نشانه هایی از آسیاب های بادی تاریخی شهر یزد


آسیاب های بادی زیادی در ایران وجود دارند که با توجه به جزئیات طراحی و ساختشان می توان آنها را در دسته خاص ترین و زیباترین بادگیرهای ایران قرار داد.

تا تابستان پدرها بیشتر حرف می زنند و اعضای خانواده با پدران مهربان تر می شوند زیرا در این فصل علاوه بر کنترل تلویزیون، مدیریت کولر را نیز بر عهده دارند! البته این یک شوخی قدیمی است که با فرا رسیدن تابستان پدران را به سر زبان ها بازگرداند و قرن ها و هزاره های زیادی از آن استفاده نمی شد، زیرا در آن دوره که آتش از آسمان نازل می شد، باد انحراف داشت. مانند یک کولر در خانه، و آن را روشن و خاموش کنید. به اندازه کولرهای امروزی راحت نیست.

در این مورد، ما در مورد مکانیسم بادگیر و آنچه در اطراف این خنک کننده خنک و دوستدار محیط زیست می چرخد ​​صحبت خواهیم کرد.

دمنده چگونه کار می کند؟

برجی که بر روی پشت بام خانه برای تهویه و سرمایش ساخته شده است. این ساده ترین تعریف بادگیر است که خوشبختانه هنوز هم به تعداد زیاد در شهرهای یزد، کرمان و هرمزگان دیده می شود. پنکه یک کولر قدیمی ایرانی است که بر اساس اقلیم هر منطقه طراحی شده و بر اساس استانداردهای محیطی هر اقلیم و با توجه به سرعت و جهت باد مورد نظر ساخته شده است. معماران برای ساختن بادگیر مربع شکل به پشت بام می رفتند و از محل رو به اتاق حوض که برای بادگیر ساخته شده بود، دیوار بادگیر را با خشت و آجر بالا می بردند تا به ارتفاع معینی برسد. لت ها و دیوارهای روی این دیوارها مرحله بعدی ساخت بادگیر هستند. مخزن دارای یک استخر کوچک است، بادگیر درست بالای این استخر روی پشت بام تعبیه شده تا جریان هوا را به سمت آب استخر هدایت کند و ساکنان خانه را با باد خنک کند و از گرمای تابستان نجات دهد. این بزرگترین غنیمت مخصوصا برای کویرنشینان خرممپزان است.

بادگیر چیست؟

شیشه جلو در ایران به روش های مختلفی طراحی می شود. برخی از آنها در دنیا نفت ندارند، حتی در مورد برخی بادگیرها کشورهای همسایه ایران از آنها تقلید کرده اند. معمولا بادگیرها در ایران به صورت مربع و چندضلعی منظم ساخته می شوند. البته مثلث ها در این طرح جایی ندارند. دلیل تنوع بادگیرها، تفاوت آب و هوا و میزان وزش باد در هر شهر است. به عنوان مثال در شهر یزد بیشتر بادگیرها بلند، چهار و هشت طرفه هستند اما در اردکان و میبد که فاصله چندانی با یزد ندارند بادگیرها کوتاه و یک طرفه هستند. در این شهرها گرد و غبار و طوفان های شن از سمت کویر به بادهای کویری پیوسته اند و به همین دلیل بادگیرهایی با پشت به طوفان ها و در جهت بادهای مساعد ساخته می شوند. به طور کلی بادگیرهای ایرانی به دسته های اردکانی، کرمانی و یزدی تقسیم می شوند.

پنکه های اردکانی ساده تر و مقرون به صرفه تر هستند و به همین دلیل می توان برای هر اتاق یکی از آنها ساخت. بادگیر کرمانی ساده‌تر از بادگیر اردکان است و بیشتر برای آب انبار استفاده می‌شود. در مقایسه با این دو نوع، توربین‌های بادی یزدی معماری پیچیده‌تر، طراحی بیشتر و ارتفاع بالاتری دارند و معمولاً از چهار طرف به بالا ساخته می‌شوند، اما چرا یزد را شهر توربین‌های بادی می‌نامند؟ از آنجایی که یزد بیشترین تعداد بادگیر را در ایران دارد، در گذشته بادگیر در بالای اکثر خانه ها وجود داشت.

بادگیرهای یزدی قدیمی و چشم نواز هستند

آسیاب‌های بادی در ایران در شهرهای یزد، میبد، طبس، کرمان، کاشان، اصفهان، بندرلنگ، قشم، قم و همچنین جنوب تهران پراکنده هستند. برخی از این بادگیرها همچنان پابرجا هستند و برخی دیگر مانند بادگیر لافت در هرمزگان بر اثر زلزله یا گذشت زمان و عدم نگهداری از بین رفته است. در ادامه با چند آسیاب بادی زیبا و متفاوت یزد آشنا خواهید شد.

بالاترین مقاومت خاک رس در برابر باد

پارک دولت آباد یکی از پارک های ایران است که به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. برج بادی پارک ۳۳.۸ متر ارتفاع دارد و بلندترین برج بادی سفالی شناخته شده در جهان است. این پارک در اواخر دوره افشاریه ساخته شد و عظمت آن کافی بود که محمدتقی خان بافقی والی یزد ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر ساخت و آب را از مهریز به یزد و محل فعلی پارک دولت آباد آورد. .

تنها آسیاب بادی گرد در جهان

در بافت قدیم یزد بادگیرهایی روی پشت بام ها تا چشم کار می کرد ساخته می شد. بنابراین طبیعی است که معماران در طول دوره های رونق بادگیرها به فکر ساخت بادگیرهای مختلف باشند. یکی از بادگیرهای تاریخی و ارزشمند یزد در شهر بهاباد قرار دارد. بادگیرهای این بنا به شکل گرد ساخته شده اند و کارشناسان معتقدند هدف معماران این بنا شکستن هنجارهای معماری آن زمان بوده است. آسیاب‌های بادی با اشکال مختلف در سراسر شهر یزد و ایران وجود دارد، اما این آسیاب بادی در بهاباد تنها آسیاب بادی گرد در جهان است.

تنها شش بادگیر یزد

این آب انبار مربوط به دوره قاجاریه و در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و تنها شش بادگیر یزد به شمار می رود که به خاطر بادگیرهای بلند، زیبا و هشت ضلعی و همچنین وسعتش مشهور است. گنبد تخم مرغی

نویسنده: اکرم انتصاری