته گذشته به سطح سیاره سرخ نفوذ کرد و دوازدهمین نمونه را پوشش داد. این چهارمین عملیات نمونه برداری تحقیقاتی در کمتر از یک ماه گذشته است.
در فوریه ۲۰۲۱، کاوشگر Endurance با یک هلیکوپتر نابغه کوچک در ۴۵ کیلومتری منطقه Jezero Crater بر روی سیاره سرخ فرود آمد. میلیاردها سال پیش دریاچه ها و رودخانه هایی در این منطقه وجود داشته است.
هدف Endurance جستجوی نشانه‌های حیات در مریخ و جمع‌آوری ده‌ها نمونه از سنگ‌ها و خاک این سیاره و ارسال آن‌ها به زمین است.
از سپتامبر ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲، ۸ نمونه سنگ و خاک ماه توسط Perseverance جمع آوری شد. این نمونه منشا آتشفشانی دارد. اما ۴ ماموریت نمونه برداری بعدی که بین ۷ جولای و چهارشنبه هفته گذشته (۳ اوت) انجام شد، همه از سنگ های رسوبی بودند.
تغییرات در نمونه گیری نشان می دهد که Endurance اکنون در حال بررسی بقایای سازه های صخره ای ساده و چند لایه است که در طول زمان توسط لجن از رودخانه باستانی Jezero تشکیل شده اند. چنین بقایایی ممکن است حاوی ترکیبات آلی و سایر نشانه های حیات در مریخ نسبت به نمونه های آتشفشانی باشد.
کاوشگر استقامت دارای ۴۳ اتاق نمونه برداری است که ۳۸ محفظه آن را می توان با سنگ و خاک مریخ پر کرد. در حال حاضر دوام ۱۵ محفظه نمونه پر و مهر و موم شده است. ۱۲ اتاق حاوی سنگ هایی از مرکز مریخ، یک اتاق حاوی هوای سیاره و دو اتاق دیگر “نمونه های شاهد” هستند. محفظه کنترل مشابه اتاق جمع آوری نمونه است که سنگ ها و رسوبات مریخ را در خود جای می دهد، با این تفاوت که از قبل با مواد مختلفی پر شده است که می توانند آلاینده های مولکولی و ذرات را جذب کنند.