لیگ بسکتبال در راه حرفه ای شدن است! – شما آنلاین هستید


لیگ بسکتبال در راه حرفه ای شدن است!
لیگ بسکتبال در راه حرفه ای شدن است!

به گزارش ایسنا، یکی از نقاط ضعف اصلی بسکتبال ایران در هر فصل، نبود برنامه مشخص لیگ و بی نظمی در این رشته است. بی شک یکی از اقدامات مثبت فدراسیون جواد داوری در ماه های اخیر، تشکیل سازمان لیگ است که اگر برنامه ریزی خود را به درستی اجرا کند، تاثیر مثبتی در بهبود روند سوپرلیگ خواهد داشت. […]

به گزارش ایسنا، یکی از نقاط ضعف اصلی بسکتبال ایران در هر فصل، نبود برنامه مشخص لیگ و بی نظمی در این رشته است. بی شک یکی از اقدامات مثبت فدراسیون جواد داوری در ماه های اخیر راه اندازی سازمان لیگ است که در صورت اجرای صحیح آن تاثیر مثبتی در بهبود روند سوپرلیگ ایران خواهد داشت. . در همین رابطه با نصرت الله جعفریان رئیس سازمان لیگ ایرانیان گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.
* باید تعداد تیم های لیگ را کاهش دهیم
جعفریان درباره برنامه جدید لیگ برتر بسکتبال ایران برای فصل پیش رو که با کاهش تعداد تیم ها همراه است، توضیح داد: متأسفانه مجبور شدیم در خصوص کاهش تعداد تیم ها چنین تصمیمی بگیریم. به عنوان مثال تیم هایی مانند شیمیدر، سپاهان و نظم آوران سیرجان از رقابت های لیگ برتر کنار رفتند و تیم هایی مانند اکسون قادر به پرداخت بدهی های قبلی به بازیکنان فصل گذشته و فدراسیون نیستند.
وی ادامه داد: با این شرایط باز هم می توانیم با ۱۶ تیم لیگ برگزار کنیم؟ به نظر من لیگ برتر ما باید قانون شود در حالی که معتقدیم لیگ برتر ایران ظرفیت ۱۶ تیمی را ندارد و ۱۲ تیم باکیفیت از نظر سازمان لیگ ایده آل تر است. تلاش می کنیم این ۱۲ تیم را برای حضور در مسابقات سوپرلیگ استاندارد کنیم. متأسفانه در گذشته به لیگ و تیم های ما کم توجهی شده است که یکی از اصلی ترین نقاط ضعفی است که می خواهیم به آن بپردازیم.

*باید قدر تیم های لیگ را دانست
رئیس سازمان لیگ بسکتبال ایران درباره بحث ارزیابی تیم ها و لیگ برتر اضافه کرد: چارت تشکیلاتی داریم و کمیته ارزیابی خواهیم داشت. با شروع لیگ باید تیم ها و هزینه های آن ها بررسی شود تا وقتی تیم هایی مثل شیمیدر قم و ناظم آوران سیرجان از لیگ کنار رفتند امتیاز خود را به تیم های داوطلب بفروشند. همانطور که گفتم هدف ما قانونی کردن لیگ است. تا فصول گذشته که تیم ها کنار می رفتند، امتیاز باشگاه بی ارزش بود، در حالی که تیم هایی مانند سیرجان و شیمیدر در فصل های قبل سوم شدند.
وی تاکید کرد: هدف این است که وقتی شیمیدر یا هر تیم دیگری که یک فصل در بسکتبال زحمت کشیده، به هر دلیلی از لیگ کناره گیری کند، بتواند با فروش امتیاز لیگ برتر خود بخشی از هزینه های خود را جبران کند که این اقدام قانونی است. قانون باشد و به خود باشگاه کمک کند. تمام تلاش ما برای بهبود شرایط نابسامان لیگ برتر ایران است و سازمان لیگ طبق قوانین کار می کند. هیچ موضوعی بدون تخصص وجود ندارد. قبول دارم که مشکلات و نقاط ضعف همیشه وجود دارد، اما برای حل همه مشکلات در طول سالیان متمادی نیاز به زمان داریم.
* تیم های لیگ نباید با حلقه های MP صعود کنند!
جعفریان در پاسخ به این سوال که آیا کاهش تعداد تیم ها برای فصل آینده فقط به دلیل کناره گیری تیم ها است؟ وی توضیح داد: سوپرلیگ یا لیگ برتر معمولا روال و اصولی دارد، تیم ها نباید با تماس با نمایندگان مجلس یا سیاسی وارد لیگ برتر شوند! برای حضور تیمی در لیگ برتر ۳۰۰ میلیون تومان ورودی تعیین کرده ایم و کمیته ارزیابی هم ورود هر تیم به لیگ را بررسی می کند. تیم های سوپرلیگ باید حداقل استاندارد را داشته باشند.

