قرقارا نماد درخت آرزوی مردم خلخال


آیین سنتی قرقاره نماد درخت آرزو است که در بیشتر فرهنگ ها شبیه به آن است و نوعی دعا و درخواست جمعی از ساکنان یک منطقه محسوب می شود.

به گزارش دیدشهر، آیین های سنتی قرقره در هاروآباد و روستاهای خمس و خانقاه خلخال همه ساله در شب قبل از ماه محرم برگزار می شود که به نوعی اعلام رسمی آغاز ماه محرم و عزاداری است.

قره قره در آخرین جمعه ذوالحجه و گاهی یکی دو روز قبل از محرم برگزار می شود و به نوعی اعلام عمومی عزاداری اوایل محرم است.

قرقره، نماد بزرگ آغاز ماه محرم

درخت قرقره که گفته می شود نشانه و نماد پرچم عزای امام حسین (ع) است تا آخرین روز ماه محرم در مقابل مسجد جامع این شهر برافراشته است.

سیاه

در خلخال توسط شخصی که با درخت نذر می کند و آن را در یکی از باغ ها نگه می دارد و با مراسمی خاص و با تشکیل دسته عزاداری از باغی که درخت در آن قرار دارد با قطع درخت آن را قرار می دهد. بر دوش اوست و از دور تا میدان اصلی حمل می کند.شهر (میدان مرکزی و مسجد قدیم) با تعزیه و مراسم عزاداری حمل می شود.

سیاه

با برافراشتن این درخت که با شیون و زاری همراه است، آغاز عزاداری محرم اعلام می شود و مردم نذری خود را به تنه درخت سنجاق می کنند.

قرقا غم بزرگی است

پس از آوردن درخت به میدان روبروی مسجد جمعه، مراسم نصب شامل پوشاندن روسری مشکی بر درخت و همچنین آویختن فانوس و پارچه به عنوان نذر برای آن آغاز شد. در بالاترین نقطه درخت، پرچم سیاه و بزرگی نصب و به عنوان علامت و پرچم کربلا نصب شده بود.

سیاه

روبان سیاهی که به درخت بلند بسته شده است نشان می دهد که روستا در سوگ است و اهالی به درخت قرقره احترام می گذارند.

در زبان ترکی قدیم کلمه قره به صورت سیاه (نماد عزا) و بزرگ و بزرگ به کار می رود و در واقع «قاراقارا» را می توان به «عزای بزرگ» تعبیر کرد.

سیاه

اجداد ما با برافراشتن این درخت در وسط شهر با پرچم سیاهی که بر آن بسته شده بود، آغاز عزاداری و بزرگترین عزاداری را که روز محرم اللَّه و سالار شهیدان (ع) است به مردم اعلام کردند. و از این روز لباس سیاه بر تن می کنند. لباس پوشیده بودند.

قره قاه محل اجرای مردم این منطقه است

برخی از بزرگان برای بزرگداشت علم حضرت ابوالفضل عباس (ع) از قرقره در زبان آذری استفاده می کنند که نماد و مظهر معرفت در روز عاشورا حضرت عباس (ع) است.

یکی از اهالی روستای خمس در این باره گفت: درختانی که قطع می شوند عموماً توسط یکی از اهالی روستا که حاجت و نذری دارد اهدا می کند.

حسن رستم پور اظهار داشت: هر ساله هر شهروندی که بخواهد درختی را اهدا کند برای آن اعلام آمادگی می کند و قطع درخت با مراسمی ویژه توسط بزرگان و معتمدین روستا و شهر انجام می شود.

سیاه

وی افزود: پس از قرار دادن درخت در میدان اصلی شهر، هر فردی که نیازی داشته باشد درخت را می بندد و آرزوی خود را از امام حسین (ع) می خواهد.

یکی از بانوان روستا در خصوص اهمیت این مراسم آیینی گفت: این مراسم با استقبال بسیار خوب بانوان مواجه می شود و هر ساله بانوان منتظر برگزاری آن هستند.

فاطمه مصطفوی بیان کرد: درخت آرزو اعتقاد راسخ به نظام امام حسین(ع) است و زنان نذورات خود را به این درخت گره می زنند تا در سال آینده حاجت خود را برآورده کنند.

قرقره بزرگترین نشانه برای اعلام آغاز ماه محرم است

تعدادی از بزرگان و بزرگان حسینی گفتند: در قدیم که خبری از سال نبود و بسیاری از مسافران خلخال از فرا رسیدن ماه محرم اطلاعی نداشتند، درخت قرقاره بزرگترین نشانه برای اعلام آغاز بود. . ماه محرم

به گفته آنها پایان مراسم مختلف عزاداری شهر به ویژه مراسم معروف شاه حسین و حسین در جوار این درخت انجام شد.

سیاه

مردم شناس اردبیلی درباره اهمیت این آیین سنتی نیز گفت: قرقاره نماد درخت آرزو است که در بسیاری از فرهنگ ها شبیه آن است و نوعی دعا و درخواست جمعی از ساکنان یک منطقه محسوب می شود.

علی خدایاری تصریح کرد: از این آیین در روستای خلخال با احترام فراوان یاد می شود و اهالی روستا در اجرای آن کوشا هستند که نشان از اعتقاد ریشه دار و راسخ به این آیین دارد.

وی افزود: مراسم سنتی میراث معنوی یک منطقه محسوب می شود که با اعتقادات آمیخته است. این دین در جنوب منطقه آمیخته با اعتقادات مذهبی است و نمایانگر افکار جامعه در یک منطقه است.

ذکر این نکته ضروری است که این درخت پس از تغییر شکل و رنگ عزا در میدان اصلی شهر نصب می شود و تا پایان ماه محرم در آنجا باقی می ماند.


گردشگری استان اردبیل، گردشگری خلخال، مذهب قره قاره