محققان به ۱۱ فناوری جدید در زمینه بیوتکنولوژی دسترسی دارند – شما آنلاین


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، غلامرضا صالحی جوزانی با اشاره به موفقیت محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی در دستیابی به ۱۱ فناوری جدید و دانش فنی، گفت: مرکبات جدید آغوز نام دارد.

وی گفت: پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در حال حاضر دارای ۵۰ هیات علمی شامل پنج استاد، ۱۱ دانشیار، ۲۷ استادیار و دو مربی است که در سال گذشته ۱۳۳ طرح و پروژه (۲.۷ طرح به ازای هر هیات علمی) انجام شده است. اجرا شده اند. انتقال ژن مورد نظر برای بهبود خواص کمی و کیفی گیاهان، کاربردهای نانوتکنولوژی در کشاورزی و جمع آوری، شناسایی و ارزیابی میکروارگانیسم ها با قابلیت استفاده از مهمترین حوزه های تحقیقاتی در این طرح.

صالحی جوزانی در تشریح اثربخشی این تحقیق، طرح معیشتی تولید نهال سیب زمینی عاری از ویروس را نشان داد و گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ارقام سالم سیب زمینی به ۱۷ رقم و بیش از ۶۰۰۰ نهال در کوزه های تولیدی و در بین ۱۳ شرکت رسید. ” عمده تولیدکنندگان بذر سیب زمینی خصوصی هستند و در مراکز دولتی توزیع می شوند. با اجرای این برنامه طی ۱۴ سال گذشته ۴۱ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده و حداقل برای ۲۱۰ نفر شغل ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته محققان پژوهشکده ۱۵ محصول مختلف پروبیوتیک را با موفقیت تولید کردند و با انتقال دانش فنی پروبیوتیک های طیور به بخش خصوصی و تولید صنعتی آنها، شاهد تولید ۱۵۰ تن انواع محصولات پروبیوتیکی بودیم. در مجموع طی پنج سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال محصول پروبیوتیک مرغ با دانش فنی انتقال یافته از پژوهشکده ها تولید شده است که در افزایش بیش از پنج هزار میلیارد ریالی درآمد مرغداران موثر بوده است.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از پذیرش اولین واقعیت انتقال دانش فنی (تولید صنعتی کود زیستی بر پایه تریکودرما) به بخش خصوصی خبر داد و گفت: با استفاده از این محصول بالغ بر ۲۰ هزار بسته تولید خواهد شد. با کنترل ۷۰ تا ۱۰۰ درصد عوامل بیماری زا، عملکرد محصولات کشاورزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان دستاوردهای تجاری این پژوهشکده در سال گذشته، قرارداد مجوز انحصاری دانش فنی اصلاح، فرمولاسیون و کاربرد کودهای زیستی و تحریک رشد گوجه فرنگی گلخانه ای را به دو شرکت خصوصی، مجوز انحصاری، فرمولاسیون و مصرف اعطا کرد. کودهای زیستی مخصوص خیار، گلخانه ها، قرارداد همکاری برای آزمایش های تخصصی برای تشخیص تراریخته یا غیرتراریخته بودن نمونه های وارداتی، قراردادهای تولید خطوط هاپلوئید دوتایی خیار برای ارقام گرده افشان هیبریدی و مستقل و عقد قرارداد برای ارائه مشاوره علمی در زمینه کاشت، داشت. و برداشت سالیکورنیا و فروش بذر آن ذکر شده است.

دکتر صالحی جوزانی با اشاره به راه اندازی ۱۴ واحد، شش هسته و موسسه فناوری در مرکز رشد واحد فناوری بیوتکنولوژی کشاورزی، گفت: شرکت های مستقر در مرکز رشد پژوهشکده ها در سال ۱۴۰۰ موفق به ثبت اختراع سه اختراع شده اند.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان آمار تولید علم این پژوهشگاه در سال ۱۴۰۰ به چاپ ۱۱۰ مقاله خارجی و ۴۸ مقاله در مجلات علمی تحقیقاتی داخلی اشاره کرد و گفت: پژوهشکده علوم دامی چغندر قند. مؤسسه اصلاح نژاد، مرکز تحقیقات ملی ابریشم، پژوهشکده باغبانی، سازمان شیلات، شیلات آذربایجان شرقی، دو واحد کشت و صنعت خصوصی و قرارداد برنامه تحقیقاتی مشترک با دو شرکت بخش خصوصی امضا شده است.