«قطرسویی» قدیمی ترین چشمه آب درمانی استان اردبیل است


یکی از قدیمی ترین آبگرم های استان اردبیل که به آبگرم گوگردی معروف است، در منطقه کوه سبلان مشگین شهر واقع شده است که می توان قوتورسوی نامید.

به گزارش دیدشهر، استخر آب درمانی سنتی و کاملا طبیعی قوتورسوی یکی از معروف ترین و قدیمی ترین چشمه های منطقه اردبیل است که در شهرستان مشگین شهر و منطقه سرسبز سبلان در ۲۵ کیلومتری آن واقع شده است. جنوب لاهرود و ۴۸ کیلومتری جنوب مشگین شهر.

آب گوتورسوی در دسته سولفات کلسیم سدیم و آب معدنی گوگردی بسیار گرم است که دارای اثر اسید سولفوریک آزاد است. چشمه های آب گرم به دلیل وجود گوگرد خالص، اثر درمانی خاصی برای رفع انواع بیماری های پوستی دارند. دمای چشمه ۴۲ درجه سانتیگراد و دبی ۱۳ لیتر در ثانیه است. البته به دلیل وجود زیاد گوگرد در آب گوتورسوی، توصیه می شود از استنشاق مستقیم گاز خودداری شود.

معنی کلمه Quttur Sui

در زبان ترکی به زخم های عمیق روی بدن کوتور می گویند و شاید به همین دلیل نام این آب گرم را به این نام گذاشته اند زیرا این آب اسیدی زخم های عمیق را التیام می بخشد.

تاسیسات آب درمانی

این امکانات آب درمانی محدود است و فقط شامل استخرهای سنتی است که به طور متناوب توسط زنان و مردان استفاده می شود.

دهکده سنتی که آبگرم را در خود جای داده است دارای هتل، رستوران، مهمانسرا، کافی شاپ، نانوایی و مغازه برای تامین کالاهای مورد نیاز مهمانان می باشد.

اثر درمانی قدرتمند

این آبگرم با توجه به شهرت بسیار بالای قطورسویی در درمان بیماری ها، همه ساله و در اکثر فصول به ویژه تابستان میزبان علاقه مندان زیادی از منطقه، سراسر ایران و حتی جهان بوده است.

همچنین این آب گرم به دلیل گشاد شدن وریدهای ستون فقرات، زانوها و شانه ها باعث جریان شدید خون می شود و به طور خلاصه به دلیل جریان خون قوی در این نواحی که قبلاً کم بود، اثر درمانی خود را ایجاد می کند. و در نهایت باعث درد یا بی حسی در مفاصل می شود.

نشانی:

آبگرم در مسیر آبگرم شابیل قرار دارد که از شهر لاهرود شروع می شود و با وجود اینکه دامنه های سربالایی و سرازیری وجود دارد، مسیر آبگرم برای انواع وسایل نقلیه بسیار هموار و قابل عبور است.

در مورد آن بخوانید:

Kuttoor Sui

Kuttoor Sui

Kuttoor Sui