نظرات لیز تراس با پکن خوشایند نیست – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین از اظهارات اخیر لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس انتقاد کرد. تراس در این مناظره در مقابل ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق انگلیس گفت که دولت انگلیس باید فعالیت شرکت های چینی را ممنوع کرده و صادرات فناوری به این کشور (چین) را محدود کند.

این دو سیاستمدار انگلیسی برای تصدی پست نخست وزیری آینده انگلیس با هم رقابت می کنند.

ژائو در کنفرانس مطبوعاتی امروز (سه شنبه) خود اظهار داشت: ما از این اظهارات متأسفیم و به شدت با آن مخالفیم. من می خواهم به صراحت به سیاستمداران بریتانیایی بگویم که اظهارات غیرمسئولانه در مورد چین از جمله موضوع افزایش به اصطلاح تهدید چین نیست. هر مشکلی را حل خواهد کرد.”

این دیپلمات چینی افزود که در مورد جانشین احتمالی بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی انگلیس که رهبر حزب محافظه کار انگلیس نیز هست، اظهار نظر نمی کند زیرا این موضوع به امور داخلی لندن مربوط می شود.

اظهارات Terras در رابطه با شبکه اجتماعی Tiktok باعث شد که بحث به سمت نحوه برخورد این دو رقیب (Trasa و Sunak) با چین پیش برود. سوناک پیش از این چین را “بزرگترین تهدید برای بریتانیا، اقتصاد جهانی و امنیت ملی” توصیف کرده بود و متعهد شد که نفوذ خود را در بریتانیا محدود کند.

انتهای پیام