منطقه اردبیل در ماه های گرم تابستان مقصد گردشگری است


سردی هوا در تابستان طاقت فرسا، استان اردبیل را به یکی از اولین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است.

پل معلق

زمانی که مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند، فرصت خوبی برای خانواده ها فراهم می کند و اگر مقصدی هوای مطبوع داشته باشد، بیش از هر چیز مردم را وسوسه می کند.

علاوه بر شرایط آب و هوایی، عوامل دیگری نیز در انتخاب یک مقصد گردشگری مهم هستند که از آن جمله می توان به جاذبه های طبیعی و دست ساز انسان اشاره کرد.

منطقه اردبیل یکی از توریستی ترین مناطق کشور به شمار می رود و جاذبه های مختلف از جمله آب معدنی گرم، طبیعت، آب و هوای مناسب در تابستان و هوای خاص در زمستان و جاذبه های دست ساز بشر مانند پل های معلق گردشگران زیادی را به اردبیل می کشاند. اما در بررسی آمار ورود گردشگران به استان اردبیل شاهد تفاوت هایی در پذیرش این منطقه به عنوان مقصد گردشگری در فصول مختلف سال بودیم که بیش از سایرین تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار داشت.

منطقه اردبیل در فصل پاییز و زمستان از شرایط آب و هوایی ویژه ای بهره می برد که می تواند اولین انتخاب برای علاقه مندان به گردشگری زمستانی باشد، به خصوص که پیست های اسکی، بوم گردی کوهستانی، آب های گرم و طبیعت برفی آماده پذیرایی از گردشگران برای تجربه زندگی متفاوت هستند. اما قطعا تعداد گردشگرانی که در فصل زمستان و برای این منظور مقصد خود را انتخاب می کنند کمتر از گردشگران تابستانی است، حتی در ایام پیک سفر در ایام نوروز، اردبیل همچنان انتخاب اول گردشگران نیست، زیرا هنوز هوا در اردبیل کاملا سرد است. و نسبت به سایر استانها شرایط بهتری مانند شیراز و مازندران دارند. اما بحث در مورد اردبیل در فصل بهار و تابستان متفاوت است و با گرم شدن هوا در نقاط مختلف کشور، مسافران بیشتری قصد رفتن به اردبیل را دارند.

در سال‌های اخیر پس از سلامت انسان، همه‌گیری کرونا بیش از هر چیز دیگری صنعت گردشگری را تحت تأثیر قرار داده است، در حالی که اکثر مشاغل و صنایع با چالش‌هایی مواجه هستند، گردشگری حداقل برای مدتی کاملاً تعطیل شده است و به همین دلیل برای بررسی وضعیت گردشگری در کشور تلاش می‌شود. باید به سال های قبل از کرونا برگردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه اردبیل در خصوص استقبال گردشگرانی که در تابستان ۹۷ به اردبیل سفر می کنند، گفت: در تابستان ۱۳۹۷ بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص سفر و اسکان مسافران رسمی و همچنین طبق آمار ترافیک اردبیل اولین مقصد گردشگری کشور است.به گفته مدیر آژانس مسافرتی، تابستان سریع ترین فصل رشد گردشگری در اردبیل است.مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل تاکید کرد: اردبیل با وجود آب و هوای مطبوع و خنک و همچنین طبیعت بکر و زیبای ایران، ییلاقی کشور است و به دلیل جاذبه ها و ظرفیت بالای منطقه و همچنین زیرساخت های ایجاد شده در این بخش گردشگری به اولین مقصد گردشگری در فصل بهار و تابستان تبدیل شده است.

علاوه بر شرایط آب و هوایی، جاذبه های موجود نیز گردشگران را به سفر به اردبیل ترغیب می کند، زیرساخت های گردشگری در حال توسعه است و امکانات مناسبی برای اسکان گردشگران ایجاد شده است.

جاذبه های طبیعی و لطف خداوند در صدر فهرست جاذبه های منطقه قرار دارد. مسافران برای بهره مندی از زیبایی های طبیعی اردبیل، از جنگل فندالو، رشته کوه سبلان، چشمه های آب گرم معدنی و طبیعت چهارفصل سرنگیر در سراسر منطقه به اردبیل سفر می کنند.، گردشگری و صنایع دستی، شاخص های مهمی در این زمینه ایجاد شده است. به عنوان مثال در حوزه گردشگری استان اردبیل، سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در زمینه سرگرمی های هیجان انگیز و پل های معلق تشویق شده اند. و هم اکنون استان اردبیل به دلیل وجود پل معلق کف شیشه ای هیر، پل معلق مشگین شهر، پل معلق پیرتقی و پروژه های در دست اجرا در این منطقه به استان پل معلق شهرت یافته است.

علاوه بر این، مسئولان استانی در تلاش برای افزایش اسکان مسافران در اردبیل هستند، معتقدند در گذشته محدودیت‌های جاذبه‌های دست‌ساز باعث اقامت کوتاه‌مدت مسافران در اردبیل می‌شد، در حالی که با ایجاد مکان‌های جدید این اهمیت بیشتر شده است. بنابر اعلام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در عید نوروز ۱۴۰۱ و تعطیلات نیمه خرداد به سه روز افزایش یافت.

استقبال گردشگران از اردبیل در تعطیلات نیمه خرداد سال ۱۴۰۱ و پس از کاهش نسبی تب همه گیر کرونا نشان داد که اردبیل می تواند بار دیگر اولین مقصد گردشگری تابستانی در تابستان ۱۴۰۱ باشد، آمارهای منتشر شده توسط مجموعه هیرلند نشان می دهد. در یک روز ۶۱۰۰۰ نفر بر روی پل معلق کف شیشه ای حضور یافتند و رکورد ورود گردشگران به این مجموعه با حضور ۱۲ هزار نفر شکسته شد. نادر فلاحی در این خصوص گفت: در تعطیلات خردادماه ۱۳۴ هزار و ۲۲۴ اقامتگاه در هتل ها و مراکز اقامتی استان به ثبت رسید و رکورد تعداد گردشگران در اردبیل شکسته شد که آغازی برای حضور پرشمار گردشگران در تابستان خواهد بود. و ما سعی کردیم برای میزبانی از این گردشگران آماده باشیم.»

با این تعبیر به نظر می رسد که کلبه های ییلاقی ایران، مناطق چشمه های آب گرم، طبیعت طبیعی و شبکه سر سبز سبلان با تلاش در توسعه زیرساخت های گردشگری و تعریف پروژه ها و حتی اقداماتی مانند افزایش تعداد موزه های باستان شناسی و ایجاد ۵ موزه انجام شده است. ستاره های هتل ها ، استقرار مجتمع های گردشگری و تفریحی جذاب از جمله دوچرخه های هوایی در مجموعه هیرلند بار دیگر اولین مقصد بسیاری از گردشگران در تابستان ۱۴۰۱ خواهد بود.

نویسنده: توحید سیف

هیئت گردشگری


گردشگری منطقه اردبیل طبیعت منطقه اردبیل