* تیم باید از نظر مالی سالم باشد
وی گفت: در فصل جدید لیگ ما به صورت رفت و برگشت برگزار می شود، خوب نیست تیم های سطح سوپرلیگ پول سفر خود را نداشته باشند. با نسخه جدید لیگ، هر تیم در صورت حذف از پلی آف ۲۸ بازی و در صورت عدم حذف ۴۳ بازی در لیگ خواهد داشت. یعنی تیم باید وضعیت مالی استانداردی داشته باشد.
* تیمی که با ۴۰ امتیاز شکست می خورد تاثیر مثبتی در لیگ ندارد
رئیس سازمان لیگ ایران تصریح کرد: تیم های سوپرلیگ علاوه بر اینکه نباید به هیچ تیمی تنها به دلیل علاقه به سوپرلیگ در این سطح از رقابت ها اجازه حضور در این سطح از مسابقات را بدهیم، باید از نظر فنی نیز شرایط بازی در بالاترین سطح را داشته باشند. مرحله. سطح بسکتبال ایران. اینکه تیمی بیاید و همه مسابقاتش را ۳۰ تا ۴۰ امتیاز ببازد نمی تواند تاثیر مثبتی در پیشرفت بسکتبال ایران داشته باشد و با این نتیجه فقط وقت و هزینه خود را تلف می کنیم که خوب نیست. همانطور که گفتم ما باید قانونی عمل کنیم.
* ما لیگی با تیم های آبرومند می خواهیم
جعفریان در پاسخ به این سوال که طبق برنامه فعلی باید منتظر لیگ ۱۲ تیمی در فصل آینده باشیم؟ وی تصریح کرد: برای رسیدگی نهایی به مسائل روز ۱۶ شهریور جلسه سازمان لیگ برگزار می کنیم تا تیم های شرکت کننده را بررسی و در صورت مناسب بودن آن ها را معرفی کنیم. در حال حاضر برنامه خود را با ۱۲ تیم طراحی کرده ایم، اما این بدان معنا نیست که تیم ها باید به این سقف برسند یا از آن فراتر بروند. هدف ما استانداردسازی و داشتن یک تیم مناسب در لیگ با احترام به همه باشگاه ها است.

* باشگاه بدهی های خود را تسویه می کند
وی در پاسخ به این سوال که آیا می توانید چند نمونه از ویژگی های سازمانی لیگ برای حضور تیم ها در فصل آینده را اعلام کنید؟ وی بیان کرد: تیم داوطلب باید تمام بدهی های فصل قبل خود به افتتاحیه و فدراسیون را تسویه کند تا تمام بدهی آنها صفر شود. سپس ما باید هزینه های ورود به لیگ را پرداخت کنیم. ضمناً باید تایید کنم که تمامی تیم ها نیاز به مجوز از کمیسیون ماده ۵ دارند و از نظر راحتی باید حداقل یک سالن استاندارد در سطح سوپرلیگ را به عنوان میزبان معرفی کنند که دارای هر دو سیستم بررسی ویدیویی (RELAY SYSTEM) باشد. SEGERA) معروف به IRS و دارای کف پارکت است.
* برنامه لیگ برای فصل آینده تغییر نخواهد کرد
جعفریان در پاسخ به این سوال که آیا برنامه تعیین شده برای این لیگ در سال های آینده اجرا می شود یا مسئولان برگزاری لیگ روش های جدیدی را برای فصل آینده معرفی خواهند کرد؟ وی تصریح کرد: بله تصمیم داریم در فصول آینده لیگ را با همین برنامه برگزار کنیم تا بی نظمی های لیگ که هر ساله به همین شکل برگزار می شود برطرف شود. برنامه اولیه ما با ۱۲ تیم است و حالا اگر تعداد تیم های استاندارد از این تعداد بیشتر شود، خوشحال می شویم که از آن استفاده کنیم اما برنامه مسابقات تغییر نمی کند.
انتهای پیام