میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در پشت ، بین مهره ها ، صفحات غضروفی به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری ساختاری ژله مانند دارد که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد می توانند به دلیل دیسک کمری که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی داشته باشند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت بیرون زدگی دیسک ، ماده دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روشهای غیرجراحی درمان کند که معمولاً با روشهای غیرجراحی در مدت 6 هفته بهبود می یابد.در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمتهای ستون فقرات عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی عبور کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق سوراخی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

Anulus fibrosus. این حلقه بیرونی دیسک سخت و انعطاف پذیر است.
Nucleus pulposus. این مرکز نرم ، مانند ژله دیسک است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

پشت انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره قسمت پایینی کمر را تشکیل می دهد. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد تنها پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که هسته ژله به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود فشار می آورد. این فشار بر روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود اگر فشار همچنان ادامه یابد ، هسته ژله ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کند یا باعث برجستگی حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر غالباً ناشی از سایش معمولی و مرتبط با سن در ستون فقرات است. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی ممکن است خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش در حین بلند کردن نیز می تواند پشت شما را قابل لمس کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیتهای مکرر که به ستون فقرات فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانندگی مکرر. پایین آمدن طولانی مدت و همچنین لرزش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک های شما فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم در پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم فتق دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چندین روز طول بکشد ، سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد عصب سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت در حال اجراست
 • فشردگی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در طول دوره بهبودی خود قسمت هایی از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً ماهیت غیر جراحی دارد. درمان بر تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، مدت بیشتری از پای خود دور نشوید. هنگام از سرگیری فعالیت های خود ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیتهای بدنی خود را به آهستگی پایین بیاورید و کنترل کنید ، به ویژه خم شدن به جلو و بالا.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروی شبه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکروسکوپی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روشی است که برای درمان فتق دیسک استفاده می شود. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق شده دیسک همراه با قسمتهای اضافی که بر عصب نخاعی فشار وارد می کنند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به روش بزرگتری نیاز باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه پیاده روی ساده (مانند 30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *