مطالعه دیگری نشان می دهد که تقویت کننده واکسن، Omicron را خنثی می کند


تصویر خبر: مطالعه دیگری نشان می دهد که تقویت کننده واکسن اومیکرون را

پنجشنبه، ژانویه. ۲۰، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

اگر به شواهد بیشتری نیاز دارید که نشان دهد واکسن سوم کووید مورد نیاز است، تحقیقات جدید بریتانیایی تأیید می‌کند که تقویت‌کننده‌ها می‌توانند نوع Omicron ویروس را “خنثی” کنند.

برای رسیدن به این نتیجه، آنها ۶۲۰ نمونه خون از ۳۶۴ کارمند مراقبت های بهداشتی و کارمند مؤسسه فرانسیس کریک و موسسه ملی تحقیقات سلامت UCLH مرکز تحقیقات بیومدیکال در لندن را تجزیه و تحلیل کردند.

افرادی که تنها دو دوز از واکسن AstraZeneca یا واکسن فایزر دریافت کرده بودند، در برابر نوع Omicron نسبت به انواع آلفا و دلتا محافظت کمتری داشتند. سطح آنتی بادی در سه ماه اول پس از دوز دوم کاهش یافت، اما دوز سوم (تقویت کننده) سطح آنتی بادی هایی را افزایش داد که با نوع Omicron مبارزه می کنند.

در افرادی که واکسن فایزر را برای هر سه دوز دریافت کردند، سطح آنتی بادی علیه Omicron پس از نوبت سوم مشابه سطوح علیه دلتا پس از دو نوبت بود. محققان دریافتند به طور کلی، سطح آنتی بادی در برابر Omicron پس از سه دوز تقریباً ۲.۵ برابر بیشتر از پس از دو دوز بود.

همچنین در افرادی که دو دوز واکسن AstraZeneca یا واکسن فایزر دریافت کرده بودند و قبلاً علائم COVID-19 داشتند، در مقایسه با افرادی که علائم قبلی COVID-19 نداشتند، سطوح بالاتر آنتی بادی علیه نوع Omicron نیز یافت شد.

به گفته تیمی که این تحقیق را به عنوان بخشی از آنچه به عنوان مطالعه میراث SARS-CoV-2 شناخته می شود، سطوح آنتی بادی به تنهایی اثربخشی واکسن را پیش بینی نمی کند، اما نشانگر خوبی برای محافظت در برابر COVID-19 شدید و بستری شدن در بیمارستان است.

اما گفت: “افرادی که خارج از مراکز واکسیناسیون در صف ایستاده اند باید مطمئن شوند که تقویت کننده واکسن بهترین راه برای محافظت از آنها در برابر Omicron است. و برای افرادی که هنوز واکسن تقویت کننده یا حتی اولین دوز را دریافت نکرده اند، خیلی دیر نیست.” وال، مشاور بیماری های عفونی UCLH و پژوهشگر ارشد بالینی برای مطالعه Legacy.

“این نوع جدید می تواند بر بلوک ایمنی ایجاد شده توسط دو دوز واکسن غلبه کند، اما خوشبختانه پس از دوز سوم، فعالیت خنثی کننده در اکثریت قریب به اتفاق افراد قوی است. دوز سوم دفاع ما را بالاتر می برد و ویروس را سخت تر می کند. وال در انتشار خبری موسسه کریک توضیح داد که باعث کووید-۱۹ شدید شود.

یافته ها به صورت آنلاین در ژانویه منتشر شد. ۱۹ به عنوان نامه پژوهشی در لانست مجله پزشکی

دیوید بائر، رهبر گروه کریکز می‌گوید: «در حالی که نوع Omicron دارای جهش‌های قابل‌توجهی بیشتر از سایر انواع اخیر، مانند آلفا و دلتا است، داده‌های ما نشان می‌دهد که تقویت‌کننده‌ها سیستم ایمنی بدن ما را برای ایجاد یک واکنش گسترده که قادر به مقابله با آن است، سوق می‌دهند.» آزمایشگاه تکثیر ویروس RNA و عضو کنسرسیوم ملی ویروس شناسی ژنوتیپ به فنوتیپ بریتانیا.

سونیا گاندی محقق ارشد Legacy در Crick و مشاور مغز و اعصاب در UCLH است. او گفت: “اکنون که ما ثابت کرده ایم که تقویت کننده ها در برابر نوع Omicron موثر هستند، تحقیقات آینده باید به مدت و تداوم این پاسخ تقویت کننده توجه کند. گونه های جدید نگران کننده با تکامل همه گیری همچنان ظاهر می شوند، بنابراین نظارت موثر بر سیستم ایمنی بدن برای پاسخگو ماندن و محافظت لازم است.»

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد Omicron، به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مراجعه کنید.

منبع: موسسه فرانسیس کریک، انتشار خبری، ژانویه. ۱۹، ۲۰۲۲

رابرت پردت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/