معرفی ۵ موزه اسباب بازی


در بسیاری از کشورها، گنجینه های گرانبهایی از انواع عروسک ها و اسباب بازی ها به موزه ها راه پیدا کرده است. به همین منظور از ۵ موزه اسباب بازی برتر دنیا دیدن خواهیم کرد.

موزه جنبه مهربان و نه غم انگیز تاریخ است. خواندن و شنیدن تاریخ به قدری پیچیده و پر از ابهام و نقاط تاریک است که مخاطبان آن باید بسیار فعال باشند تا خمیازه نکشند و به خواب نروند. اما موزه ها با آوردن تاریخ به چشم ما، درک گذشته را برای ذهن ما آسان تر می کنند.

با این حال، اکثر آنها مکان های دلپذیری برای کودکان نیستند، زیرا موضوعات به وضوح برای بزرگسالان جالب و قابل درک است و به دلیل قوانین سفت و سخت – البته قابل درک – در بازدید. به این ترتیب بچه ها از بین مخاطبان موزه کنار گذاشته می شوند، البته اگر عروسک ها نباشند! در بسیاری از کشورها گنجینه های گرانبهایی از انواع عروسک ها و اسباب بازی ها به موزه ها راه پیدا کرده است تا هم کودکان بتوانند به شیوه خود با تاریخ ارتباط برقرار کنند و هم سفر وسایل بازی و اسباب بازی هر از گاهی فراموش نشود.

در مورد امروز، ما به پنج موزه اسباب بازی معروف در جهان نگاه می کنیم.

۱- موزه اسباب بازی پراگ جمهوری چک

چه ویژگی هایی دارد؟ موزه اسباب بازی پراگ در قلب قلعه پراگ واقع شده است. بزرگترین قلعه قرون وسطایی جهان که همان شکل، برج ها و استحکامات را حفظ کرده و دیدنی است.

اونجا چه اتفاقی افتاد؟ هفت اتاق کاخ مملو از عروسک‌های باربی، اسباب‌بازی‌های چوبی، قطارها و ماشین‌های مدل، عروسک‌های سرامیکی با لباس‌های دست‌دوز و اسباب‌بازی‌های دوران یونان باستان است. در قسمت تعاملی موزه امکان بازی با اسباب بازی وجود دارد.

چگونه از آنجا بازدید کنیم؟ در وب سایت موزه به آدرس muzeumhracekpraha.cz، “EN” را در نوار بالا انتخاب کنید تا زبان سایت را برای شما آسان کند. سپس به بخش Exhibits بروید. در اینجا اسباب بازی های موزه در بخش های مختلف وجود دارد. عروسک، ربات، چوب و غیره جدا شده تا بتوانید عکس های آنها را ببینید.

۲- بزرگترین موزه اسباب بازی دنیا برانسون آمریکا

چه ویژگی هایی دارد؟ از سال ۱۸۰۰ میلادی تا به امروز بیش از یک میلیون اسباب بازی در این موزه به نمایش گذاشته شده است. از اسباب‌بازی‌های عتیقه گرفته تا مجموعه‌ای از چهره‌های اکشن و شخصیت‌های ابرقهرمانی خیره‌کننده از فیلم‌هایی مانند جنگ ستارگان و پیشتازان فضا.

اونجا چه اتفاقی افتاد؟ ویژگی های تعاملی این موزه آن را از دیگر انواع مشابه متمایز می کند. بازدیدکنندگان جوان موزه برانسون می‌توانند از برخی از اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های فکری موزه لذت ببرند و از تاریخچه این اسباب‌بازی یاد بگیرند.

چگونه از آنجا بازدید کنیم؟ بازدید از موزه به صورت آنلاین و سه بعدی امکان پذیر نیست، اما در وب سایت آن worldslargesttoymuseum.com در قسمت گالری می توانید نمونه عکس های موزه را مشاهده کنید.

۳- موزه اسباب بازی استانبول

چه ویژگی هایی دارد؟ ببیش از ۴۰۰۰ قطعه اسباب بازی که قدمت برخی از آنها به قرن هفدهم بازمی گردد، از ۴۰ کشور جهان در یک دوره ۲۰ ساله جمع آوری شده و در موزه استانبول جمع آوری شده است. موسس این موزه یک شاعر ترک بود.

اونجا چه اتفاقی افتاد؟ با توجه به موضوع هر بخش، دستورالعمل هایی به بازدیدکنندگان داده می شود. به عنوان مثال، در بخش اسباب بازی های فضایی، کودکان تاریخچه تلاش های انسان برای رفتن به ماه را می آموزند و در بخش قطار اسباب بازی کلاسیک، با انقلاب صنعتی آشنا می شوند. ارائه نمایش ها و کارگاه های آموزشی ساخت اسباب بازی، رباتیک و اوریگامی از دیگر برنامه های این موزه است.

