مشخصات سنگ فیروزه مرده – شهرخان


سنگ فیروزه جذاب یکی از پرطرفدارترین سنگ های تزیینی است که مردم دنیا برای جواهرات خود از آن استفاده می کنند.

RE13 224

این سنگ از قرن ها قبل از میلاد مسیح شناخته شده است و از آن به عنوان سنگ محافظ یاد می شود. سنگ های فیروزه به دلیل رنگ های جالب خود شناخته می شوند که بسته به هر منطقه متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات سنگ های فیروزه پس از مدتی استفاده جذابیت رنگ خود را از دست می دهند که به آن سنگ فیروزه مرده می گویند.

وقتی سنگ فیروزه به مرور زمان رنگ اصلی خود را از دست می دهد و به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط خاص به رنگ سبز تیره در می آید به آن سنگ فیروزه مرده می گویند. این سنگ ارزش فیروزه اصلی را ندارد و برای داشتن دوباره فیروزه آبی زیبا باید آن را بازسازی کنید.

از جمله عواملی که باعث از بین رفتن رنگ فیروزه می شود عبارتند از:

  • نور مستقیم خورشید: اگر فیروزه به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرد رنگ خود را از دست داده و کدر می شود. به دلیل این حساسیت بالا به نور خورشید، لازم است اطمینان حاصل شود که سنگ آبی خود را برای ضدعفونی در معرض سنگ آبی قرار ندهید.
  • حرارت زیاد: قرار دادن سنگ فیروزه بر روی بخاری، گاز یا هر وسیله دیگری که به خودی خود تولید گرما کند، عمر سنگ را کاهش داده و پس از مدتی باعث تغییر رنگ آن می شود.
  • آب گرم: اگر انگشتر فیروزه می پوشید، باید در هنگام آشپزی و فعالیت های روزانه بیشتر مراقب باشید. اگر قصد دوش گرفتن یا شستن ظروف با آب گرم دارید، باید زیورآلات فیروزه ای را بردارید و پس از اتمام کار دوباره از آن استفاده کنید زیرا آب گرم تاثیر بسیار بدی روی رنگ فیروزه خواهد داشت.
  • روغن: روغن یکی از مواد خطرناک برای رنگ سنگ فیروزه است که معمولا در هنگام پخت با سطح جواهرات فیروزه تماس پیدا می کند.
  • لوازم آرایشی: اسانس های موجود در لوازم آرایشی زنانه باعث تغییر رنگ فیروزه می شود، بنابراین همیشه هنگام آرایش کردن، زیورآلات فیروزه ای را از دستان خود بردارید و بعد از اتمام کار آن را بپوشید.
  • مواد شیمیایی: مواد اسیدی و مواد شیمیایی که برای سفیدکردن قسمت های مختلف خانه استفاده می شود تاثیر بسیار بدی روی فیروزه خواهد داشت. اگر این مواد تنها چند بار با سطح سنگ فیروزه تماس پیدا کنند، رنگ آن تغییر کرده و از زیبایی جواهرات شما می کاهد.

با در نظر گرفتن این مورد، بهترین راه حلی که به شما در جلوگیری از تغییر رنگ آبی کمک می کند، دوری از این حالت است. همیشه هنگام آشپزی، نظافت منزل، آرایش کردن و … جواهرات آبی را در کشوی میز خود قرار دهید تا هیچ عامل خارجی با آن برخورد نکند. اگر سنگ فیروزه مرده باشد با چند روش می توان آن را احیا کرد، اما این روش ها همیشه ۱۰۰% موثر نیستند و ممکن است رنگ فیروزه اصلی جذاب تکرار نشود.

RE13 225

خرید سنگ فیروزه واقعی

با توجه به افزایش تقاضا در بازار و استقبال بسیار زیاد از سنگ های آبی، بسیاری از سنگ های تقلبی به نام سنگ آبی به فروش می رسد و خریداران ممکن است پس از استفاده از فیروزه متوجه تقلبی بودن آن ها شوند که خیلی دیر خواهد شد. برای اینکه خیالتان از اصالت سنگ فیروزه راحت باشد، بهتر است از فروشگاه معتبر و معتبری مثل کارما که سال ها در این زمینه فعال بوده و سابقه فروش بسیار خوبی دارد، خرید کنید. فیروزه. جواهرات و سنگ های طبیعی و همچنین دستبند و گردنبند آبی. این مغازه ها معمولا قیمت های بهتری نسبت به سایر فروشندگان ارائه می دهند و با صرف هزینه ای مناسب بهترین سنگ های فیروزه را به دست خواهید آورد.