مطالعه در مورد سدهای معیشتی منطقه نهایی می شود


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: مطالعات سد معیشتی تا پایان امسال در اردبیل به پایان می رسد.

سد خشکسالی


علی حیدری در جلسه شورای اداری مشگین شهر اظهار داشت: نیازمند احداث سد معیشتی در مناطق مختلف استان هستیم و با نظر کارشناسی اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه سد سبلان مشگین شهر یکی از سدهای مهم و حیاتی کشاورزی و ۷ استان است، خاطرنشان کرد: رهاسازی بیش از ۱۰ میلیون مترمکعب آب به این سد در روزهای اخیر باعث شده تا این سد تا حدودی نیاز داشته باشد. . یافت می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: با احداث سدهای بزرگ، نقاط مختلف منطقه به سرعت وارد چرخه ذخیره آب شده و خسارات ناشی از خشکسالی تا حدود زیادی جبران می شود.

حیدری افزود: امسال با توجه به بارندگی در ماه های پایانی سال گذشته و روزهای اول سال زمزمه های خشکسالی و کم آبی به گوش می رسد که در این صورت دولت برنامه ریزی های گسترده ای برای نجات خشکسالی ها انجام می دهد. مناطق.”

وی با انتقاد از استفاده غیرمجاز برخی از بهره برداران سد سبلان از آب گفت: تعداد کمی از کشاورزان و باغداران منطقه برای استفاده قانونی و قانونی از آب سد سبلان با شرکت های آب منطقه ای قرارداد منعقد کرده اند و برخی نیز به صورت غیرمجاز از آب سد استفاده می کنند. “

حیدری در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: طرح های تفکیک آب شرب و کشاورزی شمال استان در حال انجام است و امسال ۲۰۰ میلیارد ریال برای تصفیه سد میل مغان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه امسال مطالعات پنج سد در نقاط مختلف استان نهایی می شود، از آبگیری دو سد عمارت و گیوی و آغاز عملیات اجرایی دو سد هشتجین و کلاهسر در آینده نزدیک خبر داد. . آینده.

حیدری تصریح کرد: پیش بینی و اجرای سدها برای جمع آوری آب های سطحی و ذخیره آن از برنامه های اساسی دولت در استان اردبیل است و قرار است برخی از سدها و طرح نهایی آن افتتاح شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت: ساخت ۱۰ سد بزرگ در استان در سال های اخیر اجرا و مطالعه فنی ۱۰ سد مخزنی دیگر با مجوزهای لازم از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان کرد: سد احمد بیگلو مشگین شهر، سد بفراجرد خلخال و سد تازه کند گرمی سه سدی هستند که از سال ۱۳۷۷ شروع به کار کردند و بخشی از آب مورد نیاز اردبیل را تامین می کنند.


سد