چگونه از آنجا بازدید کنیم؟ وب سایت موزه را به آدرس istanbuloyuncakmuzesi.com باز کنید، به بخش TUR 360 درجه بروید و از بخش های مختلف آن به صورت سه بعدی دیدن کنید. در صفحه اینستاگرام Istanbulloyuncakmuzesi عکس ها و فیلم های جالب زیادی از موزه بارگذاری شده است.

۴- موزه اسباب بازی و مدل برایتون انگلستان

چه ویژگی هایی دارد؟ برایتون، یکی از بزرگترین موزه های اسباب بازی در جهان با مجموعه ای بی نظیر از اسباب بازی های اروپایی و بریتانیایی، در زیر ایستگاه قطار شهر واقع شده است. این موزه که در واقع چهار زیرزمین با معماری ویکتوریایی در مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع است، حدود ۱۲ هزار اسباب بازی در خود دارد.

اونجا چه اتفاقی افتاد؟ موزه برایتون مملو از کپی‌های سه‌بعدی دقیق و اسباب‌بازی‌های کلاسیک قرن نوزدهم است که در سه بخش اصلی قطار، هواپیما و ماشین‌های اسلات وجود دارد. یک عکس‌خانه ۹۰۰۰ صفحه‌ای و یک دایره‌المعارف آنلاین که تاریخچه اسباب‌بازی‌ها را در اروپا از انقلاب صنعتی تا اواسط قرن بیستم ردیابی می‌کند، کار این موزه را چیزی فراتر از سرگرمی می‌سازد.

چگونه از آنجا بازدید کنیم؟ وب‌سایت brightontoymuseum.co.uk تعدادی ماکت و اسباب‌بازی از موزه را نشان می‌دهد.

۵- موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور میسوری آمریکا

چه ویژگی هایی دارد؟ ۷۲۰۰۰ اسباب بازی از جمله خانه های عروسک و مدل های مینیاتوری ظریف سازه های معماری و ماشین های کلاسیک از حدود ۱۰۰ سال پیش تا به امروز در موزه ملی میسوری جمع آوری شده است.

اونجا چه اتفاقی افتاد؟ موزه میسوری علاوه بر نمایش مجموعه دائمی خود، به طور منظم میزبان نمایشگاه های مختلف اسباب بازی است. به عنوان مثال، یکی از این نمایشگاه ها درباره نقش اسباب بازی ها در کسب مهارت هایی است که به کودکان در انتخاب شغل آینده کمک می کند. این موزه در سال ۲۰۱۵ بازسازی شد تا با افزودن تجهیزات مدرن مانند صفحه نمایش های ویدئویی، نسل جدیدی را در موزه به گونه ای حفظ کند که برای آنها ملموس تر باشد.

چگونه از آنجا بازدید کنیم؟ در سایت toyandminiaturemuseum.org اسباب بازی ها و مدل های مینی به طور جداگانه معرفی شده اند و اطلاعات دقیقی در مورد مواد، ابعاد و تاریخچه آنها وجود دارد. در سایت theclio.com می توانید با جستجوی نام موزه به صورت آنلاین و سه بعدی از آن بازدید کنید.

موزه ملی اسباب بازی

اگر از بازدیدکنندگان موزه هستید حتما می دانید که ما چندین موزه اسباب بازی در ایران داریم. مانند موزه عروسک ملل که در سال ۲۰۱۳ در تهران با مجموعه ای متشکل از ۷۰۰ عروسک از ۵۴ کشور جهان آغاز به کار کرد. در حال حاضر، این موزه دارای بیش از ۲۰۰۰ قطعه عروسک از ۸۰ کشور و فرهنگ مختلف است. عروسک‌های افغانی، ماتریوشکای روسی، عروسک‌های چینی، عروسک‌های بی‌چهره تاجیکی و عروسک‌های قومیتی مانند خراسانی‌ها از سیب، ساقه‌های برنج گیلانی و عروسک‌های باران‌جوی مازنی بخشی از این گنجینه هستند که ۲۵ سال از جمع‌آوری آن می‌گذرد. در موزه ملل عروسک، نمایشگاه های جالبی مانند نمایشگاه اسباب بازی های قدیمی کودکان و کارگاه های مختلف نمایش و داستان با حضور عروسک ها برگزار می شود. موزه اسباب بازی و عروسک کاشان در بافت تاریخی شهر واقع شده و محل قاجاریه است که مجموعه ای از عروسک های ۱۵۰ سال پیش و اسباب بازی های حداقل ۱۰۰ ساله از کشورها و اقوام مختلف را در خود جای داده است.

منابع: stanbultourstudio.com، bransonshows.com، tripadvisor.co.uk، guidetoprague.net