نامه وزارت خارجه روسیه به گوترش در اعتراض به میزبانی آمریکا از سازمان ملل – شما آنلاین


نامه وزارت خارجه روسیه به گوترش به میزبانی آمریکا از سازمان ملل متحد اعتراض کرد
نامه وزارت خارجه روسیه به گوترش به میزبانی آمریکا از سازمان ملل متحد اعتراض کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: آمریکا به عنوان کشور میزبان در برابر سازمان ملل و تمامی اعضای آن مسئول است. این کشور باید اقداماتی را انجام دهد تا هر کشور عضو بتواند در امور مربوطه عادی و راحت باشد […]

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: آمریکا به عنوان کشور میزبان در برابر سازمان ملل و تمامی اعضای آن مسئول است. این کشور باید اقداماتی را انجام دهد تا هر کشور عضو بتواند به طور عادی و راحت در مسائل مربوط به این سازمان مشارکت کند. البته آمریکا این مسئولیت را نادیده می گیرد. از این رو، اخیراً نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش فرستادم که او نیز به نوبه خود مسئول وادار کردن کشور میزبان (ایالات متحده) به رفتار متناسب است.»
لاوروف در عین حال در پاسخ به سوالی مبنی بر مشارکت روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر تاکید کرد که «روسیه بدون نماینده نمی تواند در سازمان ملل باشد و کشورهای غربی اجازه تصمیم گیری در این زمینه را ندارند».
وی افزود: در مورد حضور ما در آنجا – همانطور که پرسیدید آیا هیئت مسکو حضور خواهد داشت یا خیر – خواهیم دید که دوستان آمریکایی ما به دلیل آزادی، ورود هیئت ما را ممنوع خواهند کرد.
لاوروف تصریح کرد: توافقی که بین سازمان ملل و ایالات متحده در مورد مقر این سازمان حاصل شده است به دبیرکل این سازمان اجازه می دهد در صورت نقض وظایف واشنگتن، مواردی را به او یادآوری کند. حالا دبیرکل سازمان ملل این حق را یا نمی خواهد یا ندارد، اما ما این را به او یادآوری می کنیم.
به گفته سرگئی لاوروف، روسیه این عقب‌نشینی را زمانی آغاز کرد که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به‌طور غیرقانونی برخی از دارایی‌های دیپلماتیک روسیه را در هفته‌های آخر تصدی وی در کاخ سفید تصرف کرد. ایالات متحده متوجه شده است که به دلیل شهرت خود در عرصه بین المللی، از مذاکره با کشورهایی که مواضع آنها با مواضع خود در تضاد است، می ترسد.
انتهای پیام